Які висновки Венеціанської комісії
Комісія опублікувала висновки спільно з Генеральним директоратом з прав людини і дотримання законності Ради Європи, повідомили на сайті Венеціанської комісії.
Важливо Зеленський звернувся по допомогу до Венеціанської комісії через рішення КСУ
Венеціанська комісія визнала, що рішення Конституційного Суду не має чітких аргументів та основи у міжнародному праві. Крім того, зазначили, що рішення, ймовірно, ухвалили з порушенням процедури. Зокрема, унаслідок невирішеного питання щодо конфлікту інтересів деяких суддів.
Це викликає жаль не лише через негативний вплив цього рішення на боротьбу з корупцією в Україні, а й тому, що такі рішення підривають довіру громадськості до конституційного правосуддя загалом,
– наголосили у висновках.
У комісії наголосили, що боротьба з корупцією є важлива, повага до правосуддя – також. Однак Конституційний Суд повинен приймати рішення в межах параметрів своїх законних повноважень та юрисдикції.
Що рекомендує Венеціанська комісія
- Повернути відповідальність за брехню у деклараціях. Тобто повернути статтю Кримінального кодексу № 366-1, яку скасували. Проте покарання пропонують дещо змінити. Зокрема, аби ув'язнювали після перетину певного "порогу" порушень.
- Відновити роботу Національного агентства з питань запобігання корупції.
- Верховна Рада повинна діяти, враховуючи рішення суду, але зберегти механізм подачі декларацій, як засіб протидії корупції.
- Пропонують розробити захисний механізм, щоб не допустити тиску НАЗК на суддів. Наприклад, за допомогою подачі скарг або регулярної звітності НАЗК перед судовою інстанцією. До слова, як таку інстанцію розглядають Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Однак тільки після її перезавантаження.
Що цьому передувало
- Раніше Конституційний Суд вніс зміни до антикорупційного законодавства. Зокрема, скасував покарання за брехню у деклараціях та значно обмежив повноваження НАЗК.
- Для вирішення ситуації у владі розробили кілька законопроєктів. Наприклад, президент Володимир Зеленський запропонував звільнити всіх суддів КСУ.
- В ЄС не підтримали таку ініціативу президента.
- Однак глава держави зауважив, що це найбільш ліберальний шлях вирішення ситуації. Щоправда, згодом Зеленський попросив таки не розглядати його законопроєкт до висновків Венеціанської комісії.