Судді КСУ не можуть розглядати конституційність указу Зеленського: депутатка пояснила чому
Конституційний Суд може висловити свою позицію щодо відсторонення Олександра Тупицького тільки після проведення засідання, адже він є колегіальним органом. Наразі судді КСУ ні на що не посилаються в цій ситуації.
Поки залишається загадкою, яким чином правовий департамент секретаріату КСУ може вказувати президентові на скасування його указу чи на "нікчемність" цього документа. Про це заявила депутатка від фракції "Слуга народу" Ольга Совгиря в ефірі 24 каналу.
Читайте також Судді КСУ – болюче місце в Україні: як Зеленський планує з цим боротися
За її словами, питанням про те, як і за чиєю вказівкою ця інформація з'явилась на сайті Конституційного Суду мають зайнятися правоохоронні органи. Совгиря розповіла, що наразі невідомо, для чого збиратимуться судді КСУ. Усе через те, що в будь-якій ситуації на спеціальному пленарному засіданні це питання розглядати не можуть.
На спеціальному пленарному засіданні можуть давати згоду тільки на затримання, арешт судді КСУ чи утримання його під вартою,
– наголосила депутатка.
Що буде у разі невиконання указу президента
Совгиря заявила, що невиконання будь-якого нормативного акту передбачає певну відповідальність. За її словами, якщо є незгода з положеннями указу президента, то його можуть оскаржити на відповідність закону або Конституції. В іншому випадку указ потрібно обов'язково виконати.
"Судді КСУ не можуть самостійно ініціювати провадження і розглядати конституційність цього указу. Це не передбачено Конституцією", – підкреслила депутатка.
До теми Тупицький не має повноважень: як у Зеленського відреагували на спецзасідання КСУ
Як зазначила Совгиря, парламент у січні 2021 року буде розглядати закон "Про конституційну процедуру". Вона припустила, що його ухвалення допоможе уникнути тих ситуацій, які тепер є у Конституційному Суді.
Конституційна криза в Україні: коротко
- У жовтні 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства.
- Зеленський закликав Венеціанську комісію оцінити стан антикорупційної системи в Україні після рішення КСУ.
- Верховна Рада 4 грудня ухвалила законопроєкт, який передбачає відновлення відповідальності за брехню в деклараціях.
- Згодом Венеціанська комісія оприлюднила рекомендації щодо КСУ. У відомстві наголосили, що Верховна Рада має чітко висловити намір щодо обмеження сфери діяльності суду з конкретних питань.
- Верховна Рада 15 грудня 2020 року ухвалила законопроєкт про відновлення повноважень НАЗК.
- Володимир Зеленський 29 грудня підписав указ про відсторонення Тупицького з посади судді КСУ на 2 місяці.
- Водночас у КСУ вважають, що указ Зеленського щодо Тупицького є "юридично нікчемним". Також вони закликали його скасувати.