Радбез ООН зібрався через можливий напад Росії на Україну: головні тези
Рада Безпеки ООН 31 січня провела засідання, де головною темою було питання можливого повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Москва у традиційній манері відкидала всі звинувачення, а США та Україна рішуче закликали до деескалації на кордоні.
Проведення засідання Радбезу ООН ініціювали Сполучені Штати. Водночас Росія намагалася зірвати його.
До теми США готові тиснути на Росію у Радбезі ООН
Деталі засідання Радбезу ООН щодо України
Росія заявляла про "незручне становище"
Представник Росії Василь Небензя заявив, що американські колеги і Захід хочуть, мовляв, розігнати істерію. Ба більше, чиновник відкидав усі звинувачення в бік Москви.
Він додав, що нібито ініціатива США обговорити Україну в ООН ставить колег у Раді безпеки у "вкрай незручне становище".
США відповіли Москві
Представниця США Лінда Томас-Грінфілд наголосила, що Штати давно ведуть консультації через ситуацію на кордоні з Україною. Однак цього разу вирішили провести зустріч публічно. Також вона відповіла російському чиновнику про "незручність".
Уявіть собі, як незручно було би вам, якби 100 тисяч військових іншої держави були розміщені на вашому кордоні?
– наголосила чиновниця.
Рада проголосувала за проведення засідання
Після виступів Рада безпеки ООН проголосувала за проведення засідання щодо ситуації навколо України. "За" було 10 голосів, "проти" – 2, "утримались" – 3.
Агресія Москви загрожує не тільки Україні
У США наголосили, що російська агресія загрожує не тільки Україні, а й Європі. Штати все ще сподіваються на дипломатію, але зазначають, що просто чекати не можна.
Росія стягнула до кордонів понад 100 тисяч військовослужбовців. Це бойові одиниці, які готові атакувати. Ба більше, припускають, що така цифра не є кінцевою.
Почуйте мене, будь ласка: це найбільша мобілізація військової сили в Європі за останні кілька десятиліть,
– сказала представниця США.
Крім того, Росія хоче розширити свої сили у Білорусі до 30 тисяч військових. Вона вже відправила туди балістичні ракети, спецпідрозділи та сили ППО. Також звернули увагу на збільшення кібератак проти України.
Томас-Грінфілд зауважила, якщо Росія повномасштабно нападе на Україну, ніхто не зможе сказати, що це було неочікувано. За словами політикині, Кремль погрожував воєнними діями, якщо її вимоги не виконають.
Чи можливий мирний шлях
США наголосили, що намагаються рухатись шляхом дипломатії. Вірять, що мирний шлях є. Проте дипломатія не може бути успішною в атмосфері погроз та нападів. Томас-Грінфілд закликала людей зважати на те, що Росія робить, а не на те, що говорить.
Якщо ж Москва нападе, реакція Штатів будуть рішучими.
Росії не можна вірити
Представник Великої Британії теж занепокоєний через велике нарощення військових сил. Він нагадав, як у 2008 році Росія вторгнулась до Грузії, хоч заявляла про відправку миротворців, а також, як у 2014 році окупувала Крим.
Франція теж нагадала, що Росія вже порушувала територіальну цілісність України. Кремль закликали до діалогу та деескалації. Представник Франції сподівається на ефективність нормандського формату. Наступна зустріч у його межах відбудеться невдовзі у Берліні.
Китай не бачить підстав для війни
Китай виступив проти проведення засідання. Представник країни визнав, що навколо України є "напруга", але кажуть, що Росія запевняла – не нападатиме. Тому підстав для війни Китай не бачить.
Політик сказав, що потрібна "тиха, а не мегафонна дипломатія". За його словами, розширення НАТО – це проблема, яку важко обійти в межах напруги. Також він вважає, що Альянс – це "продукт холодної війни".
Росія говорить про "втручання Заходу"
Російський представник подякував всім, хто проголосував проти проведення засідання або утримався. Небензя сказав, що Росія і раніше пересувала війська на своїй території. Крім того, він вважає, що Росія та Україна "жили б у дусі добросусідства та співпраці, якби не "втручання Заходу у 2014 році".
Загалом Небензя резюмував, мовляв, Росія "ні до чого", а щодо Донбасу треба говорити з бойовиками. Після цього він покинув засідання Радбезу ООН. До речі, перед виступом українського представника.
Росія – провокатор
Представниця США Лінда Томас-Грінфілд також заявила, що агресія Москви на кордоні України є провокацією. Тому чиновниця назвала Росію провокатором.
Виступ представника України
Представник України Сергій Кислиця нагадав, що біля українських кордонів та в Криму зосередили майже 130 тисяч російських військових. Попри це, за його словами, відбувається низка дипломатичних заходів щодо деескалації. Тому засідання Радбезу ООН в цьому контексті також є важливим, оскільки Україна не бачить альтернативи мирного врегулювання. За словами Кислиці, краще провести перемовини, а не лякати солдатами.
Кислиця спростував пропагандистські заяви Кремля – Київ не планує військового наступу на Донбасі чи у Криму. Він додав, що Росія не може заветувати права України на участь в НАТО.
"Принципова позиція Києва – самостійно обирати безпекові заходи. Кремль має розуміти, що Україна готова захищатися, однак сподівається на дипломатичне врегулювання", – сказав політик.
Для України першочерговий пріоритет – режим тиші на Донбасі та деескалація біля кордонів. Кислиця також заявив, що президент Володимир Зеленський готовий до зустрічі з кремлівським лідером Володимиром Путіним.
Якщо представники Росії чесно заявляють, що не зацікавлені у війні, вони мають вступити у дипломатичний діалог стосовно деескалації,
– наголосив Кислиця.
Він підсумував, що Україна зважатиме на дії Росії, а не на заяви.
У Білорусі відкидають загрози
Представник Білорусі зазначив, що спільні навчання Білорусі та Росії у лютому нібито не несуть жодної загрози для сусідніх країн. Натомість каже, мовляв, нарощення сил Заходу біля кордонів Білорусі є загрозливим.
Засідання Радбезу ООН: дивіться онлайн-трансляцію
Засідання РБ ООН щодо агресії Росії: що відомо
- Постійне представництво США при ООН 27 січня ініціювало проведення зібрання Ради Безпеки щодо ситуації з Україною. Там аргументували таку потребу тим, що дії Росії становлять загрозу міжнародному миру та безпеці.
- Представниця Норвегії, яка головує в Радбезі ООН, повідомила, що засідання відбудеться, та призначила дату.
- Після цього Росія почала домагатися скасування зібрання. Зокрема, заступник посла Росії в ООН Дмитро Полянський влаштував справжню істерику.
- Згодом у США наголосили, що разом з партнерами чинитимуть тиск на Росію та не піддаватимуться її провокаціям.