До 2035 року в космосі повинні з'явитися апарати на ядерних двигунах
Нова дорожня карта прокладає шлях для ядерних космічних апаратів до середини 2030-х років. Космічні агентства та компанії покладають надії на цей новий спосіб забезпечувати живлення супутників та космічних кораблів, щоб подовжити їхній термін експлуатації.
Ядерна енергія трансформує космічну галузь
Консорціум компаній щойно завершив перший річний етап у 11-річному проєкті, який має намір вивести на орбіту перший космічний буксир з ядерним двигуном. RocketRoll прокладає шлях для передових силових установок, які забезпечать виконання довготривалих космічних місій. Це вирішальний крок, який продемонструє ефективність і можливості нової технології, повідомляє 24 Канал з посиланням на заяву ЄКА.
Дивіться також Відразу три супутники впали в атмосферу через непередбачувану сонячну активність
Існує багато різних видів ракетного палива, які мають різні переваги та недоліки. Одним із найбільших мінусів є те, що паливо займає дорогоцінний простір на космічному кораблі. Крім того, коли паливо вичерпано, ваш космічний корабель залишається дрейфувати в космосі.
Ядерний двигун може бути в кілька разів ефективнішим за найефективніший хімічний двигун або перевищувати електричну потужність, обмежену сонячною енергією, таким чином дозволяючи проводити дослідження там, де жодна інша технологія не може,
– зазначається на сайті ESA Commercialization Gateway.
На початку RocketRoll "досліджуватиме переваги використання буксира на ядерно-електричній тязі над класичними рушійними системами для складних місій. Згодом технологія "може бути використана на поверхні Місяця або Марса для живлення майбутніх населених пунктів або роботизованого дослідження Сонячної системи, або в космосі з іншою метою, окрім рушійної сили".
Стратегія "полягає в розробці цілого ряду рішень для ядерної енергетики, від радіоізотопних до систем розщеплення". Іншими словами, як саме буде вироблятися ядерна енергія на борту технологічного демонстратора, ще належить з'ясувати.
Працюватимуть над цим різні країни, компанії та космічні агентства, щоб у результаті розробити спільні рішення:
- У 2023 році Пентагон уклав з Lockheed Martin контракт на 33,7 мільйона доларів на розробку ядерних рушійних технологій в рамках програми Joint Emerging Technology Supplying On-Orbit Nuclear, JETSON.
- Того ж року NASA і DARPA звернулися до аерокосмічного підрядника з проханням допомогти у розробці DRACO, або Демонстраційної ракети для гнучких циркулярних операцій, яка працюватиме на ядерній енергії, що генерується розщепленням.
- Компанія Rolls Royce оголосила про прогрес у створенні прототипу ядерного двигуна.
- Цього року програма NASA "Інноваційні перспективні концепції" (NIAC) обрала імпульсну плазмову ракету, що працює на енергії поділу, як одну з шести концепцій місії.