84 країни й організації підписали комюніке Саміту миру: хто не долучився
У Швейцарії добігає кінця великий Саміт миру, який організувала Україна. Стало відомо список країн, які підтримали комюніке.
Свій підпис під фінальним документом поставили представники 84 країн та організацій. Відповідну інформацію повідомила кореспондентка 24 Каналу, яка наразі перебуває у Швейцарії.
Дивіться також Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори
Комюніке Саміту миру
Комюніке Саміту миру у Швейцарії підтримали 80 країн і 4 організації.
Фінальний список підписантів комюніке Саміту миру / Фото 24 Каналу
Відомо, що Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та Об'єднані Арабські Емірати комюніке не підписали.
Важливо! Голова МЗС Дмитро Кулеба зазначав, що резолюція буде відкрита для приєднання інших країн і після завершення саміту. Тобто країни зможуть долучитися до неї пізніше. Також відомі декілька країн, які проводять внутрішній аналіз спільного комюніке та планують приєднатися до нього, хоча їх немає на саміті.Організації, що підтримали фінальний документ, – це Рада Європи, Європейський парламент, Європейська Рада та Європарламент. Водночас серед країн, які поставили свій підпис під комюніке, можна помітити Угорщину, Словаччину, Туреччину, Сербію.
Загалом у Саміті миру взяли участь 101 країна та міжнародна організація з усіх континентів. Дві третини країн-учасниць представлені на найвищому рівні.
Що передбачає комюніке Саміту
Зранку 16 червня Reuters опублікувало текст підсумкового комюніке Саміту миру. Зазначалося, що підписанти висловлюють своє спільне бачення щодо таких основних аспектів, як:
- Неприпустимість використання ядерної зброї у війні в Україні. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька АЕС, мають працювати безпечно під повним суверенним контролем України та наглядом МАГАТЕ.
- Вільне, повне та безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів. Підкреслюється, що продовольча безпека не має бути зброєю. Украй важливо, щоб українська сільськогосподарська продукція могла безпечно і вільно постачатися до третіх країн.
- Звільнення всіх військовополонених в межах обміну "всіх на всіх". Крім того, всі депортовані та примусово переміщені українські діти, а також інші цивільні особи, яких утримують незаконно, мають бути негайно повернуті в Україну.
У тексті документа йдеться про те, що для досягнення миру всі сторони, залучені до конфлікту, повинні брати участь у діалозі. Тобто в майбутньому планується залученість Росії.