Понад 5 мільйонів доларів за політичні репресії: хто заплатив Тимошенко

12 травня 2020, 16:35

Політична сенсація – через 24 роки після початку своєї кар'єри Юлія Тимошенко стала легальною доларовою мільйонеркою.

Детальніше про те, як політикині вдалося отримати майже 150 мільйонів гривень – читайте в програмі "Чесна політика" на 24 каналі.

До теми Тимошенко отримала багатомільйонну компенсацію від американської юридичної фірми: що відомо

Юлія Тимошенко все життя намагалася подати себе як політика без грошей, що втратила весь бізнес через репресії. Тимошенко була змушена ховатися за спинами інших, оформлюючи майно чи то на тітку, чи то на доньку, заначку тримати в офшорах, а джерелом доходів називала ферму з вирощування перепелиних яєць свого офіційного чоловіка.

І лише зараз Тимошенко може нарешті не ховатися. У квітні 2020 року їй перевели на особистий рахунок 150 мільйонів гривень – це більше, ніж 5,5 мільйонів доларів. Все пояснюється дуже дивно: у реєстрі декларацій 24 квітня 2020 року з'явилося повідомлення про зміну матеріального становища Тимошенко.

Вона повідомила, що отримала еквівалент 148 мільйонів 345 тисяч 441 гривень від компанії Reid, Collins, Tsai LLP. Видом доходу вказано "компенсацію шкоди, заподіяної політичними репресіями 2011-2014 років, яка отримана в США на стадії досудового врегулювання".


Тимошенко стала доларовою мільйонеркою / Скриншот з декларації Юлії Тимошенко

Про яку компенсацію йдеться і хто компенсував гроші Тимошенко, в публічних джерелах знайти інформацію не вдалося. У пошуковій системі Google на той момент не було жодних повідомлень у зв'язці слів Reid, Collins, Tsai LLP та "Україна" або прізвища "Тимошенко".

Дуже цікаво, що дохід від цієї ж компанії Reid, Collins, Tsai LLP у 2019 році задекларував депутат від партії Тимошенко Сергій Власенко. Протягом двох днів він також показав дохід на суму понад 5 мільйонів доларів.


Сергій Власенко / Фото ЛІГА.net

У США в онлайн-режимі діє публічний реєстр судових записів, так званий PACER. Там згадуються позови і судові справи, які подані або розглядаються у федеральних окружних або апеляційних судах, а також судах з питань банкрутства.

Пошук в цьому реєстрі на прізвище "Тимошенко" не містить жодних свіжих згадок. Остання відкрита судова справа датована 2011 роком, а остання закрита – 2015 роком.

Власенко ці виплати взагалі ніяк не коментував, а сама Тимошенко лише написала на фейсбуці, що платіж їй здійснив "резидент США" та додала: "Інших подробиць не буде через законодавче регулювання в Америці юридичних обмежень по справі". Таким чином, Тимошенко пропонує повірити, що хтось заплатив їй понад 5 мільйонів доларів, а вона навіть не подавала позов проти цієї особи.

Тобто, якийсь "резидент США" настільки злякався Тимошенко, що добровільно розщедрився на 10 мільйонів доларів. Виходить, що Тимошенко обрала найзручнішу форму показати на рахунку гроші, які звалилися на неї як манна небесна.

Заплатив резидент США, називати його не можна, судових позовів проти нього теж не подавалося, щоб не залишати слідів у реєстрі. Дивно, правда? Оскільки Тимошенко вирішила мовчати про джерела коштів, залишається лише будувати припущення.

Як Тимошенко могла отримати таку суму

Перша версія. Це легалізація старих заробітків Тимошенко, які вона здійснила в часи Лазаренка. Хоча лідерка "Батьківщини" завжди каже, що не залишилося грошей від компанії ЄЕСУ, насправді вона та тодішній прем'єр-міністр Павло Лазаренко непогано заробили.

Що відомо про Павла Лазаренка?Експрем'єр-міністр України з 1996 року по 1997 рік. Політика затримали в лютому 1999 році в аеропорту Нью-Йорка. У США він попросив про політичний притулок, але замість захисту американської держави отримав вирок про 8 років тюрми. Лазаренка визнали винним у вимаганні та відмиванні грошей, отриманих від свого партнера Петра Кириченка.

Згідно із зібраними слідством ФБР доказами, Тимошенко мала виплачувати Лазаренку половину своїх доходів у вигляді відкатів, і вона перевела йому щонайменше 100 мільйонів доларів.


Павло Лазаренко / Фото "Українська правда"

Ці перекази не були предметом судового розгляду в США, бо сама Тимошенко не захотіла співпрацювати з ФБР.

Друга версія. Тимошенко, справді, могла отримати гроші від якогось з "резидентів США" як компенсацію. Газета The New York Times повідомляє, що цю чималу суму Тимошенко виплатила американська юридична фірма Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom.

Читайте також Від кого Тимошенко отримала майже 150 мільйонів компенсації: версії журналістки-розслідувачки

Ця компанія на замовлення адміністрації Януковича підготувала звіт для міжнародної спільноти про те, що ув'язнення Тимошенко є законним та справедливим, і це мало прислужитися Януковичу для відбілювання його репутації на Заході.

Цікаво, що цю компанію Skadden, Arps, Slate, Meagher&Flom та їх знаного юриста Грегорі Крейга, який був радником Обами, порадив Януковичу Пол Манафорт. Це було встановлено під час американського розслідування справи колишнього консультанта Дональда Трампа.

Навіть вдалося встановити, що Манафорт, коли представив Януковича як клієнта компанії для юридичної компанії Skadden, Arps, Slate, Meagher&Flom, попросив цю компанію взяти на роботу свою доньку.


Пол Манафорт / Фото "Європейська правда"

В Україні компанія Skadden, Arps, Slate, Meagher&Flom фігурує в кримінальній справі колишнього міністра юстиції часів Януковича Олександра Лавриновича. Ексурядовця звинувачують у розтраті одного мільйона доларів, який він виділив з бюджету для оплати звіту американської юридичної компанії.

Як виявилося, витрату цих грошей провели за документами так, ніби звіт допомоміг би Україні краще "відбиватися" від Тимошенко в Європейському суді з прав людини. Але це була неправда – тоді суд у Страсбурзі вже завершив дослідження доказів і звіт жодним чином не міг вплинути на позицію суддів.

В Україні хотіли висунути обвинувачення у цій справі Манафорту, а також юристу Skadden, Arps, Slate, Meagher&Flom Грегорі Крейгу. Але в останні тижні правління президента Порошенка проєкт підозри було заблоковано на рівні підлеглих Юрію Луценку прокурорів.

Управління спеціальних розслідувань ГПУ на чолі з Сергієм Горбатюком вело перемовини з Міністерством юстиції США про допит Грегорі Крейга, керівника компанії Skadden та Манафорта. Але – безуспішно, допити не відбулися.

Однак Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom повернув назад в Україну пів мільйона доларів з тої суми, яку заплатив Лавринович. Зрештою, маємо те, що маємо. Тимошенко та Власенко отримали більше, ніж 10 мільйонів доларів, і ми можемо лише оперувати здогадками про природу цих грошей.

Зверніть увагу Звідки гроші, Юля?

Але суспільство продовжує вимагати відповіді. Нагадаю, що тоді, в часи Януковича, були арештовані колишній заступник голови "Нафтогазу" Ігор Діденко, колишній заступник міністра юстиції Євген Корнійчук, колишній керівник митниці Анатолій Макаренко, колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, колишній міністр екології Георгій Філіпчук. Та й нинішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков від арешту ховався в Італії.

І якщо мова йде про компенсацію за політичне переслідування, то отримала її лише Тимошенко, тоді як в часи Януковича гоніння зазнали десятки, якщо не сотні її соратників. Хоча б заради них вона має публічно пояснити, що це за гроші та чому їх отримали тільки вона з Власенком.