Блокаду експорту зерна скасують: Україна запровадить низку спецзаходів

15 вересня 2023, 19:39
Читать новость на русском

В Україні роблять все можливе для того, щоб продовжити експортувати свою продукцію за кордон. Наша держава запровадить цілу низку спецзаходів, щоб скасувати блокаду експорту зерна.

Як розповіла кореспондентка 24 Каналу Софія Назаренко, котра зараз перебуває у Брюсселі, Європейська Комісія проаналізувала дані щодо впливу експорту 4 категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС. Висновок: ринкові викривлення у країнах-сусідах України зникли.

Читай також Російські атаки по Україні з липня знищили 280 тисяч тонн зерна, – Financial Times

Україна запровадить необхідні заходи

Як зазначила вона, після закінчення терміну дії обмежувальних заходів щодо українського експорту зерна та інших продовольчих товарів до ЄС, Україна погоджується запровадити заходи для уникнення нового сплеску імпорту з ЄС.

Так, Європейська Комісія дійшла висновку, що завдяки роботі Координаційної платформи та тимчасовим заходам, запровадженим 2 травня 2023 року, ринкові викривлення у 5 країнах-членах, що межують з нашою державою, зникли.

Конструктивна позиція всіх учасників платформи допомогла розв'язати конкретні проблеми, а також забезпечила, що експорт до третіх країн за межами ЄС не зупинився і навіть збільшився.

Вдалося досягнути домовленостей, які передбачають, що:

  • Наявні заходи втрачають чинність сьогодні, 15 вересня.
  • Наша держава погодилася запровадити будь-які правові заходи, зокрема систему ліцензування експорту, впродовж 30 днів задля уникнення сплеску цін на зерно.

Крім того, з 16 вересня Україна має запровадити ефективні заходи контролю за експортом 4 груп товарів. Мета цього: запобігти будь-яким викривленням ринків у сусідніх країнах-членах ЄС.

А ще наша держава повинна подати План дій до платформи до її закриття. Себто до понеділка, 18 вересня.

Також Європейська Комісія спільно з Україною моніторитимуть ситуації через платформу. Це дасть можливість реагувати на будь-які непередбачувані ситуації.

В Європейській Комісії запевняють, що утримуватимуться від будь-яких обмежень доти, поки будуть чинними та працюватимуть у повному обсязі ефективні заходи, вжиті Україною.

Реакція Зеленського

Володимир Зеленський ввечері 15 вересня розповів, що мав розмову з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Він щиро подякував за дотримання слова та правил вільного ринку. За його словами, це приклад справжньої єдності та довіри між Україною та ЄС.

Європа виграє завжди, коли правила працюють, а договори виконуються,
– підкреслив президент.

За його словами, зараз важливо, щоб єдність Європи працювала на двосторонньому рівні. Щоб сусіди підтримували Україну в час війни. Якщо ж вони своїми рішеннями порушуватимуть право ЄС, то Україна "буде цивілізовано відповідати".

Проти експорту виступали 5 країн

  • Передовсім варто звернути увагу на Болгарію. Вона – одна з п'яти держав, які виступали за продовження заборони ЄС на агроімпорт з України. Втім, напередодні парламент країни дозволив закупівлю української продукції.
  • Якщо говорити про решту країн, то йдеться про Словаччину, Польщу, Румунію та Угорщину. У цих державах наголошували на тому, що термін дії обмежень мають продовжувати.
  • Зазначимо, що ці країни виступали за заборону імпорту українського зерна, щоб допомогти своїм фермерам. Обмеження дозволяє їм реалізовувати свою продукцію за найкращою для них ціною.
  • До прикладу, у Польщі не хочуть, щоб зерно з України потрапляло до їхньої країни відразу після жнив.