Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію

20 червня 2022, 13:21
Читать новость на русском

Верховна Рада ратифікувала законопроєкт про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. Цей документ відомий як Стамбульська конвенція.

"За" проголосували 259 депутатів, проти виступили лише 8 народних обранців, повідомив нардеп Ярослав Железняк. 

Раніше Зеленський вніс до Ради законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції

Що передбачає Стамбульська конвенція

Країни, що приєдналися до конвенції, повинні криміналізувати психологічне, фізичне і сексуальне насильство, переслідування, а також примусові аборти, стерилізацію та шлюб.

Україна не розглядає жодне з положень конвенції як таке, що зобов'язує її до зміни Конституції, Сімейного кодексу чи інших законів щодо інститутів шлюбу, сім'ї та усиновлення.

Зверніть увагу! Виконання зобов'язань Конвенції на тимчасово окупованих територіях не гарантується, а будь-які створені там органи є нелегітимними, їхні акти, рішення та документи є недійсними та не створюють жодних правових наслідків.

Довгий час Україна не могла ратифікувати угоду

Стамбульську конвенцію підписали 46 країн та Євросоюз. Водночас 11 держав не ратифікували угоду. Зокрема, до них входила і Україна.

Ми підписали конвенцію ще у 2011 році, але не ратифіковували через протести церков та переконання деяких консервативних політиків, які стверджували, що конвенція "нав'язує гендерну ідеологію".

У Конвенції йдеться про два види насильства: проти жінок і домашнє.

  • Перше включає будь-яке фізичне, психологічне, економічне чи сексуальне насильство, переслідування чи домагання, зокрема на роботі.
  • Домашнє насильство – це все, що відбувається між партнерами чи членами однієї родини без чиєїсь із них згоди (наприклад, примус до сексу, шлюбу, аборту, обрізання, стерилізації).

Кривдники нестимуть кримінальну відповідальність за будь-який вид насильства. Покарання буде жорстокішим, якщо потерпілі є родичами чи партнерами або якщо свідком насильства стала дитина.

До слова, в ЄС неодноразово закликали Україну нарешті ратифікувати Стамбульську конвенцію. Зокрема, деякі країни навіть непублічно заявляли, що це – передумова для затвердження статусу кандидата на членство в ЄС.

 У ПАРЄ уже привітали рішення України

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс уже привітав рішення Верховної ради ратифікувати Стамбульську конвенцію. 

Я аплодую парламенту Україну за ратифікацію Стамбульської конвенції! Дякую, спікеру Руслану Стефанчуку та українській делегації ПАРЄ на чолі з Марією Мезенцевою за забезпечення цього важливого рішення,
– йдеться у повідомленні.

До теми – Зеленський підписав Стамбульську конвенцію: дивіться відео