Дейдей, Лозовий та інші: за що ГПУ хоче зняти недоторканність з депутатів
Генпрокурор Юрій Луценко вирішив застрибнути у поїзд, що відходить. До кінця сесії Верховної Ради силовики хочуть завершити сезон зняттям недоторканності одразу з шести нардепів, що є безпрецедентним. Перше засідання показало, що політики у цих справах буде не менше, ніж доказів. Комітет не підтримав винесення у залу питання мандату фронтовика Євгена Дейдея.
Які звинувачення висунули нардепам та хто, крім Дейдея, має більше шансів вийти сухим з води, досліджували журналісти сайту 24.
У ГПУ вже назвали цей тиждень насиченим. Генпрокуратура доводитиме членам Регламентного комітету, що їхні колеги по парламенту є ймовірними фігурантами криміналу, а тому з них треба зняти депутатську недоторканність. Й дозволити слідству просуватися далі.
На порядку денному у Регламентного комітету залишилося 5 народних депутатів. Поки що він виглядає таким чином:
Понеділок – Євген Дейдей з "Народного фронту (комітет відхилив).
Читайте також: Ганебне прикриття, – Луценко обурений через рішення комітету щодо Дейдея
Вівторок – Олесь Довгий, член депутатської групи "Воля народу".
Середа – Андрій Лозовий з "Радикальної партії".
Четвер і п'ятниця – одна справа і два фігуранти – Борислав Розенблат з "Блоку Петра Порошенка" та депутат-фронтовик Максим Поляков. Їх прокуратура просить дозволу одразу арештувати.
Станом на 5 липня Регламентний комітет визнав подання проти Дейдея, Довгого та Лозового "недостатньо обґрунтованими", однак скерував їх голові Верховної Ради Андрієві Парубію, а той вже вирішить, чи ставити їх на розгляд парламенту.
З’ясувалося, що до п’ятірки ГПУ може долучитися представник "Опозиційного блоку" Михайло Добкін. Утім, голова комітету Віктор Пинзеник заявив, що цього подання на цього нардепа він не бачив, тому наразі Добкін може спати спокійно.
Євген Дейдей: вийти сухим із води
Регламентний комітет відхилив подання ГПУ на Дейдея
Голова САП Назар Холодницький та генпрокурор Юрій Луценко особисто прийшли на Регламентний комітет, аби обґрунтувати докази щодо нардепа Євгена Дейдея.
Читайте також: Холодницький гостро розкритикував нардепів через Дейдея
Прокурори оприлюднили деякі деталі досудового розслідування, які підкреслюють сумнівність надання позики Дейдею на 3,5 мільйона дніпровським бізнесменом, що також є його однопартійцем. Саме позикою Дейдей пояснив придбання майна.
Різниця між офіційними доходами є достатньою, вважають прокурори, аби продовжити розслідування у цій справі за статтею незаконного збагачення.
Сам Дейдей заявив, що ці звинувачення є безпідставними. На нього здійснюється тиск, за якою стоїть грузинська мафія в особі заступника директора НАБУ Гізо Углави.
Аргументи не переконали комітет передати до ВРУ справу Дейдея. Юрій Луценко назвав засідання комітету "виставою", натякаючи на упередженість голови Регламентного комітету Віктора Пинзеника, що є однопартійцем Дейдея.
Читайте також: "Це йо...й сором": нардеп емоційно відреагував на рішення комітету щодо Дейдея
Олесь Довгий: 2 томи доказів
Олесь Довгий фігурує у розслідуваннях земельних афер
У поданні на притягнення до кримінальної відповідальності Олеся Довгого на ім’я голови Верховної Ради йдеться, що матеріали доказів містяться у двох томах.
Народний депутат Мустафа Найєм, коментуючи справу проти Довгого, заявив, що він дуже чекає, яке рішення прийме комітет, бо, за його інформацією, у Довгого є особиста домовленість з президентом щодо імунітету. Під час виборчої кампанії у ВРУ Найєм заявляв про домовленість між БПП та Довгим щодо виборчого округу, де згодом переміг Довгий.
Подання про зняття депутатської недоторканності з Олесі Довгого
Довгому закидають земельні махінації ще у складі "молодої команди" екс-мера Києва Леоніда Черновецького 2007 року.
Ознаки зловживання службовими обов'язками, вчинених у співучасті, з метою незаконного відчуження 10 земельних ділянок природно-заповідного фонду заказника "Острів Жуків", загальною площею 44,25 га,
– написав Луценко
У Генпрокуратурі вважають, що незаконна діяльність Довгого завдала збитків державі понад 1,2 мільярда гривень.
Андрій Лозовий: святі мощі проти подання
Лозового звинувачують у незаконному збагаченні
Питання щодо зняття недоторканності з Андрія Лозового піднімалося ще у 2015 році. Тоді у пресі обговорювали, що ГПУ готує на Лозового подання, бо начебто він побив сільського голову на Київщині. Однак, тоді для радикала усе обійшлося чутками.
Теперішній епізод з поданням вже опинився на розгляді Регламентного комітету. Нардепу також, як і Євгену Дейдею, закидають незаконне збагачення, що витікає з його декларації за 2015 рік.
Читайте також: Найєм готує "похід на Карфаген" через депутатську недоторканність
Слід нагадати, що електронна декларація Лозового шокувала громадськість обсягом статків. У ній стало відомо, що радикал володіє колекцією вин зі 186 пляшок, меблями голландського та англійського виробництва 19 століття, колекцією із 72 ікон, холодної зброї та хрест-енколпіон зі Святими мощами 13 століття.
Поляков і Розенблат: бурштинова схема
"Бурштинова схема", яку приписують нардепам
У НАБУ оприлюднили так звану "бурштинову схему", у яку були залучені два депутати Борислав Розенблат з БПП та Максим Поляков з "Народного фронту".
Антикорупційне бюро стверджує, що під виглядом рекультивації земель на Житомирщині планувався фактичний видобуток бурштину і надалі його реалізація через офшори, засновником яких є сестра Розенблата.
Читайте також: Про кримінальну справу, хабар, бурштин і депутатство – інтерв'ю з Бориславом Розенблатом
Обидва депутати, за версією слідства, отримували хабарі на десятки тисяч доларів. Спусковим гачком для оприлюднення цієї схеми, стало затримання працівниками НАБУ охоронця Розенблата із ймовірним хабаром у 200 тисяч доларів.
Водночас Розенблат публічно заявляє, що справа проти нього сфальсифікована Антикорупційним бюро, через його послідовну позицію за легалізацію видобутку коштовного каміння.
Юрій Луценко повідомив, що вніс подання до Ради про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешту народного депутата Розенблата. Він також заявив, що хотів би, аби подання на Розенблата та Полякова розглядалися разом в один день. На що отримав заперечення від голови Регламентного комітету Пинзеника.
У будь-якому разі згода Регламентного комітету не дає жодних гарантій, що колеги у залі проголосують за зняття недоторканності. Всі справи є індивідуальні, тому важко прогнозувати, як далі поведеться комітет і хто з нардепів залишиться без мандату.
Наразі зрозуміло, що перший прецедент притягнення до кримінальної відповідальності по е-деклараціях виявився невдалим.
Читайте також: Кого в Україні намагалися позбавити недоторканності і за що: зради, популізм, перемоги