"Панічні настрої у родин ФСБ": які проблеми чекають на Крим після деокупації
Проросійська частина населення Криму знову налякана після вибухів на Кримському мосту. Особливо панікують родини ФСБ, військових, прокурорів та інших силових структур окупантів.
Про це 24 каналу розповіла правозахисниця Ольга Скрипник. За її словами, в проукраїнського населення зараз прекрасний настрій – усі жартують, тішаться і роблять багато мемів. Також багато хто радіє, адже після вибухів на мосту може призупинитися примусова мобілізація.
До теми "Це воєнно-політичне значення": яка версія підриву Кримського мосту найреальніша
З іншого боку, у родин фсбшників, військових та інших силовиків – панічні настрої. Їм дійсно є що втрачати. Однак поки масової втечі росіян з півострова немає. На думку Скрипник, коли ЗСУ звільнять Херсонщину, тоді побачимо, як уся ця маса почне тікати в Росію.
Попри це, окупанти вже переконують, що скоро можна буде їздити по Кримському мосту. Але Скрипник наголошує – це дуже ризиковано.
Окупаційна влада обіцяє, що скоро відновить Кримський міст. Зрозуміло, що після такої аварії так швидко відновити – це великий ризик. Жодного обстеження, перевірки від інженерів там не було. Здається, що це пропагандистська акція. Таке швидке відновлення руху не означає, що міст це витримає,
– вважає Скрипник.
Є багато питань щодо реінтеграції Криму
Як наголошує правозахисниця, сьогодні Україна не має багато відповідей щодо реінтеграції Криму, однак над цим активно працюють. Є багато питань щодо цивільного населення, права власності на нерухомість тощо.
Однозначно, що люди, які брали участь у воєнних злочинах, порушеннях прав людини будуть нести відповідальність за свої дії. Вони амністії не отримають.
Є особливо складні питання. Наприклад, з вчителями на окупованих територіях. Так, деякі продовжили викладати в школах, однак там розвінчували російську пропаганду. Тепер загарбники їх переслідують.
Не всі з них підтримували Путіна і відстоювали проросійську позицію. Це – складне питання. Якщо з прокурорами легше, то з громадськими професіями – важче. Треба зараз продумати стратегію, яку будемо впроваджувати,
– зазначила Скрипник.
Утім, багато речей можна буде ухвалити лише тоді, коли ЗСУ почнуть звільняти Крим. Адже зараз ніхто не може сказати, як це відбуватиметься: чи росіяни продемонструють черговий "жест доброї волі", чи там будуть запеклі бої тощо. Тим паче після звільнення Криму війна, ймовірно, не закінчиться, адже окупанти зможуть обстрілювати Україну вже з території Росії.
Багато що залежить не лише від нас, а й від партнерів – чи готові вони надавати допомогу, щоб зупинити Росію – терориста з ядерною зброєю та армією, яка вбиває дітей,
– наголосила Скрипник.
Правозахисниця розповіла, які зараз настрої в Криму: дивіться відео
На Кримському мосту сталася "бавовна": коротко
- Зранку 8 жовтня на Кримському мосту, який з'єднує тимчасово окупований Крим з Росією, стався вибух. Там пошкоджене як автомобільне, так і залізничне полотно. Серед версій – вибух вантажівки, в якій була вибухівка.
- В американському Інституті вивчення війни вважають, що Путін зробить цапом-відбувайлом за вибух на мосту Міністерство оборони Росії.
- Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк вважає, що вибухи на Кримському мосту зробили самі росіяни. Тут цілком можуть бути причетними російські спецслужби.