У цій справі Зеленський має особистий інтерес, – експерт про скандального суддю Чауса

8 жовтня 2019, 00:57
Читать новость на русском

Про скандального суддю Миколу Чауса, якого зловили на хабарі у 150 тисяч доларів, про його зв’язок з попереднім президентом Петром Порошенком та про справжні причини розслідування цієї справи – у програмі "Після всього" з Дмитро Гнапом розповів ж голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Чаус – це симптом українських суддів

– Чаус – це тільки симптом. Ми повинні розуміти, що це не поодинокий випадок, коли таке трапляється з суддями. На жаль, система була побудована і великою мірою продовжує бути побудована таким чином, що судді стають корупціонерами та нечесними.

Важливо! Свідчення скандального судді Чауса можуть використати проти Порошенка, – журналіст

– Роблять щось таке, за що їх досить рано ловлять на чомусь гарячому – на хабарі, якихось обіцянках вирішити щось, на інших злочинах чи ознаках складу злочину. Чаус – це яскравий приклад того, що відбувається з багатьма суддями і в принципі з українським судочинством.

На чому попалився Чаус, за що його можновладці так би мовити взяли "в оборот" і змусили собі служити?

– Точно не знаю, яка це справа була. Знаю, що Чаус є суддею Майдану і мав би бути звільнений ще у 2014 році, коли ухвалили закон про відновлення довіри до судової влади. Є таких близько 350 суддів. Їх мали звільнити ще тоді, але Вища рада правосуддя цю роботу провалила в інтересах політичної влади.


Суддя Чаус / фото Цензор.Нет

– Якщо людина знала, що за нею слідкує НАБУ, але закопала банку з грошима в дворі, щоб її знайшли, то чому він продовжував це робити? Тобто, людина настільки почувалася безкарною, що втратила зв’язок з реальністю. Я не знаю, що йому пообіцяли чи запевнили … Напевно, просто відчув свою абсолютну безкарність.

– Рішення у гучних випадках приймав не Чаус. Рішення щодо арешту Корбана ухвалюються десь …там, а суддя просто озвучує.

У цій справі є інтерес Зеленського

– Думаю, що у цій справі можуть співпасти інтереси Володимира Зеленського, який очевидно або хоче отримати інформацію щодо політичного переслідування і впливу незаконного на суди в часи Порошенка.


Петро Порошенко та Володимир Зеленський

– В інтересах України нарешті дізнатися в офіційний спосіб, що така системна практика була, тому що це те, чого нам не вдалося зробити у 2014 році. Коли Ірина Мамонтова, тоді голова Оболонського районного суду, заявила про те, що був систематичний тиск на неї збоку адміністрації Януковича. Стосовно того, щоби вони ухвалювали рішення проти активістів.

Читайте також: Як Аблов позбувається конкурентів на державних посадах: договорняки в ДБР та Окружному адмінсуді

– Тепер стосовно того чи Зеленський змінює, чи не змінює українське судочинство. Можна робити будь-які заяви. На рівні заяв все добре в Зеленського, бо він каже, що суддів будемо звільняти. Є законопроєкт, в якому містяться хороші речі, такі як перезапуск Вищої кваліфкомісії суддів тощо. І є речі дуже небезпечні, як залишення Вищої ради правосуддя.

– Тому ми бачимо, що є частина адміністрації Зеленського, яка не дуже хоче ефективної судової реформи. Хотілося б, щоб прореформаторські сили перемогли.

Чому суд над Чаусом не відбувся?

Про це розповів журналіст з Молдови Анатол Матасару.

– 2 жовтня мало відбутися засідання суду щодо екстрадиції судді Миколи Чауса в Україну. Проте цього так і не сталося, а все через те, що Чаус обійшов закон та намагається зробити так, щоб справа зависла. У Чауса відкрита кримінальна справа щодо незаконного перетину кордону Молдови, натомість він паралельно попросив політичного притулку. Тобто такими діями він хоче затримує вирішення справи.

Чаус оскаржив указ Президента і це призупинило розгляд справи, доки не буде остаточного рішення щодо цього указу. Так можна роками затримувати справу.


Скандальні справи Чауса

– Олігарх Плахотнюк тісно спілкувався з попереднім президентом Петром Порошенком, вони навіть мали спільний бізнес. Плахотнюк був винен Порошенкові, тому він "тримав кришу" Чаусу в Модові, доки олігарх не втік.

Чаус може свідчити на Порошенка

– Зараз Чаус дуже цінний свідок для нової влади, адже він може дати свідчення на Порошенка. Ситуація може розвернутися так, що суддю Чауса можуть використати проти цих олігархів.

Читайте також: ГПУ відкрила провадження через примусове видворення Саакашвілі

– Для Чауса немає проблем для втечі та переховування, зокрема десь в Придністров’ї. Я бачив, що в нього є приватна охорона. Мені здається, що це через програму "захист свідка". Тобто за наші гроші його ще й охороняють.

– Це все пояснює, що Чаус має важливу інформацію і його в Молдові бережуть. Чаус може легко свідчити на Порошенка. Я бачу тільки такі "ігри": є більше особистих інтересів, але менше державних. Тут швидше за все особисті розбірки: як поставити перед судом цих олігархів.

Що відомо про суддю Чауса?Чаус був суддею Дніпровського райсуду Києва. Його підозрюють у масштабній корупції, адже у 2016 році детективи НАБУ викрили Чауса в отриманні 150 тисяч доларів хабара. Ці гроші знайшли у двох скляних банках, які суддя особисто закопав у дворі власного дому.

Коли ж Чауса вирішили арештувати, він миттєво втік з України. Його оголосили в міжнародний розшук. У 2017 році Чаус здався правоохоронцям у Молдові. Відразу після цього САП заявила про наміри вимагати, щоб суддю видали Україні для проведення досудового розслідування. Однак, адвокат Чауса заявляв, що домагатиметься його політичного притулку у Молдові.