Венеціанська комісія опинилась у незручній ситуації, – Рябошапка про висновок щодо КСУ
Венеціанська комісія опинилась у незручній ситуації, оскільки правила європейського конституціоналізму вказують на те, що рішення конституційного контролю необхідно виконувати. Водночас вона зрозуміла, наскільки недолугим є рішення Конституційного Суду.
Комісія пропонує парламенту взяти до уваги рішення КСУ, щоб відновити кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі, тобто у певний спосіб обійти рішення суду. Про це в ефірі 24 каналу розповів генеральний прокурор України 2019 – 2020 років Руслан Рябошапка.
До теми У "Слузі народу" прокоментували висновок Венеціанської комісії
Венеціанська комісія у своєму висновку щодо Конституційного Суду намагалася дати відповідь на те, як Україні діяти далі, зауважив колишній генпрокурор. За його словами, у комісії пропонують парламенту взяти до уваги міжнародні стандарти, які передбачають позбавлення волі за недекларування та брехню в деклараціях.
Я не очікував такого жорсткого рішення Венеціанської комісії. Оскільки це не в традиціях європейських організацій – настільки жорстко давати оцінку рішенням конституційних судів,
– розповів Рябошапка.
Він зауважив, що рішення Конституційного Суду – абсолютно нікчемне з правового погляду, найкращі експерти з конституційного права це підтвердили у висновку. Однак це лише половина відповіді Венеціанської комісії, сказав колишній генпрокурор.
"Наразі очікують проєкт другої частини, де будуть оцінювати ситуацію з суддями КСУ, проте певний натяк вже прозвучав. Зокрема експерти говорили про те, що КСУ перебрав на себе повноваження парламенту, що є ознакою узурпації влади", – зазначив експерт.
Він припустив, що комісія не підтримує перезавантаження суду у той спосіб, який запропонував президент України. Водночас вони були б не проти, якби оцінку діям суддів Конституційного Суду надали органи кримінальної юстиції, у випадку відповідної оцінки – відбудеться перезавантаження, сказав Рябошапка.
Зверніть увагу! Венеціанська комісія опублікувала термінові висновки щодо ситуації із Конституційним Судом. У комісії закликали до відновлення антикорупційного законодавства.Повернення відповідальності щодо декларацій
Насправді парламент, за словами генпрокурора України 2019 – 2020 років, не повернув того, що було фактично знищено рішенням КСУ 27 жовтня. Оскільки той моральний осуд, який передбачений Кримінальним кодексом як міра покарання, не є достатнім для того, щоб стримувати чиновників приховувати свої активи, зазначив він.
Тому й Венеціанська комісія, посилаючись на практику групи держав Ради Європи, рекомендувала відновити позбавлення волі як міру покарання, щоб режим електронного декларування був ефективним,
– повідомив Руслан Рябошапка.
Він підкреслив, що компромісний закон, який прийняли у парламенті, повинен бути заветований Зеленським. "Президент повинен на основі Венеціанської комісії запропонувати свої пропозиції, а парламент має негайно їх розглянути та схвалити – так буде відновлено статус КВО, який існував до 27 жовтня", – зауважив колишній очільник Генпрокуратури.
Венеціанська комісія, за словами Рябошапки, запевнила, що законодавство відповідає міжнародним стандартам та Конституції, а КСУ абсолютно неякісно тлумачив законодавство.
Скандал довкола КСУ: головне
- 27 жовтня КСУ визнав неконституційним покарання за брехню у деклараціях.
- Згодом президент України подав у Раду законопроєкт про звільнення суддів КСУ, а доступ до декларацій відновили.
- На відповідну ситуацію відреагували і в ЄС – антикорупційна реформа є умовою надання фінансової допомоги та безвізу.
- Водночас спікер парламенту Дмитро Разумков зареєстрував альтернативний законопроєкт, у якому запропонував відновити права НАЗК, які скасував КСУ
- Нещодавно Зеленський закликав Венеціанську комісію оцінити стан антикорупційної системи в Україні після рішення КСУ.
Головне про рішення Конституційного Суду / Інфографіка 24 каналу