На Сонці стався найпотужніший спалах за 11 років

15 травня 2024, 18:03
Читать новость на русском

У вівторок, 14 травня 2024 року, о 19:51 за київським часом Сонце продемонструвало найінтенсивніший спалах за весь 11-річний цикл. Спалах силою X8,7 балів за 10-бальною шкалою походив від значної плями, відомої як AR3664, яку було виявлено наприкінці попереднього тижня.

Наслідки для Землі

Попри свою величину, цей спалах, як очікується, не спричинить помітних полярних сяйв, оскільки потенційний викид корональної маси, пов'язаний з ним, відхилився від Землі.

Дивіться також Земля пережила найбільші з 2003 року магнітні бурі, але рекорди ще попереду

Пляма AR3664, розташована на західному краю Сонця, випустила три спалахи надзвичайно високого рівня перед відходом за горизонт. Серед них були спалахи X1.7, X1.3 і колосальний X8.7, причому останній спричинив перебої в короткохвильовому зв'язку на більшій частині денної сторони Землі.


Спалах інтенсивністю X8.7 / Фото NOAA

Варто зазначити, що AR3664 могла генерувати ще більш інтенсивні спалахи, але її положення за горизонтом зробило її недоступною для подальших спостережень.

Нагадаємо, що зовсім недавно на Сонці трапився найпотужніший до цього моменту спалах X5.8. Його наслідками також були перебої у високочастотному радіосигналі на частині освітленої Сонцем сторони Землі. 

Полярні сяйва в Україні

У ніч з 10 на 11 травня у південних регіонах спостерігалися яскраві полярні сяйва, спричинені викидами корональної маси, спрямованими до Землі кількома днями раніше. Ці викиди, що складалися з хмар сонячної плазми, створили рідкісне видовище полярного сяйва навіть у таких місцях, як Україна, де вони зазвичай спостерігаються рідко.

Читайте на сайті Машини зупинилися: найсильніші за 20 років магнітні бурі стали кошмаром для фермерів

З наближенням Сонця до наступного піку активності, який очікується, можливо, вже цієї осені, такі явища можуть стати частішими і ще більш видовищними.