Дві теоретичні загрози, – хімік пояснив можливі ризики для ЗАЕС

13 червня 2023, 09:29
Читать новость на русском

Підрив росіянами Каховської ГЕС викликав реальну загрозу для ядерної та радіаційної безпеки. Проте наразі ситуація з охолодженням реакторів Запорізької АЕС відносно контрольована й не несе загрози.

Про це 24 Каналу розповів кандидат хімічних наук Гліб Репіч. Він додав, що спричинити аварію на ЗАЕС можуть лише росіяни, які окупували станцію.

Читайте також Притоки до охолоджувального ставка ЗАЕС обміліли: шокуючі масштаби на супутникових знімках

Реактори атомної електростанції потребують постійного охолодження. На щастя, води у ставку достатньо, щоб охолоджувати реактори Запорізької АЕС у холодному стані, коли вони вимкнені. Однак, щоб вода проходила й охолоджувала станцію потрібна електроенергія.

Які основні загрози для ЗАЕС: дивіться відео

Ключові загрози

Зазвичай станція використовує зовнішню електричну мережу, до якої вона під'єднана. У разі, якщо мережа зруйнована, то електростанцію підключають до резервних дизельних генераторів.

Якщо так станеться, що не буде дизелю й лінії електропередач, то реактор розплавиться й ми отримаємо Фукусіму,
– зазначив кандидат хімічних наук.

Зверніть увагу! Аварія на Першій Фукусімській АЕС – найтяжча ядерна аварія з часів Чорнобильської катастрофи 1986 року. Вона була класифікована як 7 рівень за Міжнародною шкалою ядерних подій. Виникла внаслідок найдужчого за час спостереження землетрусу в Японії.

У Фукусімі вимкнулась мережа, бо почався землетрус, крім того, цунамі збило дизельний генератор й тому атомна електростанція злетіла у повітря. На ЗАЕС окупанти можуть пошкодити дизельний генератор чи архітектуру станції, яка відповідає за охолодження, й це призведе до катастрофічних наслідків.

Сам реактор пошкодити дуже важко, бо він кардинально відрізняється від Чорнобильського. Запорізька АЕС – це інше покоління, тому вона дуже добре захищена від зовнішнього впливу. Проте реактори ЗАЕС не захищені від ід*отів, які можуть опосередковано їх зруйнувати,
– сказав Репіч.

У Чорнобилі була інша причина вибуху й конструкція реактора. Він не був так добре захищений. Реактори ЗАЕС мають термооболонку, тому навіть якщо щось розплавиться вона унеможливить, щоб радіація відразу вийшла на зовні. Радіація насамперед викидатиметься у герметичну оболонку.

Яка ситуація на Запорізькій АЕС: останні новини

  • МАГАТЕ повідомило, що ЗАЕС не зможе перекачувати воду на майданчик, якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра. Однак біля станції ще є ставки-охолоджувачі, які постійно поповнюються водою.
  • Енергоатом переведе в режим "холодного зупину" останній енергоблок Запорізької атомної електростанції. Адже після руйнування Каховської гідроелектростанції є ризики для ядерної та радіаційної безпеки.
  • В Україну їде гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі після підриву росіянами Каховської ГЕС, що вплинуло й на Запорізьку АЕС. Він хоче оцінити ситуацію на ЗАЕС, яка окупована Росією.