Туреччина може насолити Росії: які варіанти розгортання в протестів у Грузії

28 жовтня 2024, 12:12
Читать новость на русском

В Грузії відбулось голосування на парламентських виборах, за результатами якого більшість голосів набрала партія "Грузинська мрія". Опозиція не визнає ці вибори і готується до акцій протесту, які мають розпочатися 28 жовтня. При цьому є декілька сценаріїв розгортання подій в Грузії.

Про них розповів 24 Каналу головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, зазначивши, що Грузія зараз стоїть на роздоріжжі і має обрати подальший вектор розвитку. До слова, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила про тотальну фальсифікацію на парламентських виборах, які вона назвала "російськими". 

 Дивіться також Історичні вибори в Грузії: чи утримає владу проросійський олігарх і що це означає для України

Грузія має зробити вибір

Головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень вважає, що партія "Грузинська мрія", якою керує мільярдер Бідзіна Іванішвілі, що сколотив свої статки у Росії, останні роки все більше перетворювала Грузію на певний аналог Росії або Білорусі

В Грузії посилювався контроль влади, а демократичні процеси послаблювались. Найголовніше, що формувався чіткий проросійський вектор, попри заяви влади про бажання йти до Європи, в НАТО,
– наголосив він. 

Однак зараз настав той момент, коли Грузія має зробити вибір: зберегти цей проросійський вектор чи змінити його на європейський. 

Акції протесту в Тбілісі мають розпочатися ввечері 28 жовтня. Тут, на думку Уса,  можна провести аналогію з Майданом в Україні, який розпочався 21 листопада і тривав два тижні, після чого було ухвалене рішення його розігнати.

Щось подібне відбуватиметься і в Тбілісі. Там буде вирішуватись доля країни. Якщо влада розгонить протестувальників, це означатиме, що Грузія рухатиметься за проросійським вектором. Однак все може змінитися, якщо в грузинському суспільстві буде така сама реакція, як під час Майдану в Україні – а нашому,
– підкреслив він. 

Втім, події в Грузії можуть розгортатися ще за одним сценарієм – білоруським. Однак, порівнюючи ці дві країни, грузини традиційно налаштовані агресивніше. Тому на відміну від протестних акцій у Мінську, в Тбілісі ситуація все ж таки не буде цілком проросійською

Також не можна виключати чинник Туреччини у цій ситуації. Вона має спільний кордон з Грузією. Також президент Туреччини має, з одного боку, нормальні стосунки з Владіміром Путіним. А з іншого – Туреччина зараз з Росією по різні сторони барикад у війнах в Сирії та в Лівії.

Тому Туреччина може сприяти антиросійським настроям в Грузії, щоб вона вийшла зі сфери впливу Росії,
– підкреслив Іван Ус.

До слова, голова Європейської Ради Шарль Мішель зазначив, що порушення, які були зафіксовані під час виборів в Грузії, мають бути розслідувані. Він закликав керівництво країни продемонструвати "тверду відданість курсу країни на вступ до Євросоюзу".