15 та 16 червня на швейцарському 5-зірковому курорті Бюргеншток проходить Глобальний саміт миру – захід, ініційований Україною та підтриманий представниками цивілізованого світу.

До швейцарських Альп прибувають глави держав та урядів з усіх континентів. Свою участь у Саміті миру підтверджували близько 90 країн і організацій, включно з першими особами провідних держав планети. Водночас за кілька днів до цього західні ЗМІ писали про ймовірне скорочення кількості його потенційних учасників з 93 до 78.

Лідери світу обговорюватимуть справедливе закінчення російсько-української війни, а основою стане українське бачення, відоме, як "Українська формула миру" або "Формула Зеленського". 24 Канал розповідає, чого чекати від саміту, чи буде там присутня Росія, Китай та США, та на що взагалі може розраховувати Україна.

До теми Перший Саміт миру: Зеленський назвав дату важливої зустрічі

Підготовка до Саміту миру почалася ще наприкінці 2022 року. У 2023 році відбулися перші зустрічі на рівні політичних радників голів держав. Ініціатором зустрічей виступила Україна, представником нашої держави на цих консультаціях виступив голова Офісу Президента Андрій Єрмак.

Переговори між Росією та Україною в Білорусі
Один із раундів переговорів України з Росією в Біловезькій Пущі / Фото БелТА

Перша зустріч на рівні політичних радників голів держав відбулася в червні в столиці Данії Копенгагені, наступна – в серпні Джидді (Саудівська Аравія). Ці та подальші переговори політичних радників на Мальті, Давосі та в Києві, а також переговори на рівні послів стали прологом для майбутнього Саміту миру.

Також було визначено, що його основою стане саме український погляд на те, як має завершитись війна, тобто сформульована українським лідером та озвучена в листопаді 2022 року на саміті G-19 (колишня G-20) "Формула миру".

До теми Точка неповернення для Росії: чи стане саміт у Джидді новою Касабланкою і яка роль Китаю

  • Радіаційна та ядерна безпека.
  • Продовольча безпека.
  • Енергетична безпека.
  • Звільнення всіх полонених і депортованих (зокрема викрадених українських дітей).
  • Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  • Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  • Повернення справедливості (та покарання Росії за воєнні злочини та злочини проти людяності).
  • Протидія екоциду.
  • Недопущення ескалації.
  • Фіксація закінчення війни.

Очікується, що на Саміті миру до "Української формули" будуть внесені уточнення та конкретні формулювання, після чого вона перетвориться на "Глобальну формулу миру", яка поставить Росію перед фактом, бо в Кремлі нині дивляться на неї як на власну капітуляцію. Саме ця позиція стане основою майбутніх переговорів про мир.

У січні 2024 року президент Зеленський і його швейцарська колега Віола Амгерд оголосили, що місцем проведення Саміту миру стане Швейцарія.

Підготовка до проведення такої масштабної конференції за участю перших осіб велася в умовах підвищених заходів безпеки. Про те, що Саміт прийматиме саме Бюргеншток, стало відомо лише на початку квітня.

Швейцарські спецслужби також вжили безпрецедентних заходів безпеки, оскільки з'являлися чіткі сигнали про спроби Росії зірвати Саміт. Про це заявив Володимир Зеленський 24 квітня.

Давос
Швейцарія має колосальний досвід проведення масштабних міжнародних подій, зокрема й щорічні саміти в Давосі / Фото Keystone / Laurent Gillieron

Росія намагалася одночасно зірвати Саміт миру та зобразити його як щось геть неважливе. Але тут спрацьовує та сама логіка, що й з ударами по російських НПЗ:

  • Спочатку Росія вдає, що нічого не сталося й усі БпЛА перехоплено. Потім російська псевдоліберальна преса пише, що жодного економічного ефекту це не матиме.
  • І врешті в Росії несподівано закінчується бензин і ось вона вже спішить поскаржитися США на підступних українців.

Тобто тут ми теж маємо справу з чимось важливим, що робить боляче державі-агресорці.

На думку президента Зеленського, Саміт миру стане платформою для обговорення шляхів досягнення всеосяжного, справедливого й тривалого миру для України відповідно до Статуту ООН і норм міжнародного права.

Я впевнений, що кожна миролюбна країна зацікавлена взяти участь у саміті, адже він має важливе значення не лише для України. Мовиться про глобальну роль кожної країни, а також про справжню повагу до міжнародного права та мирного співіснування в усьому світі. Ці спільні правила, закріплені в Статуті ООН, захищають усі країни від нападу та насильства. Отже, наш спільний глобальний обов’язок – захищати їх реальними діями, а не лише словами. Саме про це йтиметься на першому Саміті миру у Швейцарії,
– наголосив глава держави.

Надзвичайно важливо, що учасниками Саміту стануть не лише представники так званої "Глобальної півночі" (в Росії їх називають "колективним Заходом"), але й країни, що презентують "Глобальний південь".

  • Україна раніше провела переговори з низкою країн G7, а також з Китаєм, Індією, Південною Африкою, Бразилією, Ефіопією та Саудівською Аравією.
  • Українська дипломатія працювала в режимі 24/7, щоб список потенційних учасників збільшився.

Це демонструє, що ідеї справедливого завершення війни об'єднують світ, а також нівелює тезу російської пропаганди, що Москву мовчки підтримує більшість країн планети. Те, що це не так, нам відомо хоча б із голосувань в ООН. Проте Саміт миру має завдання підсилити акценти та показати, що немає жодної втоми від України, натомість є велике бажання покарати агресора.

Всього було розіслано понад 160 офіційних запрошень. США представлятиме віцепрезидентка Камала Гарріс. Раніше ЗМІ повідомляли, що Байден пропустить Саміт миру, оскільки він збігається за часом із заходом зі збору коштів на передвиборчу кампанію в Каліфорнії.

Бюргеншток
Мальовничий Бюргеншток, де відбувається Глобальний саміт миру / Фото burgenstockresort.com

За тиждень до Саміту в Бюргенштоці італійське місто Бриндізі приймало ювілейний 50-ий саміт G7. Також організатори Саміту миру вдало обрали таймінг:

  • Конференція проходить за тиждень після виборів до Європарламенту, тобто лідерів ЄС нічого не має відволікати.
  • Також не виключається віртуальна участь деяких світових лідерів, адже сучасні технології це дозволяють.

Сі Цзіньпін та Джо Байден
Китай все ж відмовився від участі у Саміті / Фото Doug Mills / The New York Times / AP

Китай відмовився від участі та лобіював серед урядів свій альтернативний мирний план щодо завершення війни Росії проти України. За словами дипломатів, план Пекіна є "витонченим бойкотом" зустрічі.

З наближенням саміту Китай також активізував свою пропагандистську діяльність через зустрічі з іноземними високопосадовцями, телефонні дзвінки та повідомлення іноземним представництвам.

Водночас в самому Пекіні вважають, що цей саміт нібито "продовжить війну".

Китай щиро сподівається, що мирна конференція не перетвориться на платформу для створення блокового протистояння,
– заявила раніше речниця міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.

До того ж Китай намагався залучити країни, що розвиваються, до мирного плану з шести пунктів, який він попередньо оприлюднив разом з Бразилією.

Бразилія та Китай, згідно з документом, вимагають від усіх сторін дотримуватися трьох принципів деескалації конфлікту:

  • не розширювати поле бою;
  • не посилювати бойові дії;
  • уникати провокацій.

Володимир Зеленський 2 червня також заявляв, що Росія використовує китайський вплив, щоб зірвати Глобальний саміт миру. У Кремлі таким чином намагаються використати широкі дипломатичні зв'язки для просування російських інтересів.

Сі Цзіньпін та ПутінКитай перед Самітом лобіював власний "мирний план" / Фото Getty Images

Український лідер особливо наголошував на тому, що всі держави, запрошені на Саміт миру, продемонстрували свою відданість цим принципам. Натомість цього не зробила Росія – саме через варварство росіянам не місце в Альпах.

І хоча це й засмучує патрона росіян – Китай, у Пекіні мають зрозуміти, що було б доволі дивно бачити Гітлера на конференції в Тегерані в 1943-му чи в Ялті в 1945-му, де союзники вирішували долю повоєнного світу.

Наш підхід виходить з реальності та досвіду, який ми отримали між 2014 та 2022 роками, адже агресія проти України розпочалася у 2014 році. Між 2014 і 2022 роками ми провели майже 200 раундів переговорів з Росією в різних форматах, за участі посередників і на двосторонньому рівні. Але нічого не спрацювало. Це закінчилося широкомасштабним вторгненням. Тож ми знаємо, що немає сенсу запрошувати Росію за стіл переговорів, якщо ви не можете гарантувати, що вона діятиме добросовісно,
– міністр іноземних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Foreign Policy пояснює, чому Росію не запросили на Саміт миру.

Утім, у Росії ще є шанси уникнути ремейку Потсдамської конференції, де переможці Другої світової ухвалили практичні рішення по демілітаризації та денацифікації Німеччини, включно з відторгненням територій. Для цього Москва має вилікуватись від вірусу рашизму та почати нарешті діяти добросовісно.

До теми Після цього може відбутися спілкування з Росією, – Кулеба про саміт у Швейцарії

На жаль, такий сценарій малоймовірний, поки в Кремлі засідає Путін та його свита, а це означає, що на Росію рано чи пізно чекатиме той самий шлях, що й Німеччину в Другій світовій війні. Гарантом цього є широка коаліція країн світу, які поділяють однакові принципи та підходи й об’єдналися навколо України.

Власне, про це й говорить український міністр:

Є лише два способи привести Росію до ситуації, коли вона діятиме добросовісно. Перший – це успіх на полі бою, а другий – коаліція країн, які поділяють однакові принципи та підходи. Саме тому на саміт не планується запрошувати Росію як учасника. Тому що мета цього саміту – об'єднати країни, які поділяють принципи та підходи, на яких вони будуть будувати подальші дії. Після цього може відбуватися комунікація з Росією, і Росія може бути частиною переговорів.

У перекладі з дипломатичної це означає, що фундамент переговорів й надалі гартуватиметься на фронті, де Україна має вистояти та перемогти, а Росія має програти. В іншому випадку Москва буде диктувати знову свої умови, а замість Саміту миру відбудеться Саміт поразки.

Можливо, з початком Саміту миру в українському небі нарешті з’являться F-16, які почнуть потрохи переконувати агресора, що той неправий. Лише тоді в Кремлі будуть спроможні щось чути та стануть придатними до адекватних заяв і дій.

Можливо, Росію буде запрошено вже на Другий Глобальний саміт миру. Очікується, що він також пройде в Європі та буде присвячений саме 10-му пункту "Формули миру", тобто фіксації справедливого закінчення війни.

Що ж, очікуємо на чергову істерику або історичну лекцію Путіна про альпійський похід Суворова та цього разу – про невдячних швейцарців.