КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування

Про це написав у телеграмі колишній нардеп Сергій Лещенко. Він додав, що суд ухвалив рішення за клопотанням депутатів від ОПЗЖ і "За майбутнє".

Зверніть увагу Це рішення є абсурдним, – Каленюк відреагувала на ухвалу ОАСК щодо Ситника

За даними видань Укрінформ і "РБК-Україна" кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суд визнав неконституційною. Таке рішення винесла Велика палата КСУ.

Крім того, у ЗМІ поширюють інформацію, що конституційність низки положень ще будуть вивчати, тому що їх виділили в окреме провадження.

Щодо самої статті про незаконне декларування, то вона передбачала штраф або кримінальну відповідальність чиновників і суддів за недостовірні дані у деклараціях.

Відповідно до закону, чиновникам заборонено придбати необґрунтовані активи, вартість яких перевищує їхні доходи більш ніж на 6,2 мільйона гривень. За це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 5 до 10 років. Водночас таких посадовців позбавляють права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

КСУ скасував е-декларування / інфографіка 24 канал
КСУ скасував е-декларування / Інфографіка 24 каналу

Що ще скасував суд

За словами Лещенка, також своїм рішенням КСУ скасував положення щодо незаконного збагачення, електронного декларування та повноважень НАЗК.

Проєкт роздали вранці і за нього вже проголосовали. Такого не було навіть за Януковича. Проти виступили лише четверо суддів: Лемак, Первомайський, Колесник і Головатий,
– зазначив Лещенко.

Таким чином, робить він висновок, Конституційний Суд скасував антикорупційну реформу.

Цікаво Служимо Конституції, а не партіям, – у КСУ відповіли на закиди "Слуги народу"

Що цьому передувало

  • 26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав неконституційним притягнення до кримінальної відповідальності чиновників за незаконне збагачення.
  • Судді аргументували своє рішення тим, що відповідна стаття Кримінального кодексу порушує презумпцію невинуватості: замість того, щоб сторона обвинувачення доводила незаконність придбання активів, громадянин сам змушений пояснювати законність своїх доходів.
  • 31 жовтня 2019 року Верховна Рада ухвалила президентський закон про відповідальність за незаконне збагачення. 25 листопада Володимир Зеленський його підписав.
  • У серпні 2020 року 47 народних депутатів від ОПЗЖ звернулися до КСУ із закликом визнати неконституційною статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення. Також вони просили суд розгялнути конституційність положень про електронне декларування та спецконфіскацію.
  • Зокрема, парламентарі оскаржили окремі положення законів "Про запобігання корупції", "Про прокуратуру", "Про Національне антикорупційне бюро України", "Про Державне бюро розслідувань", "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів".