Закон про реінтеграцію Донбасу ухвалили у Верховній Раді в першому читанні
Законопроект про реінтеграцію Донбасу, який вніс у Раду 5 жовтня президент Петро Порошенко, у п'ятницю підтримали 233 народні депутати України.
Президентський план реінтеграції Донбасу 6 жовтня підтримали 233 нардепи, проти нього проголосували 32 парламентарів, утримались – 7. Не голосували 63 депутати.
Читайте також: План реінтеграції Донбасу від Порошенка: в Україні більше не АТО
Головним каменем спотикання у законопроекті №7163 була 7-ма стаття, в якій згадуються Мінські угоди. Депутати фракції "Самопомочі" заявили, що не голосуватимуть за цей "капітуляційний" закон щодо Донбасу, адже вони легалізовують Мінські угоди, підписані терористами. Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони рекомендував законопроект Порошенка до першого читання із застереженням, що будуть напрацьовані пропозиції комітету зі зміни статті 7 законопроекту.
В результаті у четвер депутати билися і блокували президію, однак законопроекту не прийняли. Після цього творці документа погодилися виключити положення про Мінські угоди і включити в нього питання Криму.
Зокрема, документ закріплює пріоритетність виконання безпекових положень Мінських домовленостей. Але для забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях Україна має право залучати особовий склад Збройних сил України та інших військових формувань.
Читайте також: Терористи прокоментували закон про інтеграцію: заява насторожує
Документ вперше офіційно фіксує, що Російська Федерація є ініціатором збройної агресії проти України та окупантом частини української території. Це означає, що Україна більше не проводить АТО, а вживає заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях.
Згідно із законопроектом, Україна не відповідатиме за дії окупантів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Водночас українська влада збиратиме інформацію про всі порушення, які там здійснюються, аби потім притягти Росію до відповідальності.
Читайте також: На експертному рівні, – Захарова прокоментувала законопроект реінтеграції Донбасу
За фізичними та юридичними особами зберігається право власності на майно, у тому числі на нерухоме майно і землю на окупованій території, якщо вони здобули його у відповідності до чинного законодавства України.
Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ визначається законопроектом як головний орган, якому будуть підпорядковані сили ЗСУ і всі, кого залучають до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях.
Все інше залишається в рамках, прописаних у Законі "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей". Порошенко напередодні подав законопроект, яким пропонує продовжити документ ще на рік.
Читайте також: Протестувальники під Верховною Радою почали палити шини та димові шашки