Як припинити робити з корупції "різновид політичної розваги": думка експерта

30 січня 2019, 23:58
Читать новость на русском

Загроза корупції і загроза виникнення "удільних князівств" на території сучасної України існує з 1991 року і до сьогодні. П'ять років, починаючи з Майдану 2014, відрізняються тільки тим, що про це говорять і чиняться спроби щось з цим зробити.

Про це у програмі 24 каналу "Що це було?" розповів експерт з довготермінових стратегій та член Несторівської групи Євген Глібовицький.

Як Україну обговорювали на Всесвітньому економічному форумі в Давосі – читайте у матеріалі 24 каналу

Експерт не бачить підстав вважати, що ситуація з корупцією в Україні наразі гірша або загрозливіша, ніж була до Майдану. Але "корупція" стала темою політичної боротьби.

Подолання корупції – це не тільки подолання корупціонерів. Це зміна системи врядування, зміна свідомості виборців, зміна свідомості споживача. А ми фокусуємося на переслідуванні корупціонерів. Це – найгірше, що ми можемо робити,
– наголосив Глібовицький.

І додав: "Таким чином ми перетворюємо боротьбу з корупцією на різновид політичної розваги. У результаті цього консервується система, і в системі стає менше довіри". Також експерт зазначив, що корупціонерів, звісно, є за що критикувати і переслідувати, але первинним повинно бути виявлення і усунення причин. А причинами, через які не вдається подолати корупцію, є:

  1. Низький рівень відчуття безпеки:
    "Безпека – найбільший дефіцитний ресурс, а у людей інші турботи, найчастіше пов'язані з виживанням".
  2. Вкрай низький рівень управлінської просвіти:
    "Пересічний громадянин не розуміє, яка інституція за що відповідає";
  3. Тоталітарна травма:
    "Багаторічний досвід життя у країні, де корупція – єдиний ефективний інструмент безпеки".

"Без усунення всіх цих причин ми не зможемо ефективно подолати корупцію. Не створивши стійкий образ іншої моделі врядування, ми не переконаємо громадянина, що подолати корупцію – реально", – підсумував Євген Глібовицький.

Дивіться повний випуск програми "Що це було?" за 30 січня 2019 року: