Волинський бурштин: вся правда з місця події
На Волині продовжується своя війна. Правда, без постійних обстрілів важкого озброєння та терористів. Замість них – нелегальні бурштинокопачі.
Жителі Маневицького району вже не один місяць ведуть боротьбу з непроханими гостями. Причина неспокою місцевих – бурштин. Хоч сонячне каміння мало б принести навпаки користь – не усі тут радіють такій знахідці. Як саме розгортається конфлікт – з’ясували журналісти сайту "24".
Поклади бурштину знайшли біля кількох сіл – Гута-Лісова, Вовчицьк, Лісове та Костюхінівка. На знахідку оперативніше відреагували копачі з сусідніх областей. У вересні копачі навалом приїхали до Маневицьких лісів. Біля двох тисяч осіб вирішили, що мають повне право копати тут бурштин. Місцеві жителі разом із правоохоронцями розігнали непроханих гостей. Дійшло навіть до стрілянини. І тепер, щоб доїхати до крайнього селища Костюхінівка потрібно пройти контроль, як мінімум на чотирьох блокпостах, які були встановлені більше місяця тому.
На перших двох стоять і міліція, і військові. Зупиняють усіх – перевіряють документи, мету поїздки та вміст авто. На кожному блокпості маленький табір – хлопці облаштували все власними руками. Проте просили не показувати, як в них все гарно, адже хочуть додому. Усі військовослужбовці не місцеві. Стояти тут на мирній території мало кому хочеться. Поспілкувавшись з декількома, дізналися, що вони тут лише чотири дні – змінили своїх попередників. Деякі місцеві передають їм трохи попоїсти. Хлопці привітні, навіть чаєм напоїли.
Далі проїхали ще кілька блокпостів. Знову стандартна перевірка. Коли приїхали до Костюхінівки директор місцевої школи розповів, що у них в селищі є польський центр. Сюди часто приїздили поляки на семінари, конференції та просто відпочивати. Для них – це історично важливе місце, адже тут під час Першої світової війни, відбулася битва між Австро-Угорщиною та Російською імперією, де полягло чимало польських вояків. Тепер же коли навколо селища купа озброєних людей, стали менше приїздити – бояться.
Інші місцеві розповіли, що ходячи по гриби до лісу, їх зустрічають військові з автоматами і не пускають далі. Це так охороняється так званий "клондайк". Де власне і знайшли бурштин. Жителі не розуміють чому вони почуваються на власній землі, як чужинці. Спершу їхні села заполонило безліч автомобілів з непроханими копачами, а тепер міліція та військові, які не дають вільно пересуватися в рідних краях.
Поспілкувавшись, ми поїхали і на сам "клондайк". За словами місцевих, туди їх взагалі не пускають. З пресою вирішило поїхати чоловік із десять. До самих бурштинових покладів проїжджаємо ще два блокпости. Там нас тримали трошки більше ніж на інших – довго пояснювали, що приїхали з журналістами, аби показати, що залишилося після непроханих копачів.
Приїхавши до лісу, потрапляєш на якусь військові базу – десятки автомобілів, палатки, польова кухня, інші споруди і купа міліції, військових з активістами. Також працюють лісничі.
Заходиш в глиб — і там відкривається страшна картина. Повалені дерева, ями до двох метрів глибиною, переритому лісу не видно й краю. Це нагадує картину з якогось фільму про війну – відчуття, що тут усюди падали снаряди.
Місцеві шоковані — тут вже не можна буде знайти ні гриба, ні ягоди. Найстрашніше те, що таким ліс зробили лише за 2 дні. Ходити лячно – можна впасти у одну з ям. Робочі вже кілька днів намагаються ліквідувати наслідки навали копачів, але роботи все ще лишається багато.
Робітники валять небезпечні дерева.
Гуляючи "клондайком" ми стали свідками затримання ще одного копача. Поспілкуватися нам з ним не дали, проте хлопчину вхопили з двома лопатами. Він виявився теж не місцевим. Правоохоронці одразу ж повели його в один з наметів для допиту.
Далі нам розповіли, що після того як закопають ями і повалять усі небезпечні дерева, тут будуть садити нові. Також правоохоронці запевнили жителів, що будуть охороняти їх та місцеві краї від непроханих гостей. А не пускають на периметр "розкопок", через небезпеку. Та і стоятимуть тут вони доки ситуацію не вирішать на обласному, а може й на державному рівні. Адже коштовний камінь потрібно видобувати за законом.
Місцеві і самі хочуть видобувати легально, проте так, щоб кошти від бурштину йшли і в сільську та районну ради. Бо селище не має нормальної інфраструктури. Ніхто з місцевих тут не заробляє на бурштині. Свій план дій жителі Маневицького району розповіли сайту "24" більш детально. Вони дійсно зацікавлені видобутку, проте лише законним шляхом.
Про те, як місцеві мешканці намагаються узгодити із обладміністрацією видобуток бурштину читайте у продовженні матеріалу на сайті "24" незабаром.
Все про бурштиновий скандал на сайті "24".