Спільну інспекцію позицій ЗСУ під Шумами скасували через нові вимоги Росії

10 вересня 2020, 14:59
Читать новость на русском

Спільну інспекцію позицій ЗСУ під Шумами, на якій наполягали бойовики, скасували. Причиною для цього стали постійні спекуляції проросійських бойовиків на цій темі. Річ у тім, що Росія та бойовики на Донбасі висунули нові вимоги, які сторони не обговорювали під час засідання ТКГ 9 вересня.

Про скасування спільної інспекції українських позицій одночасно з посиланнями на власні джерела спершу повідомила низка українських ЗМІ, а згодом цю інформацію підтвердили в Офісі Президента та в Міноборони.

До слова Інспектування під Шумами прокоментували в Офісі Президента

Як спершу пояснювали журналістам, бойовики заявляють про порушення з боку українських військових, а самі в цей час будують нові укріплення.

Тож з'явилася ідея спершу проінспектувати позиції бойовиків, а вже тоді, якщо там не буде порушень почати інспекції українських позицій. Втім самі бойовики від такої ідеї відмовилися.

"Зараз бойовики присутні в ТКГ, хоча не мають юридичної сили. Україна не веде діалог з терористами, тому президент України безпосередньо говорить з президентом Росії. Адже за столом переговорів може бути тільки Росія, яка і є агресором", – розповідало поінформоване джерело РБК з Офісу Президента.

Звернення Кравчука

Згодом видання "Обозреватель" оприлюднили уривки зі звернення Леоніда Кравчука до представника ОБСЄ в ТКГ Хайді Грау та модератора Робочої підгрупи з питань безпеки ТКГ, глави СММ ОБСЄ в Україні Халіта Чевіка.

У ньому йдеться про те, що російська сторона та представники окупантів на Донбасі висунули Україні нові вимоги, які не обговорювалися під час зустрічі ТКГ 9 вересня.

Серед нових вимог окупантів та Росії: відвідування нових точок, здійснення фото – і відеофіксації, підписання спільного протоколу.

Українська делегація в ТКГ вважає, що згадані вище вимоги грубо порушують досягнуті вчора домовленості,
– мовиться у тексті звернення.

У документі також зазначається, що через зрив домовленостей, українська сторона внесла пропозицію перенести зустріч в районі Шумів до обговорення надзвичайної ситуації в рамках позачергового засідання ТКГ.

Нове засідання українська сторона просить скликати в найкоротші терміни.

"Прошу невідкладно проінформувати учасників ТКГ про цю ініціативу української сторони і повідомити нам про результати", – підсумував Кравчук.

Що кажуть в Офісі Президента

В Офісі Президента інформацію про скасування інспектування в районі Шумів підтвердили. Там додають, що вранці 10 вересня отримали від проросійських бойовиків низку вимог, що суперечать одна одній.

Як ми й передбачали, представники незаконних збройних формувань в ОРДЛО не очікували конструктивної позиції України. Віра у власну пропаганду та відірваність від реальності заважає їм адекватно оцінювати події, що відбуваються,
– зауважують там.

В ОП додають: нові вимоги бойовиків ще більше принижують ОБСЄ як авторитетного та об’єктивного посередника. Відтак, через постійну зміну запитів від російської сторони погодженого ТКГ "одноразового інспектування" в районі Шумів не відбудеться.

"Враховуючи фактичну відмову Росії та представників незаконних збройних формувань в ОРДЛО дотримуватися досягнутих домовленостей і працювати на основі здорового глузду заради підтвердження правдивих фактів щодо ситуації на лінії розмежування – констатуємо, що інспекція в районі Шумів Донецької області наразі не може бути проведена", – кажуть в ОП.

В Офісі Президента також нагадали, що ОБСЄ неодноразово підтверджувала: українська сторона жодним чином не порушувала умов режиму припинення вогню на Донбасі, а за 6 тижнів від 27 липня Україна сумлінно дотримувалась усіх умов.

Якщо в Донецьку не здатні знайти на мапі Європи населений пункт Шуми Донецької області, претензії щодо якого ми чули неодноразово, й тепер у випадковому порядку обирають нові населені пункти для інспектування, то можемо хіба що поспівчувати,
– наголосили в ОП.

Там також деталізували, у чому полягає суть проблеми з інспектуванням:

  • Так, в Офісі Президента пояснюють: українська сторона з доброї волі та для остаточного підтвердження своєї чесності погодилася на те, щоб представник ОБСЄ в присутності представників сторін на лінії розмежування зафіксував факт відсутності будь-яких порушень домовленостей щодо режиму припинення вогню з боку України.
  • Відтак, українська сторона звернулася з пропозицією дзеркально подивитися й на райони розташування незаконних збройних формувань ОРДЛО, у яких моніторингова місія дійсно фіксувала факти наявності порушень.
  • Втім, адекватної відповіді від бойовиків так і не отримали.

"Запропонований формат передбачав технічний характер таких дій, а саме: у цивільному одязі, без одіозних представників. Суто технічна процедура. Однак на сьогодні це неможливо з об’єктивних причин. Ключова з яких – відсутність порушень з нашого боку", – додали в Офісі Президента.

Що кажуть у Міноборони

У відомстві кажуть, що для окупантів на Донбасі та для Росії було неочікуваним те, що Україна погодилась на демонстрацію реальних фактів в районі Шумів Донецької області для остаточного спростування будь-яких фейків щодо нібито порушень домовленостей про режим припинення вогню.

"Україна, як виключення, разово та суто технічно погодилась на інспектування в районі Шумів. Формат цієї місії вимагає відсутності будь-яких намагань пропіаритись: перевірку має провести представник ОБСЄ в присутності представників сторін на лінії розмежування. Форма – у цивільному, склад учасників – без одіозних представників незаконних збройних формувань, характер події – без піару", – уточнили в Міноборони.

У відомстві також додали: Україна звернулась також з вимогою дзеркально перевірити й райони, де моніторингова місія дійсно фіксувала порушення з боку незаконних збройних формувань.

Конструктивна і заснована на здоровому глузді позиція України викликала фактично емоційний шок в окупантів. Готовність України обговорювати на вказаній основі формат інспектування, а також відсутність прописаних умов інспектування отримали у відповідь від другої сторони – хаотичне метушіння,
– розповіли в міністерстві.

У Міноборони кажуть: зараз відповідальність за дотримання режиму припинення вогню на Донбасі цілком залишається на російській стороні, яка має повний контроль над незаконними збройними формуваннями в ОРДЛО.

Тим часом ключовим пріоритетом для України залишається збереження життів військових та цивільних.

"Ми готові робити все для того, щоб перейти від режиму припинення вогню до сталого миру. Але це може бути тільки рух двох сторін – Росія також має пройти свою частину цього шляху", – наголосили у Міноборони.

Коротко про інспектування позицій на Донбасі:

  • Ворог ще з кінця серпня погрожував влаштувати обстріли під Шумами. 5 вересня його "Офіційно" його призначили на 8 годину ранку 7 вересня. Вже 6 вересня бойовики двічі порушили перемир'я вперше за 42 доби. Тоді загинув український військовий.
  • Зранку 7 вересня обіцяної провокації так і не було, а згодом бойовики перенесли її на ранок 9 вересня. Тоді пізно ввечері 8 вересня замість провокації бойовики наполягли на зустрічі тристоронньої контактної групи.
  • Така зустріч відбулася 9 вересня. На ній сторони домовилися, що проведуть спільну інспекцію позицій під Шумами за посередництва ОБСЄ.