Вибух міномета "Молот" на полігоні: випадковість чи закономірність?
Міномет "Молот", який стоїть на озброєнні української армії два роки, розривається уже не вперше. І кожного разу в Мінобороні пояснюють це необережним поводження зі зброєю. Натомість деякі експерти певні, що причина трагедій у сталі, з якої виготовлений міномет. Мовляв, вона занадто м'яка.
120-мм міномет "Молот" поспіхом сконструйований із початком війни на сході і переданий у війська в 2016-му. Свого виробництва такої зброї Україна не мала. Втім, розробка від документації до першого екземпляра зайняла якихось 3 місяці. За основу взяли радянський міномет 2Б11 "Сані".
Читайте також: Що залишилось від міномета "Молот", який розірвався на Рівненському полігоні: фото
"Це хороший міномет. І ствол у нього хороший, і все з ним добре, крім того, що він закінчується. Тому що він зношується за час війни. І нам потрібно його чимось міняти", – переконаний засновник проекту "Повернись живим" Віталій Дейнега.
Такою заміною і став "Молот". За час його використання у ЗСУ, а це два роки, він розірвався вже шість разів – і під час стрільб на полігонах, і на передовій. Від цього загинуло півтора десятки вояків, ще більше було поранено.
Відбувається вибух міни, а не міномета. Так, він може бути і від взаємодії з мінометом. Але давайте дочекаємося результатів розслідування,
– прокоментував генеральний директор ДК "Укроборонпром" Павло Букін.
Втім, такий випадок вже не перший. А за загибель бійців досі ніхто не покараний.
"Це, здається, за останні кілька років міномет типу "Сані" вибухав. Так, здається, тричі, а "Молот" – 6 разів. От покажіть хоч по одному з шести разів, чи довела Генеральна прокуратура справу до суду і до вироку. Тому що, здається, чи тільки в одному, чи в жодному", – сказав Дейнега.
Читайте також: Техніка війни. Як для української армії модернізують автомат Калашникова
Найчастіше закидають мінометам неналежну якість металу. Мовляв, він занадто м'який і піддається деформації. Утім, жодних результатів таких експертиз ніколи не оприлюднювали. Принаймні, публічно. І хоча міномет під час навчань поки заборонили використовувати, відмовлятися від нього навряд чи будуть.
У будь-якому випадку його треба було робити. І треба його використовувати в Збройних Силах,
– вважає Букін.
Волонтери ж кажуть, що на початку війни поспішати з його відправкою до ЗСУ було не варто. А ще кивають на непрозорість "Укроборонпрому". Замість того, щоб на умовах конкуренції розробити міномет у кількох виробників і вибрати кращий, усе віддали одному виробнику.
Нагадаємо, вранці 6 липня стало відомо, що під час тактичних навчань на Рівненському загальновійськовому полігоні вибухнув міномет "Молот". Внаслідок розриву троє військовослужбовців зазнали поранень, несумісних з життям. Ще дев’ятеро отримали травми різного ступеня важкості, серед них троє – важкі.
Після цієї трагедії Президент України Петро Порошенко заборонив українським військовослужбовцям використовувати на навчаннях міномети "Молот" до закінчення розслідування.