Багато років під санкціями: чому світ не готовий жорстко карати Іран

14 листопада 2023, 20:45
Читать новость на русском

Іран є впливовим гравцем на Близькому Сході. Не є секретом, що він фінансує так звані сили опору в Іраку, в Сирії та Лівані. Зокрема, ХАМАС. Іран своєю чергою не підтверджує, що допомагає цим організаціям.

Західні країни, попри розуміння загроз від Ірану, не квапляться проводити військові операції щодо Тегерана. Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Рейтерович, пояснивши, що Іран – країна, яка десятиліттями вкладала значні кошти у свою оборону.

Читайте також Ірану варто остерігатися: США відправили Тегерану останнє попередження

Поводить себе хитро

Водночас армію Ірану не можна вважати передовою, але військова операція проти неї не буде легкою прогулянкою. Багато країн шукають інші варіанти розв'язання цієї проблеми, роблять попереджувальні кроки. Зокрема, Сполучені Штати направили дві авіаносні групи в Середземне море, щоб гарантувати безпеку Ізраїлю в регіоні.

У світі розуміють, що карати Іран можна насамперед економічними санкціями. Він під ними вже існує десятиліття. Починати ж військові операції для багатьох країн, окрім Ізраїля, дуже відповідальне рішення.

У багатьох країнах західної демократії після подій в Іраку та Афганістані існують питання доцільності подібних операцій. Навіть якщо йдеться про відверто авторитарні режими, які є загрозою для цілого регіону,
– наголосив політолог.

Іран, розуміючи загрози, поводить себе ще достатньо хитро. Він офіційно дуже рідко визнає свою причетність до якихось організацій. Тегеран також, коли це потрібно, може зробити крок назад. Проблема Ірану наразі залишається у підвішеному стані.

Як Ізраїль та Захід можуть відреагувати на дії Ірану: дивіться відео

Наразі Ізраїль лише попереджає

На думку ізраїльських експертів, ще до подій 7 жовтня, якби Іран дав якийсь привід, то Ізраїль мав би відповідати йому з усією силою, щоб розв'язати цю проблему раз і назавжди.

Доки Іран буде позначений в регіоні, його проксі будуть загрожувати Ізраїлю. Водночас після нападу ХАМАС 7 жовтня, його загроза виявилась серйознішою для Ізраїля, ніж Іран. Ізраїль наразі лише попереджає Іран, але, ймовірно, не збирається вдаватися до більш радикальних дій,
– зауважив Ігор Рейтерович.

Якщо ініціативи з боку Ізраїля не буде, інші країни будуть змушені тільки коментувати, ухвалювати нові санкції проти Ірану, але розв'язувати цю проблему військовим способом не будуть.

Фактор Ірану у війні між ХАМАС та Ізраїлем

  • З початку загострення ситуації на Близькому Сході Іран встав на бік ХАМАС, так само як союзник Ірану – Хезболла. Лідер організації Хасан Насралла наразі припускає, що вступ Хезболли у конфлікт в Секторі Гази "залишається можливим".
  • Водночас США направили у Середземне море дві авіаносні групи, на яких розташовані 180 літаків. Поява такої потужної сили Сполучених Штатів в регіоні є попередженням та стримуванням саме Ірану та його проксі – Хезболли, хуситів в Ємені, режиму Башара Асада в Сирії.
  • Хезболла попередила, що може вдарити по кораблях США. Для цього угрупування, ймовірно, має відповідну зброю – російські ракети "Яхонт" дальністю 300 кілометрів. Придбала Хезболла ці ракети буцімто в Сирії, однак сама організація не підтвердила цю інформацію.