Синютка, Москаль, Савченко – хто наступний з голів ОДА піде у відставку
Після оголошення попередніх результатів президентських виборів голови кількох облдержадміністрацій написали заяви на звільнення. Про своє бажання піти з посади заявив очільник Львівської ОДА Олег Синютка, буквально через кілька годин до нього долучився голова Олексій Савченко, а згодом – і очільник Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. Про причини таких кроків – у матеріалі 24 каналу.
Слідом за ними голова Тернопільської ОДА Степан Барна заявив, що піде з посади після інавгурації нового президента.
А що говорить закон?
Аналізуючи бажання очільників облдержадміністрацій залишити свої посади, передовсім варто звернутися до закону "Про місцеві державні адміністрації". Згідно з яким голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду президентом за поданням Кабінету Міністрів на термін повноважень президента. Тож закон передбачає працевлаштування цих високопосадовців лише на цей період.
Читайте також: Москаль подав у відставку з посади голови Закарпаття
Голови облдержадміністрацій, як державні службовці, присягали на вірність народу і державі Україна, а не конкретному президенту чи політичній партії. Зовсім не обов’язково, щоб всі вони взяли і разом написали "політичні" заяви про звільнення. Адже у голови облдержадміністрації, окрім виборчого хайпу, є поточна робота та багато обов’язків, про які не можна забувати,
– вважає директор Школи відповідальної політики Андрій Юсов.
За законом, очільники ОДА змінюються після інавгурації президента
У кожного свої причини
Незважаючи на вимоги закону, очільники областей ще спокійно могли б попрацювати до інавгурації нового президента. Чому вони аж так поспішали, що навіть не дочекались закінчення повноважень нинішнього глави держави – питання.
Читайте також: Вибори президента України-2019: офіційні результати
На думку експертів, у кожного з них були власні причини. Переважно, це командна демонстрація політичної відповідальності та командного духу. Якщо аналізувати вчинок Олега Синютки – це його політичний крок у напрямку можливої "мерської" кампанії. Серед областей Львівська – єдина, де переміг Петро Порошенко.
Для пана Савченко такий крок – це швидше запобіжник задля власної безпеки. Оскільки він один з найбільш одіозних та скандальних губернаторів часів президентства Порошенка, до нього може виникнути дуже багато питань як від громадськості, так і від правоохоронних органів. Тому чим швидше він зникне з радарів, зокрема, медійних і публічних, тим краще для нього.
Олексій Савченко готується жити по-новому
Якщо Савченко відчуває якісь загрози від правоохоронних органів, можливо, навіть поїде з країни. Як показує практика – це достатньо дієвий спосіб на випадок, коли до тебе є претензії правоохоронців. Поки що ми цих претензій не чули. Взагалі, я не бачу, хто кого буде пресувати і саджати: НАБУ і САП в анабіозі, йде війна. Сьогодні ДБР прийшло в НАБУ, щоб розслідувати факти дачі хабаря, про які говорив колишній нардеп Крючков,
– зазначає політтехнолог Тарас Загородній.
Щодо пана Москаля, то на думку експертів, це, в чистому вигляді, політично-командна гра. Адже він людина поважного віку, напевне, продовження "сольної" чи командної гри у нього вже не буде.
В очікуванні відставок
На думку Андрія Юсова найближчим часом варто очікувати на низку відставок як демонстрацію командної гри з Петром Порошенком.
З одного боку це командна гра, а з іншого – пряма вимога закону: хочуть вони чи ні, але після інавгурації вони будуть зобов’язані написати заяви про звільнення, згідно з чинним законодавством. І вже новий президент з чинним урядом розглядатимуть ці заяви і вирішуватимуть – кого залишити, а кого поміняти. Не виключаю, що, приміром, вже колишній губернатор Одеської області – Степанов може повернутись на свою посаду. Аналогічна ситуація може відбутись у низці регіонів,
– вважає Юсов.
Скоро Максим Степанов може повернутись на роботу
Щодо того, чи багато людей із команди Порошенка "перефарбується" під нового президента, то на думку Тараса Загороднього, таких буде небагато.
Читайте також: Очільник Львівської ОДА Синютка подав у відставку після перемоги Зеленського
"Наразі, дуже показово себе поводить парламент, який вже відчув що Володимир Зеленський – недосвідчений гравець, без команди: вони починають його "ганяти" по політичному полю. Не думаю, що багато хто перефарбується, вони будуть впевнені, що Зеленський – це несерйозно і ненадовго. У переможця президентської гонки зараз буде багато проблем з кадрами: до нього ніхто не захоче йти, не розуміючи, чим це закінчиться. Скоріше, вони повірять в те, що він достроково залишить свою посаду, тому й не бажатимуть пов’язувати з ним своє політичне майбутнє", – додає Тарас Загородній.