Рада підтримала скандальний законопроєкт про реформу містобудування

13 грудня 2022, 18:34
Читать новость на русском

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт про реформування сфери у містобудівній діяльності. Напередодні спільнота просила не голосувати за цей документ.

Відповідний законопроєкт авторства нардепки від "Слуги народу" Олени Шуляк підтримали 228 народних депутатів. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив нардеп від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

До теми Цей закон – злочин проти майбутнього України

Що не так з законопроєктом 5655

Рішення про те, кому давати доступ до ринку, а кому ні – схвалюватиме Мінрегіон. Це відомство буде реєструвати експертні організації, уповноважених осіб містобудівного контролю, сертифікувати архітекторів тощо. Тож міністр цього відомства стане одним з найвпливовіших людей у країні, а можливості для корупції будуть дуже великими.

Асоціація міст України пояснила, що проєкт має низку важливих недоліків. Завдяки йому громади не зможуть впливати на незаконні будівництва, а на недоброчесного забудовника не можна буде поскаржитися. Тобто у випадку промахів "винними" автоматично будуть архітектори, експерти, органи місцевого самоврядування тощо.

Мер Львова Андрій Садовий додав, що згідно з законопроєктом, контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія, яку може створити сам забудовник. Тобто забудовник сам інспектуватиме свою роботу. У представників міської ради не буде навіть права потрапити на територію, де відбувається будівництво.

Мер Києва Віталій Кличко теж наголосив, що запропонований законопроєкт повністю нівелює контроль міст за будівництвом, а отже легалізує самовільне будівництво.

! Основні недоліки законопроєкту 5655

  • монопольний допуск виключно "своїх" будівельників на ринок;
  • замість контролю і нагляду місцевого самоврядування створять приватні органи контролю, яким передають всі повноваження без жодної відповідальності;
  • монопольний центральний орган зможе зупиняти будь-яке будівництво без жодних наслідків;
  • створюються умови для самовільного будівництва без оформлення права власності на земельні ділянки.

Звернення мерів проігнорували

Українські мери, а також голови сільських та селищних рад були проти схвалення такої реформи. 13 грудня вони підписали спільне звернення в якому закликали провести широке громадське обговорення й доопрацювати документ.

Загалом звернення підписали: мер Києва Віталій Кличко, мер Львова Андрій Садовий, мер Дніпра Борис Філатов, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, мер Житомира Сергій Сухомлин, мер Маріуполя Вадим Бойченко, мер Миколаєва Олександр Сєнкевич, мер Рівного Олександр Третяк та інші.

Народний депутат від "Слуги народу" Віталій Безгін також закликав колег сісти за стіл переговорів, перш ніж голосувати за законопроєкт №5655. Проте, вочевидь, усі звернення були проігноровані, оскільки законопроєкт прийняли.