Провідна неділя під час карантину: які діятимуть обмеження
Поминальні дні в Україні у 2020 році припали на карантин через коронавірус. МОЗ, місцеві адміністрації, а також ПЦУ рекомендували перенести цей день на більш пізню дату. Попри відсутність офіційного рішення від Кабміну щодо закриття кладовищ, українців просять не збиратися великими групами та не йти на кладовище усією сім'єю. За порядком слідкуватимуть правоохоронці.
Традиційно Провідну неділю відзначають через тиждень після святкування Великодня. У 2020 році цей день припадає на 26 квітня.
Зверніть увагу Як вшановувати мертвих онлайн під час карантину
У поминальні дні християни моляться на кладовищі та запалюють свічки, згадують близьких та рідних, що померли.
Особливі правила у поминальні дні
Через пандемію коронавірусу та карантинні обмеження, що діють в Україні, людям у поминальні дні рекомендують не збиратися групами. Про це в інтерв'ю Інтерфакс-Україна розповів глава Нацполіції України Ігор Клименко.
Звичайно, ми людей не втримаємо, якщо хтось захоче піти на кладовища в поминальні дні,
– зауважив він.
Глава Нацполіції водночас зазначив, що місцева влада повинна розповісти та пояснити людям про суворий масковий режим і спробувати "не дозволяти накривати столи на кладовищах".
Як правило, в поминальні дні на кладовищі йдуть великою родиною, а в цей раз нехай іде одна – дві людини. Щоб не було масового зібрання людей, як це заведено в ці дні, особливо, в сільській місцевості,
– пояснив він.
Клименко додав: місцеві органи влади, священники проситимуть людей бути в масці й не збиратися групами. Поліція ж буде втручатися в ситуацію тільки у виняткових випадках.
У поминальні дні людям рекомендують не збиратися групами / Фото Unsplash
Що кажуть у міністерстві внутрішніх справ
У відомстві зазначили, що у поминальні дні правоохоронці слідкуватимуть за дотримання карантину.
Громадську безпеку забезпечуватимуть понад 22 тисячі поліцейських і військових Нацгвардії України,
– це йдеться у повідомленні.
Зокрема, поблизу кладовищ чергуватимуть посилені патрулі. Вони роз'яснюватимуть про заборону відвідування місць поховань та необхідності дотримання всіх карантинних обмежень.
У МВС нагадали, що держкомісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 21 квітня 2020 року доручила місцевій владі заборонити відвідування громадянами кладовищ. А МОЗ того ж дня доручив закрити їх. Винятки – поховання з дотриманням протиепідемічних правил.
В яких містах місцева влада закрила кладовища
Місцева влада деяких міст дослухалася і вже закрила кладовища для відвідувань, пише РБК-Україна.
Кладовища будуть закриті у:
- Києві;
- Дніпрі;
- Запоріжжі;
- Сумах;
- Мукачеві;
- Кривому Розі;
- Житомирі;
- Вінниці;
- Рівному;
- на підконтрольній частині Донецької області.
Натомість в Одесі та Херсоні на кладовища під час проводів обмежать в'їзд і заборонять застілля. Мер столиці Віталій Кличко заявив про перенесення поминальної суботи у Києві на 6 червня.
Позиція ПЦУ щодо поминальних днів
У ПЦУ поминальні дні перенесли на 6 червня – наступну поминальну суботу, що відзначається за день до Трійці. Таким чином у храмах Православної церкви України відповідні богослужіння не проводитимуть.
Церква встановила, що релігійні традиції, які у нас є щодо відвідування кладовищ через тиждень після Великодня, переносяться на 6 червня, на троїцьку поминальну суботу,
– сказав спікер ПЦУ Євстратій Зоря.
Також у ПЦУ рекомендують помолитися вдома за померлих рідних та подати онлайн-записки за упокій.