Західні ЗМІ про майбутнє Зімбабве: Надії на політичну весну ілюзорні

20 листопада 2017, 20:57
Читать новость на русском

Метою військового перевороту, який 15 листопада під керівництвом генерала Костянтина Чівенги здійснили збройні сили Зімбабве, було повалення диктатури Роберта Мугабе, 93-річного правителя цієї африканської країни.

Провівши декілька днів під вартою в оточені військових, президент Зімбабве відмовився зрікатися влади. 19 листопада у прямому ефірі державного телебачення Мугабе виголосив промову, в якій заявив, що "військова операція, яка призвела до затримання кількох його міністрів та його ж сім’ї, не несла ніякої загрози конституційному ладу і не кинула виклик главі держави та уряду", зазначає The Wall Street Journal.

Читайте також: Військовий переворот у Зімбабве: наслідки для країни та подальша доля диктатора Мугабе

Цей виступ зімбабвійського диктатора став "новим поворотом в африканській битві за передачу влади", зауважує видання.

Цього ж дня правляча партія "Африканський національний союз Зімбабве – Патріотичний фронт" (ЗАНУ-ПФ) відсторонила з поста свого керівника Мугабе і оголосила, що відтепер її першим секретарем стає Еммерсон Мнангагва, колишній віце-президент Зімбабве.

Після цього Мугабе все ж погодився скласти свої повноваження в обмін на гарантії повного імунітету і збереження його власності.

Редакція The New York Times нагадує події, які передували падінню зімбабвійського диктатора. Саме рішення про звільнення свого соратника – віце-президента Зімбабве Еммерсона Мнангагви, яке Мугабе прийняв 6 листопада, спровокувало розгортання війського повстання у Зімбабве.

Він (Мугабе – "24") переступив межу, і ми не можемо допустити, щоб це тривало,
– заявив прес-секретар асоціації ветеранів Зімбабве Дуглас Махія.

Як вважає дехто з експертів, повалення Мугабе пов'язане і з тим, що у 2014 році його дружина Грейс вирішила організувати власну політичну партію Generation 40, яка стала головним супротивником ЗАНУ-ПФ.

Окрім того, після звільнення Мнангагви Магубе спробував зробити свою дружину віце-президентом, а потім і наступником влади у Зімбабве, додає американська газета.

Тим часом німецьке видання Neue Zuercher Zeitung називає події 15 листопада у Зімбабве "псевдопереворотом".

Читайте також: Як Путін утратив ще одного друга, або "Гібридний путч" по-зімбабвійськи

Наразі ситуація із політичним майбутнім африканської країни залишається незрозумілою, йдеться у статті. Колишній віце-президент Мнангагва, якого вважають імовірним кандидатом на пост наступного президента Зімбабве, є ще жорстокішим за Мугабе, тому надії на те, що з його приходом у Зімбабве почнеться політична весна – ілюзорні, констатує автор статті.

Реальних змін для країни з приходом до влади Мнангагви очікувати не варто. Він демонстрував лояльність Мугабе протягом десятиліть і почав перейматися долею країни лише тоді, коли виникла загроза втрати влади. Його вважають найбагатшою людиною в Зімбабве, і тепер він хоче закріпити політичний статус,
– пояснює журналіст.

За твердженням автора публікації, є ще одна причина, чому Мугабе і Мнангагва тримаються за владу, – це різанина 1983 року, влаштована Мугабе, внаслідок якої у різних регіонах Зімбабве було вбито, за різними оцінками, до 20 тисяч осіб з етнічної групи ндебеле. Ймовірно, Мнангагва також замішаний у тих подіях. Тому, втративши політичний імунітет, обидва повинні будуть постати перед міжнародним судом.

Читайте також: Китай міг дати "зелене світло" військовому перевороту в Зімбабве, – The Guardian

Нагадаємо, про можливість військового перевороту у Зімбабве заговорили 14 листопада, коли головнокомандувач зімбабвійських збройних сил Костянтино Чівенга пред'явив керівництву країни ультиматум з чотирма вимогами.

Згодом військові зайшли у столицю Зімбабве Хараре, захопивши штаб-квартиру і взявши під контроль державну телерадіокомпанію ZBC. 15 листопада під варту військових потрапив і 93-річний диктатор Роберт Мугабе разом зі своєю дружиною Грейс.