Текст комюніке оприлюднили в Офісі Президента. 24 Канал передає, що передбачає документ.
Усе, що відомо Розпочався другий день Саміту миру у Швейцарії: найцікавіші заяви країн-учасниць
Спільне комюніке про основи миру
Війна Росії проти України, що триває, продовжує спричиняти масштабні страждання людей та руйнування, а також створювати ризики та кризи з глобальними наслідками для світу.
У документі учасники Саміту наголосили, що зібралися у Швейцарії 15 – 16 червня, щоб посилити діалог на високому рівні щодо шляхів до всеосяжного, справедливого та стійкого миру для України.
"Ми вкотре наголошуємо на резолюціях Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/1 від 02.03.2022 та A/RES/ES-11/6 від 23.02.2023 та підкреслюємо нашу відданість дотриманню міжнародного права, включно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй", – зазначили в комюніке.
Також у документі додали, що цей Саміт був побудований на основі попередніх дискусій, що відбулися на основі української формули миру та інших мирних пропозицій, які відповідають міжнародному праву, разом зі Статутом ООН.
Під час Саміту відбувся плідний, усебічний і конструктивний обмін різними думками щодо шляхів досягнення основи для всеосяжного, справедливого та стійкого миру на підставі міжнародного права включно зі Статутом ООН.
Учасники, які підписали комюніке, підтверджують відданість утриманню від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави, принципам суверенітету, незалежності й територіальної цілісності всіх держав, разом з Україною, у межах їхніх міжнародно визнаних кордонів, а також територіальних вод, і вирішенню спорів мирними засобами як принципам міжнародного права.
Крім того, учасники мають спільне бачення щодо таких важливих аспектів:
- неприпустимість використання ядерної зброї у війні в Україні. Атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька АЕС, мають працювати безпечно під повним суверенним контролем України та наглядом МАГАТЕ.
- Вільне, повне й безпечне торгове судноплавство, доступ до морських портів Чорного та Азовського морів критично важливі. У жодний спосіб не можна використовувати продовольчу безпеку як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися третім країнам.
- Усі військовополонені мають бути звільнені за принципом обміну "всіх на всіх". Окрім того, всі депортовані та незаконно переміщені українські діти та інші цивільні особи, яких незаконно затримали, мають бути повернуті в Україну.
Ми вважаємо, що досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили в майбутньому вжити конкретних заходів у вищезазначених сферах із подальшим залученням представників усіх сторін,
– наголосили в спільному комюніке.
Також у документі зазначили, що Статут ООН, разом із принципами поваги до територіальної цілісності та суверенітету всіх держав, може й буде слугувати основою для досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру в Україні.
Учасники Саміту підписали спільне комюніке / Фото надане 24 Каналу
Учасники Саміту підписали спільне комюніке / Фото надане 24 Каналу
Які країни та організації підписали спільне комюніке
- Комюніке підписали представники 84 країн та організацій. Відповідну інформацію повідомила кореспондентка 24 Каналу, яка наразі перебуває у Швейцарії.
- Цікаво, що Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та ОАЕ комюніке не підписали.
Фінальний список підписантів комюніке Саміту миру / Фото 24 Каналу
- Голова МЗС Дмитро Кулеба заявив, що резолюція буде відкрита для приєднання інших країн і після завершення саміту. Тобто країни зможуть долучитися до неї пізніше.
- До речі, вже є декілька країн, які проводять внутрішній аналіз спільного комюніке та планують приєднатися до нього, хоча на Саміті їх не було.