Томос для України знаменує час істини для православної релігії, – Le Figaro
У питанні надання Україні права на помісну церкву Константинопольський Патріарх має намір йти до кінця. На Священному Синоді, який розпочався 9 жовтня, він може встановити план і умови Томосу для України. Однак втілення цього рішення в життя виявиться непростим.
Про це пише Le Figaro.
Читайте також: Томос про автокефалію: що це означає для українців
Як зазначає французьке видання, деякі джерела ставлять під сумнів фігуру митрополита Філарета, який може стати главою нової Церкви. Багато хто вважає, що йому буде важко згуртувати навколо себе громаду. Подейкують також про вікарія Київської єпархії – митрополита Олександра. Він близький до Москви і виступає за автокефалію. Такий релігійний діяч здатний стати "козирною картою" у процесі здобуття Україною Томосу, йдеться у статті.
Загалом поява нової автономної православної церкви у будь-якій країні не повинна б бути проблемою. Але в тому, що стосується Української православної церкви, яка досі залежала від Москви, то її автокефалія з благословення Константинополя для Московського Патріархату є приводом до війни. Тому подібна перспектива викликає сильний опір з боку Патріарха Кирила.
Можливість створення в Україні єдиної помісної церкви знаменує собою час істини для всієї православної релігії як мінімум у двох площинах,
– зауважує автор публікації Жан-Марі Женуа.
Перший аспект: православ'я страждає від хронічної роз'єднаності, пояснює журналіст. За його інформацією, 150 із 250-ти мільйонів православних християн пов'язані з Москвою. Окрім того, ця християнська конфесія налічує не менше 14 помісних церков, сюди входять Московський і Константинопольський патріархати, а також Єрусалимський Патріархат і найважливіша Елладська православна церква.
У 2016 році вперше за багато століть на Криті був влаштований Всеправославний собор, зокрема, з ініціативи Константинопольського Патріархату. Він прагнув відновити втрачену єдність, однак зазнав невдачі, бо Росія в останній момент відмовилася взяти в ньому участь. "Ситуація навколо надання Україні Томосу, таким чином, лише підкреслює розрив цієї християнської галактики", – продовжує автор.
Другий аспект: культура незалежності православних церков демонструє свої обмеження. Помісні церкви, які ревно ставляться до своєї національної специфіки, не лише важко дистанціюються від політики, але й втягуються у хід внутрішніх теологічних і юридичних війн.
Щоб домогтися самостійності, всі церкви повинні спочатку бути пов'язані з історичним патріархатом, який коли-небудь може надати їм автокефалію. Перевагою такої системи патронажу є те, що вона захищає маленькі церкви, проте вона ж стає полем потужних битв за вплив. Це ми і спостерігаємо в Україні, де Москва розігрує партію свого світового лідерства в православ'ї,
– робить висновок Женуа.
Читайте також: За крок до Томосу: як будуватимуть Українську єдину помісну церкву
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.