Росія шантажує ООН у переговорах щодо експорту зерна: в Україні відреагували

13 березня 2023, 20:54
Читать новость на русском

Джерело:

Reuters

18 березня завершується термін дії так званої "зернової угоди". Тому ООН почала переговори з Росією щодо продовження ініціативи. Однак Москва вдається до шантажу.

У Росії вирішили виступити за продовження угоди тільки на 60 днів. Таким чином Москва намагається досягти того, аби її сільськогосподарська продукція також потрапляла на світовий ринок.

Цікаво Скандальна заява Захарової: чому Путін не може закрити рота всій Росії

Що задумали у Москві

З моменту підписання у Стамбулі "зернової угоди" її продовжуватимуть вдруге. Уперше це було в листопаді  2022 року. Тоді сторони погодилися на продовження на 120 днів.

Тепер же заступник голови МЗС Росії Сєргєй Вершинін наполягає на тому, щоб продовжити угоду тільки на 60 днів. Москву обурює те, що вона не може постачати свої товари на світовий ринок, а Україна робить це. Вершинін заявляє, що Захід створює перешкоди для того, щоб Росія не могла постачати зерно та добрива іншим країнам.

Російська сторона, відзначаючи пакетний характер запропонованих генсекретарем ООН Антоніу Гутеррішем стамбульських домовленостей, не заперечує проти чергового продовження чорноморської ініціативи після закінчення другого терміну 18 березня, але тільки на 60 днів,
– заявив Вершинін.

Представник російського МЗС каже, що Росія "перегляне свою позицію, коли буде відчутний прогрес у нормалізації російського аграрного сектору". Тобто Москва взялася шантажувати ООН, мовляв, або Росія отримує дозвіл на експорт свого зерна і добрив, або вона блокуватиме роботу зернового коридору.

Реакція України

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков наголосив, що відповідно до підписаних у Стамбулі угод, продовження ініціативи повинне бути щонайменше на 120 днів. Тобто російські прагнення продовжити тільки на 60 днів, є порушенням укладених угод.

Договір Чорноморської ініціативи передбачає щонайменше 120 днів продовження, тому позиція Росії продовжити угоду лише на 60 днів – суперечить документу, підписаному Туреччиною та ООН. Чекаємо на офіційну позицію ООН і Туреччини як гарантів ініціативи,
– наголосив Кубраков.

Угода на експорт зерна


Через повномасштабне вторгнення та дії росіян у Чорному морі, українські порти стали фактично заблокованими, через що наша країна не могла експортувати зерно на світовий ринок. Це спричинило загрозу продовольчої кризи.
Саме тому в липні 2022 року в Стамбулі ООН та Туреччина підписати тристоронні угоди з Україною та Росією щодо експорту зерна. Відповідно до досягнутих домовленостей, була створена спільна комісія для інспекції кораблів, що вирушають до України по зерно, до якої увійшли й російські представники.
У листопаді угода була продовжена. Однак російські представники в спільній комісії навмисно затягують інспекцію суден, через що у Босфорі утворюються черги.