США надали Україні перелік необхідних реформ: в ОП сказали, чи варто хвилюватись
Цими днями до українського уряду надійшов лист із пропозиціями Сполучених Штатів щодо реформ українських інституцій. Вони необхідні для того, щоб Україна завершила своє перетворення на ефективну європейську державу.
Про це 24 Каналу заявив радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк. Посадовець наголошує, що лист Сполучених Штатів із переліком необхідних реформ не має ультимативного характеру й не прив'язаний до надання Україні військової допомоги.
Дивіться також Маємо просування на Донеччині та інші задуми: Зеленський заінтригував заявою
Подробиці листа від Сполучених Штатів
Вперше про лист радника Білого дому стало відомо 25 вересня. Як стверджували журналісти "Української правди" з посиланням на власні джерела, Україна має провести запропонований перелік реформ для продовження підтримки від США. Щоправда, згодом виявилось, що згаданий у листі перелік реформ був наданий "для обговорення та зворотного зв’язку".
"(Через отримання листа від Сполучених Штатів – 24 Канал) хвилюватися не варто. США неодноразово зазначали, що надаватимуть військову підтримку Україні аж до завершення війни незалежно від будь-яких чинників", – запевнив Подоляк.
Михайло Подоляк про лист від Сполучених Штатів: дивіться відео
Реформи є ключем до економічного розквіту
В листі від Білого дому йдеться про розбудову України як ефективної держави. Для цього необхідно провести певні реформи, які в довгостроковій перспективі дозволять нашій країні мати конкурентну економіку та приєднатись до Євросоюзу.
"Це допоможе Україні бути привабливою з точки зору залучення інвестицій. Не потрібно мати ілюзій, на сьогодні в нас дійсно є деякі проблеми в правоохоронній та судовій системах. І для того, щоб зробити нашу економіку ефективною, нам потрібно це виправляти", – зазначив радник ОПУ.
Деталі пропонованих реформ: серед завдань, наведених у листі, за даними "Української правди – посилення НАБУ та САП, перезапуск Вищої ради правосуддя та Бюра економічної безпеки, відбір нового голови НАЗК, реформа Антимонопольного комітету та Верховного суду, а також лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію.Звичайно, складно очікувати, що інвестори вкладатимуть у великих обсягах вкладатимуть кошти в Україну під час війни, адже це означатиме для них певні ризики. Однак Україна здатна під час війни вносити зміни до законодавства для спрощення ведення бізнесу та продовжувати реформування своїх інституцій.
"19 місяців війни вже зафіксували Україну як державу, яка після перемоги у війні матиме величезну суб'єктність, й відповідно, матиме змогу отримувати інвестиції. Саме про це і йдеться у листі наших партнерів, які вважають, що саме сьогодні можна закласти підмурівки для нової української економіки", – розтлумачив Подоляк.
Це потрібно для того, щоб ми могли на рівних конкурувати на жорсткому європейському ринку. І саме сьогодні Україна має можливість не на словах, а на ділі цьому посприяти.
Що відомо про допомогу Україні від західних партнерів
- На початку 2023 року Україна підписала з Євросоюзом меморандум про підтримку, згідно якого ЄС надають Україні 1,5 млрд євро щомісяця (сукупно 18 млрд). Ці гроші допомагають Україні закривати дефіцитні статті свого бюджету.
- Станом на вересень Україна отримала 32,6 млрд доларів іноземних коштів за 2023 рік, з яких ЄС надали 14,7 млрд, а США – 9,8 млрд. Також понад мільярд доларів Україна отримала від МВФ, Канади та Японії.
- Україна є вкрай залежною від кредитування та грантів своїх партнерів, адже вони становлять левову частину видатків нашої держави на соціальну сферу. При формуванні бюджету на 2023 рік уряд України прогнозував його дефіцит на рівні 38 млрд доларів, який завдяки допомозі вдалося покрити практично повністю.