Справи корупційні: чи вдасться ГПУ покарати всіх винних?
Новий генпрокурор разом з НАБУ розпочали бурхливу діяльність по боротьбі з корупцією. В НАБУ заявили, що збираються розслідувати справи, які стосуються Ігоря Коломойського і Віктора Пінчука. Та, вочевидь, їх не так просто притягнути до відповідальності. Тому взялися за екс-регіонала і олігарха Олександра Онищенка.
Чи вдасться довести справу до завершення, з'ясовували журналісти сайту "24".
Чому Онищенко?
За два роки справи про розстріли на Майдані, про втікачів-чиновників і боротьбу з корупцією не зрушили з місця. Хоча президент Петро Порошенко і очільники правоохоронних органів (в ГПУ, зокрема, змінилося три глави) це постійно обіцяли. Антикорупційне бюро було утворене рік назад, а запрацювало фактично нещодавно.
Новий генпрокурор Юрій Луценко, заради призначення якого навіть змінили законодавство, звичайно, також поклявся боротися нещадно з ворогами України. Насамперед це стосується Януковича і інших втікачів-чиновників з його оточення. Зміни до закону про прокуратуру нарешті відкрили можливість для заочного засудження екс-чиновників і спецконфіскації незаконно набутого ними майна.
Втім, дуже схоже на те, що хотіли як краще, а вийшло як завжди. Глава Антикорупційної прокуратури Назар Холодницький кілька тижнів тому, як-то кажуть, ні сіло ні впало заявив, що відомство буде розслідувати справи проти двох відомих українських олігархів: Ігоря Коломойського і Віктора Пінчука. Чому НАБУ вирішило зайнятися двома найбільшими олігархами в Україні, в чому конкретно їх звинувачують – невідомо. Однак не треба бути дуже обізнаним у тонкощах української політичної кухні, щоб розуміти, що Коломойського і Пінчука голими руками не візьмеш (про що вже писав сайт "24"). Обидва є одними із найвпливовіших українських магнатів.
Вочевидь, поки триває пошук доказів проти Коломойського і Пінчука, НАБУ вирішило зайнятися не менш резонансною справою – про корупційні схеми в ПАТ "Укргазвидобування". Власне, цю справу Антикорупційне бюро розслідує кілька місяців. В березні НАБУ проводило обшук у приміщенні народного депутата, члена депутатської групи "Воля народу" Олександра Онищенка, чиї компанії – ТОВ "Фірма "Хас", ТОВ "Надра Геоцентр" і ОВ "Природні Ресурси+" пов’язані з "Укргазвидобуванням".
Чи під силу ГПУ покарати олігарха Олександра Онищенка?
За словами Холодницького, провадження розслідується за ознаками злочину — привласнення державного майна в особливо великих розмірах і організація злочинного угруповання. У 2013-2016 роках низка фірм, за його твердженням, створила злочинну організацію і здійснювала розкрадання коштів "Укргазвидобування". Загалом до цього причетні 20 осіб, а організатором схем у НАБУ вважають Онищенка. Збитки, нанесені державі, оцінили в 3 млрд гривень. Самому Онищенку "світить" до 12 років ув’язнення.
Які перспективи?
Експертне середовище скептично розцінює можливість притягнення до суду Олександра Онищенка. До речі, він дуже відомий світський тусовщик, цінитель красивих жінок і класних коней, організатор конкурсів краси та кінних змагань.
Те, на підставі чого НАБУ і ГПУ хоче заарештувати Онищенка, — це складне мафіозне газове господарство, в якому сидять великі, дуже багаті люди і всі наші олігархи. Почнуть з розборок у газовому господарстві і нанесених збитків, а поступово перейдуть на якісь суто кримінальні справи. Як ловили Геннадія Корбана: його почали звинувачувати у вбивстві, а перейшли до з'їдання і крадіжці волонтерських грошей,
– зазначив політолог Віктор Небоженко.
Експерт вважає, що Онищенка притягнуть до відповідальності тоді, коли так вирішать олігархи.
Натомість політик та екс-депутат Тарас Чорновіл зазначив, що з поданням щодо зняття недоторканності з нардепа відбулася затримка з боку ГПУ. Матеріали були юридично слабо підготовлені. Нечітко виписана аргументаційна база, де має бути вказано, що це реально злочини саме Онищенка. Крім того, за словами Чорновола, включився фактор гальмування в парламенті. Свого нардепи будуть захищати, і це може затягнутися до осені.
Власне, те, що Онищенка не притягнуть до відповідальності, стало зрозуміло кілька днів тому. У ЗМІ з’явилася інформація, що нардеп покинув країну. Це підтвердив генпрокурор Юрій Луценко, заявивши, що, за його інформацією, той перебуває в Ніцці. Тому знімуть чи ні недоторканність – притягнути його до суду навряд чи буде можливо. До речі, подібна ситуація була з екс-регіоналом Сергієм Клюєвим. Йому дозволили спокійно виїхати за межі України, а потім позбавили депутатського імунітету.
Та на тлі такої бурхливо-показової діяльності ГПУ і НАБУ чомусь ніхто не говорить про те, що нещодавно з екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка, який працював в уряді Азарова, Євросуд зняв санкції. Раніше Інтерпол зняв з розшуку Януковича, Андрія Клюєва, екс-міністра МВД Віталія Захарченка. Все це — в тому числі через бездіяльність українських правоохоронних органів, які не надали міжнародним структурам достатню доказову базу.
Фактично розслідування цих злочинів саботується. При цьому ГПУ вкотре анонсує чергове мегарозслідування корупції. Та є великі сумніви, що дійсно винні будуть покарані. Це схоже на відволікання уваги українців від зростання цін і комунальних тарифів. Онищенка просто використають для зниження напруги серед населення, а потім просто покладуть справу в довгий ящик. Іншими словами, влада не має наміру переламати ситуацію і провести, по-перше, реальні реформи, по-друге, дійсно зайнятися боротьбою з корупцією, а не її імітацією.
Що думають політичні експерти про перспективність "справи Онищенка"?
Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр"
Перспектива розслідування кримінального провадження щодо народного депутата Олександра Онищенка, якого звинувачують в організації корупційних схем із "Укргазвидобуванням" – нескінченна, а на судове рішення надії мало.
У юристів є цинічний вираз: судова перспектива справи. Справу можна відкрити на кого завгодно. А судове рішення — зовсім інше. Те, на підставі чого НАБУ і ГПУ хочуть заарештувати Онищенка, — це складне мафіозне газове господарство, в якому сидять великі, дуже багаті люди і всі наші олігархи. Почнуть з розборок у газовому господарстві і завдання збитків, а поступово перейдуть на якісь суто кримінальні справи. Як ловили Геннадія Корбана: його почали звинувачувати у вбивстві, а перейшли до крадіжки волонтерських грошей.
При цьому цікаве питання: чому взялися саме за Онишенка? Ця людина опинилася між великими олігархічними об'єднаннями. Грубо кажучи, це трішечки договірний матч. При цьому Рінат Ахметов, Ігор Коломойський і Дмитро Фірташ не постраждають. Постраждає імперія Онищенка. Це зручно і президенту, який показує результат разом із генпрокурором Юрієм Луценком. І олігархам, тому що газових грошей на всіх не вистачає.
Що стосується зняття депутатської недоторканності з Олександра Онищенка, то шансів 50 на 50. Доля голосування, на його думку, залежатиме від рішення олігархів.
Якщо вони здають Онищенка, то так. Але він уже буде далеко, а хтось буде рахувати гроші за вивезення його за кордон. Онищенко ж заявив, що з нього вимагали 500 тисяч доларів за закриття справи. І всі будуть задоволені. Онищенко виїде, генпрокурор, який на наших очах показав, що бореться з корупцією. І президент. Не бачу далекосяжних наслідків. Його справа буде викручуватися так, щоб не торкнутися святих речей в Україні — олігархічної власності.
Тарас Чорновіл, політичний експерт
Перспективи є. Але є один нюанс. З поданням до Верховної Ради щодо зняття недоторканності з нардепа відбулася затримка з боку ГПУ. Матеріали були юридично слабо підготовлені. Нечітко виписана аргументаційна база, де було б чітко вказано, що все це реально злочини саме Онищенка. Крім того, включився фактор гальмування в парламенті. Свого нардепи будуть захищати, і це може затягнутися до осені.
Є ще один момент. Проти депутата, поки з нього не знята недоторканність, не можна проводити слідчих дій. Регламентний комітет ВР вимагає від ГПУ результати слідчих дій, яких Конституція не дає права робити. Замкнута система корупції. Депутати кричать, що зніматимуть недоторканність. Але ніхто з них не поспішає цього робити. Тому подання має бути максимально відшліфовано, щоб точно показати роль Онищенка.
Не треба також забувати, що за Онищенком стоїть більше. ніж його депутатська група "Воля народу". У нього старі зв’язки з Юлією Тимошенко. Вона йому продала квоту свого часу по Міністерству екології. Ігор Шевченко – людина, тісно пов’язана з Онищенком. У Тимошенко і Онищенка є спільний інтерес по ПАТ "Украгазвидобування" і заниження ренти на видобуток газу, що лобіює лідер "Батьківщини". Щоб ці корупційні схеми продовжувати, рентні платежі повинні бути знижені до мінімуму. Це дає можливість на маржі набирати до 100% прибутку. Після притягнення Онищенка може виникнути питання по лідеру ВО "Батьківщина". Тому має бути включений сильний опір у Верховній Раді.
Читайте також: Шантаж і тиск: як політики призначають нових членів ЦВК