У законі прописана норма щодо можливості заочного засудження тих, хто роками грабував країну. Перш за все, Віктора Януковича.

Намагання притягнути до відповідальності "регіоналів-утікачів" вже були два роки тому. У січні 2014 року Верховна Рада ухвалила закон про заочне засудження. Втім, він мав чимало недоліків, і де-факто його можна було використати для політичного тиску. До того ж, заочно засудити можна було лише тих злочинців, які оголошені Інтерполом у міжнародний розшук.

Цим і скористалася Росія, на території якої переховується більша частина українських утікачів. Її представники добилися, щоб Інтерпол зняв їх з розшуку, оскільки ніби по відношенню Януковича і ще кількох колишніх чиновників з боку України йде політичне переслідування.

Нині помилку виправили. Згідно нової норми, до відповідальності можна притягнути людину, яка не оголошена в міжнародний розшук, але оголошена в загальнонаціональний. У той же час, як зазначив у коментарі сайту політичний експерт Тарас Чорновіл, закон не може бути масово застосований і обмежує коло осіб, яких можна притягнути до відповідальності, щоб запобігти тиску.

Шлях для заочного засудження екс-президента Віктора Януковича офіційно відкритий. Однак проблеми можуть виникнути із спецконфіскацією незаконно набутих ним активів,
– вважає політолог.

На його думку, раніше запропонований законопроект про спецконфіскацію розділяв кримінальну справу щодо особи на дві частини.

Перша – щодо взагалі злочинів, вчинених особою. Друга – щодо конкретного випадку набуття майна в незаконний спосіб. Конфіскація могла відбутися за окремим рішенням суду щодо конкретного злочину – приміром, неправомірна вигода. А не лише за остаточним рішенням суду щодо всіх злочинів. Таким чином незаконно набуті активи можна було конфіскувати в Держбюджет. Але цей закон не ухвалили,
– зазначив Чорновіл.

Щоправда, міністр юстиції Павло Петренко переконаний, що у прокуратури достатньо інструментів для спецконфіскації активів, отриманих необґрунтованим шляхом.

Отже, шлях для засудження Януковича і Ко відкритий. Це має бути одним з першочергових завдань новопризначеного генпрокурора Юрія Луценка. Адже всі його три попередника, попри гучні заяви, так і не змогли ні на йоту просунутися у вирішенні цього питання. За словами Тараса Чорновола, Луценко дійсно може досягти певних успіхів у засудженні колишніх "регіоналів", оскільки в нього є певні амбіції. Однак проблеми можуть виникнути з професійною командою. На думку експерта, в структурі ГПУ сьогодні не залишилося нормальних слідчих. Це може завадити розслідуванню.

Дійсно, розслідування злочинів колишнього президента і його поплічників кропітке і вимагає високої професійності. Чи зможе новий генпрокурор довести справу до завершення, покаже час. Поки згадаємо основних 10 чиновників-втікачів, за якими, як-то кажуть, тюрма плаче.

Віктор Янукович. Екс-президент України. Крім корупційних злочинів, відповідальний за розстріли на Майдані і масову загибель людей під час революції гідності взимку 2014 року. Переховується в Росії, де, за інформацією ЗМІ, придбав розкішний будинок.

Микола Азаров. Екс-прем’єр-міністр України. Його підозрюють в одержанні неправомірної вигоди. Головна військова прокуратура підозрює його в незаконному відчуженні двох стратегічних бомбардувальників – ТУ-92 чи 94. Бомбардувальники, у мікросхемах і обладнанні яких було 26 кг золота, продали за 2 млн грн. Втім, це не єдиний корупційний злочин "кровосісі" Азарова. Наразі переховується в Росії.

Віктор Пшонка. Екс-генпрокурор України. Лише один його колишній маєток – яскраве свідчення, що Пшонка жив не на одну зарплату. Колишнього генпрокурора підозрюють у розкраданні бюджетних коштів. Протягом останніх чотирьох років він привласнював гроші, виділені на спорудження нової будівлі прокуратури. А ще – у змові з сином Артемом – отримував вигоду за непритягнення злочинців до відповідальності, відкриття "замовних" справ, зміну запобіжних заходів, незаконний арешт майна, обшуки, прикриття незаконного бізнесу, а також сприяння "рейдерським" захопленням. Переховується в Росії.

Віталій Захарченко. Екс-міністр внутрішніх справ України. Також несе безпосередню відповідальність за розстріли на Майдані. Крім того, його звинувачують у розтраті державних коштів. Захарченко втік до Росії. Прийняв там громадянство і створив "фонд допомоги екс-міліціонерам України". Його включили до складу експертної ради комітету Держдуми Росії з власності, де він курує питання захисту майнових інтересів російських інвесторів за кордоном.

Андрій Клюєв. Екс-перший віце-прем’єр-міністр України. Колишній чиновник також причетний до розгону Євромайдана в жовтні 2013 року. Фактично він дав команду силовикам розігнати студентів, що обернулися масовим побиттям правоохоронцями молоді. Його, як и Захарченка, звинувачують у вбивстві людей на Майдані. Він звинувачується в розтраті коштів в особливо великих розмірах. Зокрема, із 1,5 млрд грн кредиту державного банку 610 млн він витратив на підконтрольне йому підприємство.

Крім того, в Австрії в 2014 році було відкрито кримінальне провадження проти Андрія Клюєва. Його звинуватили у зловживанні владою і відмиванні коштів. Точної інформації про його місце перебування немає. За інформацією ЗМІ, Клюєв і його рідний брат Сергій, якого теж звинуватили в корупції, живуть у Росії.

Сергій Арбузов. Колишній глава НБУ і перший віце-прем'єр-міністр України. Його звинувачують у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем організованою групою осіб. Зокрема, йому інкримінують розтрату майже 120 мільйонів гривень бюджетних коштів при створенні Нацбанком телеканалу БТБ. Переховується в Росії.

Едуард Ставицький. Екс-міністр енергетики та вугільної промисловості України. Чиновник втік, на відміну від своїх колишніх керівників, до Ізраїлю, де навіть змінив ім’я на Натан Розенберг. Як і Арбузова, його звинувачують у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем організованою групою осіб.

В травні 2016 року з’явилася інформація, що він був затриманий співробітниками "Шабак" – служби безпеки Ізраїлю при намаганні вилетіти до Росії. У будинку Ставицького провели обшуки, під час яких було вилучено два закордонні паспорти, 400 тис. доларів США, 200 тис. євро, коштовності і годинник на загальну суму 500 тис. доларів США. За інформацією ЗМІ, співробітники служби безпеки проводили спецоперацію в рамках кримінальної справи проти Ставицького-Розенберга за фактом відмивання ним коштів й іншого майна, одержаних злочинним шляхом на території України.

Раніше – у квітні час переговорів в Ізраїлі головний військовий прокурор Анатолій Матіос передав запит ГПУ про міжнародну правову допомогу у розслідуванні щодо Ставицького. Зокрема, щодо вручення останньому повідомлення про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів проти держави.

Олександр Клименко. Екс-міністр доходів і зборів України. Його підозрюють у зловживанні владою або службовим становищем, які спричинили тяжкі наслідки. Переховується в Росії.

Микола Злочевський. Екс-міністр екології та природних ресурсів України. Брав участь у видачі ліцензій через підставних осіб компаніям, власником яких був сам. Його підозрюють у зловживанні службовим становищем і заволодіння бюджетними коштами, а також у незаконному збагаченні. У січні 2015 року на його рахунках у Великобританії заарештували $23 млн. Йому оголосили підозру у скоєнні злочину за незаконне збагачення. Перебуває в розшуку.

Юрій Колобов. Екс-міністр фінансів України. Його підозрюють у розкраданні великих фінансових коштів і співучасті в розкраданні фінансових коштів, вчиненими у великих розмірах та у складі організованої групи. У березні його затримати в Іспанії. Щодо питання про екстрадицію колишнього чиновника досі немає повної інформації.

Читайте також: Закон під Луценка. Зрозуміло про те, що трапилося у Раді і чим це загрожує Україні