Україна чи Росія: кого обере Німеччина

31 січня 2022, 20:45
Читать новость на русском

Німеччину розкритикували західні країни через її скандальні заяви та відмову надавати українській армії зброю для захисту від російської агресії. Німецький уряд запевняє, що допомагатиме Україні, але іншими способами.

Новий канцлер Німеччини не поспішає змінювати політику щодо Росії. Він так само, як і його попередниця Ангела Меркель, все ще сподівається, що Кремль більше зацікавлений у бізнесі з Європою, а не у війні.

До теми Глава Мюнхенської конференції засудив Німеччину через нерішучі дії проти Росії

Нова міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, попри свої передвиборчі радикальні заяви, теж почала обережніше висловлюватися щодо Москви. Вона заявила, що в такій ситуації треба вживати заходів деескалації та намагатись продовжувати вести діалог з російським урядом.

Ми маємо говорити одне з одним, маємо використовувати різні формати,
– додала Бербок.

Скандальні заяви

Колишній командувач ВМС Німеччини Кай-Ахім Шенбах прославився заявами, у яких виправдовував Путіна і його агресивну політику.

Я гадаю, Путін чинить тиск, тому що він може це зробити, і він знає це, він розділяє Європейський Союз. Але насправді він хоче поваги. Він хоче саме цього. Дати йому повагу! Це ж нічого не коштує!,
– зазначив він.

Ці слова спричинили дипломатичний скандал, згодом командувач ВМС Німеччини втратив посаду. Хоч і намагався виправдатись. За його словами ці заяви – його особиста, а не офіційна думка.

Аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд наголосив, що така позиція не є особливою в Німеччині. Багато політиків і велика частина населення там підтримує Росію.

І не тільки німці, взагалі в Західній Європі так, на жаль, думає більшість людей.

Андреас Умланд

Аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи

Відмовились постачати зброю

Берлін не лише відмовився надавати Україні зброю для боротьби з російською армією, а й почав блокувати закупівлю озброєння через агентство НАТО.

Андреас Умланд стверджує, що Німеччина вже багато десятиліть має таку політику – не постачати зброю в конфліктні регіони. Україна просто потрапила під загальне правило.

Кого обере Німеччина: дивіться відео 24 каналу

Науковий співробітник Інституту історії НАН України Андрій Мартинов впевнений, що на таке ставлення Німеччини до Росії впливає історичне минуле країн.

Німеччина досі дуже боїться Росії і вважає її непередбачуваним партнером в Європі,
– наголосив він.

Запуск "Північного потоку-2"

Німеччина залежить від постачань газу з Росії – частка російського блакитного палива на німецькому ринку складає майже 40%. І німці планують збільшити цю частку із запуском "Північного потоку-2".

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц поки так і не зміг чітко сказати, чи зупинять введення російського газогону в експлуатацію, якщо Росія нападе на Україну.

Цікаво Не куплені Кремлем, – Цимбалюк пояснив відносини Німеччини та Росії

Андрій Мартинов зазначає, що зараз триває жвава дискусія в німецьких економічних і бізнесових елітах стосовно того, що робити далі.

"Німеччина сподівається, що дипломатичними зусиллями і діалогом можна буде провести деескалацію ситуації, яка склалася на сьогодні", – додав експерт.

Як Велика Британія впливає на ситуацію

Все може змінити Велика Британія. Лондон у грудні обговорив з Києвом і Варшавою можливість створення тристороннього союзу. А ще, на відміну від Берліна, активно допомагає Україні зброєю.

Після Brexit Німеччина дуже насторожено ставиться до дипломатичної активності Великої Британії. Велика Британія дуже стрімко і активно вибудовує в Східній Європі власне "пробританську" мережу,
– вважає Андрій Мартинов.

За його словами, Німеччина думає, що вплив Великої Британії є конкурентним для Німеччини у Європі.

Німеччина ризикує втратити позицію

Слабку зовнішню політику нової німецької влади критикують як всередині країни, так і за кордоном.

Читайте також Авторитетне німецьке видання Spiegel закликає надати зброю Україні

В експертних колах Німеччини все частіше можна почути заклики до Олафа Шольца почати активніше впливати на події в Європі і рішучіше захищати європейські цінності у стосунках з Москвою, бо інакше Берлін ризикує втратити свою роль європейського лідера, яку він мав за часів Меркель.