Штраф і ув'язнення: яке покарання за ухилення від мобілізації пропонують у новому законопроєкті

5 січня 2024, 08:46
Читать новость на русском

Джерело:

Верховна Рада

У законопроєкті №10378 про мобілізацію, який депутати внесли до Верховної Ради, пропонується посилити покарання за ухилення від мобілізації.

У тексті законопроєкту мовиться, що Кабмін пропонує значно збільшити штрафи за правопорушення мобілізації та військового обліку.

Дивіться також Голосування за законопроєкт про мобілізацію у Раді: коли стане відомо про терміни

Яке покарання пропонує Кабмін для ухилянтів

За порушення правил військового обліку, до прикладу, за ухилення від постановки на облік, нардепи пропонують збільшити штраф до 8 500 – 17 000 гривень. Зараз сума штрафу становить 3 4000 – 5 100 гривень.

Натомість за порушення законодавства про оборону, військовий обов'язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію пересічних громадян штраф становитиме від 25 500 до 34 000 грн. Посадовцям штраф пропонують зробити вищим – від 34 000 до 85 000 гривень.

Крім того, людей, які порушать законодавство під час дії особливого період, можуть затримати до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з'ясування обставин правопорушення – до трьох діб.

Наразі кримінальне покарання за ухилення від мобілізації передбачено у вигляді від 3 до 5 років позбавлення волі. Однак після ухвалення змін до закону це покарання може бути застосоване зокрема для громадян, які відмовляються від проходження медичного огляду (ВЛК).

У законопроєкті є норми, що суперечать конституції

  • У законопроєкті нардепи також запропонували санкції для ухилянтів. Зокрема, заборону на операції з нерухомістю, керування транспортом та користування фінансами.
  • Омбудсман Дмитро Лубінець наголосив, що ці норми суперечать конституції.
  • 28 грудня він розповів, що відбулась нарада з представниками Міноборони, на якій вдалося знайти компроміси щодо скандальних пунктів. Він запевнив, що права людей будуть забезпечені.