Польща може повністю закрити кордон з Україною: чим це обернеться для обох країн
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив про те, що його країна може повністю закрити кордон з Україною на деякий час. Це політичне й вимушене рішення, яке демонструє, що наразі влада не має інших методів, щоб владнати ситуацію зі своїми протестувальниками.
Таку думку 24 Каналу висловив голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко, додавши, таким рішенням фермерам показують, що йдуть їм на зустріч. Однак з іншого боку – це сильно вдарить по економіці самої Польщі.
Дивіться також Винні будуть спіймані: в уряді Польщі обіцяють знайти тих, хто розсипає українське зерно
Які наслідки можуть очікувати на поляків
Польща експортує до України велику частину товарів внутрішнього виробництва, зокрема продуктів. Ми пам'ятаємо, як у 2022 році на українських полицях почали масово з'являтися польські продукти. Тож, з одного боку рішення про закриття кордону не можна розглядати, як дуже бажану чи вигідну позицію для польського уряду.
Її варто оцінювати як достатньо проблемний і вимушений крок для того, щоб влада могла зберегти хоча б якийсь контроль за ситуацією та остаточно не розійтися з позиціями протестувальників,
– розповів Ярослав Божко.
Варто розуміти, що протестувальники досить сильно впливають на польське суспільство. Влада Польщі дуже обмежена в можливостях своїх дій проти фермерів. Вона може лише здійснювати "точкові дії", наприклад, проти провокаторів чи людей, які висипають зерно, виходять з проросійськими лозунгами. З самим протестом влада нічого не може зробити.
Україні в такій ситуації треба шукати альтернативні шляхи продажу зерна на світовий ринок. Наприклад, нещодавно Румунія запустила певні додаткові можливості з продажу зерна через її інфраструктуру. Цим обов'язково треба користуватися і шукати шляхи, щоб розширити такі можливості.
Чи можуть заблокувати рух військової техніки
Наразі це питання залишається відкритим. Коли Україні кажуть про закриття кордонів, то політики можуть мати на увазі все, що завгодно. Наприклад, ми досі не знаємо, чи закриватимуть залізничне сполучення, чи сполучення для приватних осіб. Поки ми не побачимо самого рішення, то складно говорити про щось конкретне.
Я думаю, що у випадку з воєнною технікою, знайдуть компромісне рішення. От, наприклад, ми зараз говоримо, що виїзд з України для чоловіків призовного віку заборонений. Але це спрощення. Насправді виїзд можливий, але за певних умов. Тому не факт, що блокування кордону стосуватиметься усіх сфер,
– зауважив Ярослав Божко.
Якою може бути реакція ЄС
У цьому випадку Єврокомісія виступає на боці Києва. Усім зрозуміло, що Україна своїми методами торгівлі ніяк не порушувала правил Євросоюзу. Ми не робили нічого, щоб нашкодити польському ринку. Саме польські фермери почали політичний тиск на свій уряд.
Також варто пам'ятати, що саме польські протестувальники вимагають перегляду правил ЄС, щоб зробити їх більш вигідними для себе, коштом України. У цьому є певна проблема, але навряд чи Єврокомісія так легко піддасться на спроби тиску.
Як це вплине на економіку України
За словами економіста, директора напрямку освіти та інновацій Western NIS Enterprise Fund Антона Ващука, закриття кордону може негативно вплинути не лише на польську економіку, але й на українську.
"Вже всі знають, що на кордоні є великі черги. Все і так дуже повільно рухається. Тоді (після закриття кордону – 24 Канал) взагалі буде дисбаланс для української економіки", – сказав Антон Ващук.
Що відомо про блокування кордону поляками
- Українська сторона провела переговори з польськими колегами, щоб їхні протестувальники не перекривали кордон. Представники України зазначають, що ця ситуація вже вийшла за межі цивілізованого протесту. Між сторонами уклали певні домовленості, які наша країна виконала. Тепер справа за Польщею.
- Прем'єр Дональд Туск 28 лютого заявив про можливість повного закриття кордону з Україною та зупинення товарообміну на певний час. Він додав, що Польща – найбільш проукраїнська держава, але вона також має свої проблеми. Тому влада не може допустити, щоб допомога Україні мала негативні наслідки для самої Польщі.
- Ввечері того ж дня торговий представник України Тарас Качка заявив, що під час переговорів з польськими міністрами про повне закриття кордону взагалі не мовилось. За його словами, політикам вдалося знайти спільну мову, ведеться конструктивний діалог. Рішення, яке б усіх задовольняло, – непросте, але ухвалити його можливо.