Ворожнеча між Україною та Угорщиною може підірвати зусилля ЄС щодо протидії Росії, – FT

2 січня 2023, 12:59
Читать новость на русском

Джерело:

Financial Times

Попри те, що прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 10 місяців тому засудив повномасштабне вторгнення Росії в Україну та прихистив українських біженців, відтоді він мало що зробив для того, аби змінити свою репутацію друга російського диктатора Володимира Путіна.

Навпаки прем'єр-популіст послабив санкції проти Росії, відкинув передачу зброї та іншої військової допомоги Україні, а також заблокував переговори Києва щодо вступу в НАТО.

Увага Угорський прем'єр Орбан хоче розпустити Європарламент, – AP

Фахівці вважають, що глибокі розбіжності між країнами можуть зашкодити здатності Євросоюзу допомогти Україні протистояти наступу Росії цього року.

Українські зв'язки в уявленні Угорщини завжди були підпорядковані зв'язкам з Росією. Цього року вони теж були підпорядковані торгам з ЄС. Угорщина була готова відмовитися від допомоги Україні за відсутності угоди з Євросоюзом,
– цитує FT експерта Андраша Рача з Німецької ради з міжнародних відносин.

Угорщина досі не змінила позиції 

Критики припустили, що Угорщина використовувала допомогу Україні як інструмент для переговорів щодо пакетів фінансування ЄС.

Брюссель оголосив відстрочені терміни, щоб довести, що він виконав реформи верховенства права. Останні необхідні для розблокування фондів відновлення пандемії та згуртованості на мільярди євро.

Важливо! У ЄС побоюються, що у разі обговорення Євросоюзом остаточного рішення з цього приводу, будь-яке питання, яке потребує одностайної згоди, як-от подальша допомога Україні, може знову стати заручником Угорщини.

Основні розбіжності з Угорщиною залишилися незмінними, і це знову стане проблемою, як навесні. ЄС був готовий терпіти цю незавершену справу. Альтернативою була б повна ізоляція Угорщини,
– повідомив дипломат ЄС.

Старі й нові конфлікти

Зазначають, що Угорщина наразі в скрутному становищі. Вона є однією з країн, найбільш залежних в ЄС від російської нафти та газу. При цьому Угорщина втягнута у суперечки з Україною щодо прав для етнічних угорців.

Будапешт забезпечив винятки щодо заборони на імпорт енергоносіїв, голосував за кожен пакет санкцій ЄС проти Москви. А за останні тижні він заморозив російські активи на суму 870 мільйонів євро.

Однак, інші кроки все ж свідчать про намір Угорщини підтримувати відкритий діалог з Росією.

Довідка. Орбан стверджує, що санкції виявилися неефективними, і що вони завдали більшої шкоди європейській економіці, ніж російській.

    Раніше ЄС заморозив фінансування Угорщини

    • Євросоюз заморозив фінансування Угорщини на суму понад 12 мільярдів євро. Сталося це через побоювання, що уряд Орбана вживає жорстких заходів щодо незалежності судової системи, нагляду за офіційною корупцією та обмеження прав меншин.
    • Напруженість у відносинах між Будапештом та Брюсселем посилюється лобіюванням угорським урядом пом'якшення санкцій проти Росії, запроваджених за її війну проти України.
    • Нагадаємо, що Угорщина заблокувала виділення Україні нового траншу від Євросоюзу у розмірі 18 мільярдів євро.
    • Втім, депутати Європарламенту таки погодили змінений регламент, що дозволило надати Україні цей пакет фінансової підтримки.