Протестувальники не пропускають вантажівки на двох КПП: що відбувається на кордоні з Польщею

24 березня 2024, 16:04
Читать новость на русском

Протести поляків на кордоні з Україною проти експорту нашого зерна спалахнули з новою силою після того, як ситуацію з тривалими протестами восени 2023 року вдалося врегулювати. Однак уже 9 лютого акції почалися знову.

Польські протестувальники заявляють, що знову почали блокувати кордон через політику Євросоюзу щодо українського зерна. Мовиться про те, що на польських аграріїв уже діють вимоги ЄС, а на Україну ще ні, проте транзит дозволений, тому українське зерно дешевше від польського і створює непомірну конкуренцію на ринку.

Дивіться також За волею Кремля розсипати зерно․ Яка роль Росії у блокуванні кордону польськими фермерами

Що відбувається на кордоні

Причини блокування кордону в лютому 2024 року ті ж самі, які оголошували й під час блокування восени 2023-го. Єврокомісія ще на рік продовжила повне відкриття ринку ЄС для української продукції. На перший погляд, реакція Польщі виглядає логічною, однак не все так просто.

Блокування кордону не тільки не дає можливість перевозити зерно, а й створює на контрольно-пропускних пунктах кілометрові черги, які майже не рухаються. Це суттєво сповільнює постачання Україні критично важливих речей та погіршує відносини між нашою державою та країною, яка від початку повномасштабного вторгнення була одним із найсильніших союзників, – Польщею. 

12:49, 24 березня

Польські фермери не випускають вантажівки на двох пунктах пропуску

Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко зазначив, що польські фермери не випускають з України вантажівки на двох пунктах пропуску. Мовиться про КПП "Ягодин" та "Рава-Руська".

За словами речника, на кордоні з Польщею нині блокують напрямки

  • "Угринів",
  • "Ягодин",
  • "Рава-Руська".

За даними ДПСУ, на цих напрямках сукупно перебувають в черзі близько 500 вантажівок.

Водночас, за словами речника, у розблокованих КПП на польському кордоні теж є черги, але рух вантажівок не блокується.

13:01, 21 березня

Поляки повністю розблокували пункт пропуску "Медика – Шегині"

Польські фермери повністю припинили блокувати рух на напрямку пункту пропуску «Медика — Шегині». Наразі весь транспорт може без перешкод переїжджати там.

21:00, 20 березня

Польські аграрії відновили рух пасажирських перевезень

У Держприкордонслужбі повідомили, що в пункті пропуску "Медика – Шегині" відновлено пропуск легкових автомобілів і автобусів у обох напрямках. Протестувальники не перешкоджають руху пасажирів.

Втім, речник Державної прикордонної служби України полковник Андрій Демченко додав, що польські фермери продовжують обмежувати рух через кордон українських вантажівок.

О 20:10 ДПСУ отримала інформацію від польських колег про завершення блокування польськими фермерами руху автобусів та легкових авто на вʼїзд та виїзд з Польщі,
– розповів полковник.

17:49, 20 березня

Поляки повністю заблокували рух пасажирського транспорту через ПП "Медика – Шегині"

Польські протестувальники вдень 20 березня повністю перекрили КПП "Медика – Шегині" для пасажирського транспорту.

Польські прикордонники повідомили ДПСУ, що орієнтовно до 20:00 пропуск вантажівок і автобусів через КПП буде призупинено.

Легкові автомобілі також не пропускатимуть. У ДПСУ попросили врахувати це під час планування перетину кордону. 

17:48, 20 березня

Боррель закликав розблокувати кордон між Україною та Польщею

Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та безпеки Жозеп Боррель закликав розблокувати україно-польський кордон. Він наголошує, що це відіграє важливу роль, як для постачання військової допомоги, так і для цивільних цілей, передає кореспондентка 24 Каналу.

За його словами, це питання має бути вирішене, попри аргументи польської сторони. На думку дипломата, внутрішні проблеми можна розв'язати іншим шляхом.

15:47, 20 березня

Кубраков звернувся до польської сторони з приводу блокування автобусів

Український міністр інфраструктури Олександр Кубраков звернувся до свого польського колеги.

Він наголосив, що менше 10 днів тому польська влада обіцяла, що пасажирські автобуси будуть перетинати кордон без перешкод.

Водночас ми бачимо зовсім іншу ситуацію.

Шановний міністре, пане Марціне Кєрвінський, чому ви це дозволяєте? Невже люди мають бути заручниками політичних протистоянь цивілізованої країни?
– сказав Кубраков.

12:45, 20 березня

Поляки обмежили рух автобусів

У Державній прикордонній службі повідомили, що на КПП "Медика – Шегині" польська сторона блокує рух автобусів. Перед цим протестувальники вже тимчасово припиняли блокувати один із КПП, а потім знову розгорнули протест.

Польські протестувальники повідомили про плани пропускати автобуси через відповідні часові проміжки. Зокрема, там обіцяють пропускати один автобус на дві години.

Мовиться і про в'їзд до України, і про виїзд з нашої держави.

17:33, 13 березня

Голова комітету Сейму Польщі прокоментував блокування кордону

Голова комітету закордонних справ Сейму Польщі Павел Коваль вважає, що проблему вдасться вирішити протягом кількох тижнів.

Він зазначив, що Європейський Союз вже мав за свою історію подібні випадки. Коваль наголосив, що найголовніше зараз – це домовитися.

Голова комітету Сейму зазначив, що ця справа складна і важлива, однак навряд можна назвати найскладнішою – тому вона буде вирішена.

22:15, 01 березня

ЄС посилює контроль за експортом зерна

Брюссель посилить контроль за дотриманням домовленостей перевізниками, які транспортують зерно з України.

Так ЄС хоче заспокоїти невдоволення фермерів та сприяти вільній торгівлі, про що заявила єврокомісар Адіна Валеан.

Закриття кордонів – це ніколи не гарна ідея, тим більше з сусідом, який так потребує зв'язку. Поки угоди виконуються належним чином, не повинно бути проблем, і ми працюємо над посиленням контролю за цим виконанням.

Країни ЄС також можуть отримати вигоду від цієї торгівлі, за словами Валеан. Експорт автомобільним транспортом до України з Польщі, Румунії та Словаччини зріс удвічі.

09:23, 29 лютого

Чому з'явилися розмови про закриття кордону з Україною

Польський прем'єр Дональд Туск заговорив про повне закриття кордону з Україною та припинення обміну товарами. Ймовірно, уряд йде на такі кроки, бо не може впоратися із внутрішньою ситуацією.

Про це 24 Каналу зазначив політолог Андрій Вігірінський. Польща готова ризикувати.

За словами Вігірінського, Польща не може впоратися із ситуацією, бо їхнє суспільство багатоманітне. І вони не готові застосовувати засоби примусу, на які мають можливості. Але такий вибір польського уряду.

21:43, 28 лютого

Кубраков прокоментував імовірність закриття кордону з Польщею

Віцепрем'єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков заявив, що ніхто з української влади не веде переговори про закриття кордонів з Польщею.

Для нас кордон, що стабільно працює, – це питання виживання у війні з російським агресором. Ми з великою повагою ставимося до дружньої Польщі та запропонували конструктивні рішення, а також зробили кроки назустріч для зняття напруження на кордоні. Очікуємо відповідні рішення з боку польського уряду, щоб ситуація не зайшла в глухий кут,
– пояснив міністр.

Кубраков також зазначив, що подібне рішення не буде вигідне нікому, окрім нашого спільного ворога.

19:26, 28 лютого

Кулеба звернувся до ЄС із жорсткою заявою через протести польських фермерів

Дмитро Кулеба звернувся до Європи через протест фермерів. Голова МЗС заявив в інтерв'ю "Голосу Америки", що ми не будемо "цапом-відбувайлом, який терпітиме усі ці безпідставні нападки". Міністр назвав ситуацію з протестами фермерів дуже складною та дуже простою водночас. Складна вона тому, що не тільки в Польщі відбулося звалення всієї відповідальності за проблеми європейських фермерів на Україну.

Чомусь ніхто не говорить про російське зерно, яке надходить на європейський ринок... Чомусь ніхто з європейських фермерів не бореться із зерном, яке у величезних обсягах надходить на ринок Європи. Розкрутили одну тему, що у всьому винна Україна. Таке розуміння існує на рівні цих протестувальників,
– зазначив Кулеба.

Він пояснив, що урядам країн треба почати чесно говорити зі своїми фермерами, що Україна не є ключовою проблемою, яка є набагато ширшою.

Ми не є, не були та не будемо цапами-відбувайлами, які терпітимуть усі ці безпідставні нападки. Там, де потрібно буде діяти жорстко, ми будемо діяти жорстко. І нехай потім не ображаються, що ми проявили характер… Ми й далі жорстко захищатимемо свої економічні інтереси, – попередив він.

Кулеба заявив, що у Варшаві Київ мав "дуже довгу та відверту" розмову з польською стороною. Він зауважив, що уряди Польщі та України працюють над вирішенням, тому що цей конфлікт нікому не потрібен, і є щире бажання уникати будь-яких загострень. Однак далі будуть додаткові провокації, бо росіяни та їхні агенти нагнітатимуть цю історію. Міністр закликав тримати голову холодною та швидко ухвалювати рішення.

19:18, 28 лютого

Опція закриття кордону в переговорах із Польщею не згадувалась

Прем'єр Польщі Дональд Туск заговорив про повне закриття кордону та припинення обміну товарами. Однак торговий представник України Тарас Качка заявив інше.

Він розповів про останній раунд перемовин з Польщею щодо торгівлі та зазначив, що опція закриття кордону для руху товарів у них не згадувалася. Качка провів 4 години дуже насичених та інтенсивних переговорів з міністром розвитку і технології Польщі Кшиштофем Гетманем та міністром сільського господарства Чеславом Сєкєрським.

Ми змогли знайти спільну мову і працюємо над конструктивним рішенням, як розблокувати кордон і врахувати інтереси фермерів Польщі й України. Це непросто, але можливо,
– заявив Качка.

Водночас він додав, що наразі не може оприлюднити усі деталі, однак "конструктивне рішення", за його словами, можливе.

19:15, 28 лютого

В уряді Польщі обіцяють знайти тих, хто розсипає українське зерно

Міністр внутрішніх справ Польщі Марцін Кєрвінський заявив, що уряд Польщі знайде тих, хто розсипає українське зерно. Варшава називає такі дії фермерів неприпустимими.

Глава МВС Польщі назвав відповідальних за розсипане українське зерно злочинцями. Кєрвінський наголосив, що поліція реагує на такі дії, а винні обов'язково будуть спіймані. Посадовець пообіцяв, що "уряд прем’єр-міністра Дональда Туска не допустять такої анархізації суспільного життя".

19:12, 28 лютого

Польща може тимчасово закрити кордон з Україною для торгівлі товарами

Прем'єр Польщі Дональд Туск допустив повне тимчасове закриття кордону та припинення обміну товарами. Глава уряду скликав сільськогосподарський саміт у Варшаві, що стосуватиметься питання протестів на українсько-польському кордоні та має відбутися 29 лютого.

За словами Туска, у Польщі виникла дуже серйозна проблема. Водночас він наголосив, що поляки є найбільш проукраїнською державою і нацією, але вони також мають найбільші проблеми в Європі, які є наслідком російсько-української війни. Прем'єр зауважив, що ціна занадто висока, і поляки не можуть її заплатити.

Він заявив, що Варшава постійно шукає рішення, яке захистить польський ринок від наводнення значно дешевшою сільськогосподарською продукцією. Туск наголосив, що Польща хоче допомогти Україні, але вона не може допустити, щоб ця допомога мала дуже негативні наслідки для її громадян. Глава уряду додав що перебуває в постійному контакті з представниками української влади. Він закликав знайти рішення, яке захистить ринок і фермерів від нерівної конкуренції.

19:02, 28 лютого

У Польщі завуальовано підтвердили затримання журналіста "УП" Михайла Ткача

У соцмережі "Х" на офіційній сторінці поліції Любліна з'явився допис, в якому правоохоронці підтверджують затримання окремих осіб на кордоні. Однак їх імен не називають.

Так, у дописі поліції йдеться, що офіцери поліції Люблінського гарнізону "вжили заходів у зв’язку з необхідністю встановити особи людей, перебування яких у прикордонній зоні стурбувало мешканців". Також правоохоронці додають, що після проходження ідентифікації усіх затриманих осіб відпустили.

19:00, 28 лютого

У поліції сказали, що не арештовували українського журналіста

Український журналіст Михайло Ткач 27 лютого заявив, що його затримали польські правоохоронці під час роботи над матеріалом. Однак у поліції Польщі спростували цю інформацію. Правоохоронці Підляського воєводства зазначили, що "не затримували журналіста з України", при цьому не назвавши його ім'я. Це сталося після того, як Михайло Ткач публічно повідомив про свій арешт на польсько-білоруському кордоні.

Поліція Підляського воєводства у соцмережах оприлюднила допис, попереджаючи про фейкові новини. Правоохоронці стверджували, що не затримували журналіста з України, а вся інформація щодо цього арешту – неправдива. Повідомленням, яке поширила поліція Підляського воєводства, також поділився верифікований акаунт поліції Польщі. Однак згодом чомусь видалив зі своїх сторінок у мережі.

Крім того, посол України в Польщі Василь Зварич підтвердив у коментарі виданню Wirtualna Polska своє втручання у справу затриманого журналіста. Дипломат зазначив, що команда Ткача знімала рух потягів і запускала дрон. Тоді поліція вирішила провести перевірку, щоб переконатися, що це не були провокатори. А справа з арештом була швидко вирішена.

18:54, 28 лютого

Журналіст Ткач повідомив про своє затримання у Польщі під час знімання матеріалу

Польська поліція затримала журналіста "Української правди" Михайла Ткача. Чоловік знімав матеріал про транзит продукції між Польщею, Росією і Білоруссю. Про це він сам повідомив 27 лютого.

Український журналіст розповів, що, у той час, коли польські фермери блокують українсько-польський кордон, команда УП вирішила перевірити, що відбувається на польсько-білоруському кордоні. Під час фільмування матеріалу до команди медійників під'їхали польські поліцейські і показали значок. За словами Ткача, вони "почали хапати наші камери, обшукувати". Частину відзнятих матеріалів польські правоохоронці видалили.

Далі команду УП привезли у комендатуру. Близько 10 людей почали обшукувати їхню машину і самих медійників. Польські правоохоронці повикидали речі журналістів на капот, а також забрали всі картки пам'яті з камер, телефони та документи.

18:49, 28 лютого

Українське міністерство повідомило про виконання всіх обіцянок щодо кордону

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури продовжує діалог з польськими колегами щодо блокування кордону. У відомстві заявили, що українська сторона виконала свої обіцянки і робить все можливе, щоб перевізники не поновили протест.

За ініціативи української сторони відбулася чергова розмова між заступником міністра Сергієм Деркачем та Павелом Ганцажем, заступником міністра інфраструктури Польщі. Там зазначають, що ситуація залишається складною через блокаду з боку фермерів та вже вийшла за всі межі цивілізованого протесту.

Також з'являлася інформація, що до блокади польських фермерів долучилися також й перевізники. Однак вони призупинили свій протест після домовленостей з Міністерством інфраструктури Польщі.

Частину з цих домовленостей складали пункти, на які погодилось наше Міністерство. Ми дотримали свого слова та виконали все, що обіцяли. Колега запевнив, що роблять все від них залежне, щоб перевізники не поновили свій протест. Питання, які досі не вирішені – зона відповідальності Міністерства інфраструктури Польщі,
– підкреслив Сергій Деркач.

Польську сторону також повідомили про зафіксовані випадки, коли окремі вантажівки проїжджають до України, оминаючи блокаду. Міністерство відновлення зазначило, що вони фіксують такі випадки та очікують на офіційну реакцію.

18:44, 28 лютого

Поляки створюють собі проблеми через протести

Політолог Ігор Рейтерович у розмові з 24 Каналом зауважив, що можливість врегулювання цієї ситуації залишається за польською стороною, адже саме її протестувальники блокують кордон. При цьому наша держава не створює ніяких перешкод для польського бізнесу та не забороняє їм ввозити свої товари в Україну. Також Україна не є для Польщі транзитною країною.

Ці процеси шкодять українсько-польській співпраці. Тому з цим треба щось робити. Україна неодноразово говорила, що готова до компромісів, які дозволять врегулювати ситуацію та заспокоять фермерів з приводу появи української агропродукції на їхньому ринку.

За словами експерта, на польський ринок потрапляє не більше ніж 5% українського зерна. При цьому його купують самі ж польські компанії. Тож, виступаючи проти ввезення певних товарів до Польщі, поляки створюють проблеми для інших секторів економіки, які в цих товарах зацікавлені, бо вони вигідні. Те, що роблять фермери, порушує економіку та створює глобальні проблеми на рівні всього ЄС.

18:37, 28 лютого

Яка доля спіткала тих, хто розсипав українське зерно

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що перші порушники, які розсипали наше зерно під час блокади кордону з Польщею, вже постали перед судом. Їм загрожує до 5 років позбавлення волі.

Глава уряду зауважив, що протести відбуваються на тлі війни, тобто є підтримка радикальних і проросійських політичних сил на території ЄС, зокрема, в Польщі. Внаслідок цього відбуваються такі випадки, як розсипання українського зерна.

18:31, 28 лютого

Туск висловився про стосунки України та Польщі

Дональд Туск заявив, що сварка між Україною та Польщею "стала б найбільшим ідіотизмом в історії". За його словами, Польща – це остання країна, яка повинна доводити свою солідарність з нашою державою.

За словами Дональда Туска, відсутній дефіцит у польсько-українських відносинах. Водночас він констатував, що щодо експорту зерна є критичний момент. Також Туск звернувся до інших країн Заходу. Він закликав їх "нарешті зрушитися з місця та серйозно сприйняти свої зобов'язання перед Україною".

Що стосується "одного критичного моменту щодо експорту українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції до Польщі в Європу", то прем'єр висловив сподівання, що з цього приводу українські політики "утримаються від емоційних коментарів". Він закликав "шукати рішення, а не шукати щось, що могло б нас розділити".

18:13, 26 лютого

Польський міністр назвав винного у блокуванні кордону

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський переконаний, що Європейському Союзу необхідний новий підхід до співпраці з Україною, зокрема, потрібно зупинити широку лібералізацію торгівлі.

Польський міністр пояснив, що положення "зеленого курсу" не сприймаються в середовищі фермерів, адже вони хочуть керуватися сільськогосподарським наказом, а не розпорядженням чиновників із Брюсселя.

Нам потрібно зрозуміти протести фермерів, і я буду прагнути до цього на засіданні Ради міністрів ЄС у Брюсселі,
– повідомив Секерський.

Він також розповів, що вимагатиме обмеження положень "зеленого курсу" та відтермінування впровадження низки його положень.

18:10, 26 лютого

Польські фермери вже почали блокувати перетин кордону з Німеччиною

Польські фермери на знак протесту заблокували пункт пропуску на кордоні з Польщею поблизу Франкфурта-на-Одері. Такі дії, ймовірно, призведуть до затримки руху в Бранденбурзі до другої половини дня понеділка.

Поліція закликала перевізників, зокрема, уникати автобану A12, якщо це можливо. Їм порадили використовувати прикордонний перехід Помеллен на автобані 11 у Мекленбурзі-Передній Померанії та прикордонний перехід Форст на автобані 13.

18:06, 26 лютого

Литовські фермери відмовилися виходити на антиукраїнську блокаду разом із поляками і хочуть боротися проти зерна з Росії

Литовські фермери вже не планують з 1 березня приєднуватись до польського протесту на кордоні країни. Аграрії з Литви не мають наміру перешкоджати постачанню зерна з України, а куди більшу проблему для них становить продовольство з Росії.

Про це заявив глава Литовської асоціації виробників зерна Аушріс Маціяускас. Він нагадав, що польські фермери протестують проти "дешевого зерна з України" та мають намір протягом тижня блокувати дорогу на литовському кордоні.

17:27, 26 лютого

У Польщі утилізують частину розсипаного на кордоні українське зерно

У Котомирі під Бидгощем було завершено збір українського зерна, яке висипалось з вантажних вагонів на колії.

Як заявляли польські ЗМІ, у потязі було відкрито 8 із 40 вагонів і в результаті на колії висипалось від 160 до 180 тонн українського зерна, яке прямувало до Марокко.

За даними польської поліції, вагони "були відкриті третіми людьми", бо мотузки-тримачі були перерізані.

Пізніше стало відомо, що частину зерна вдалось зібрати, однак ще близько 30 тонн лишається на коліях. Це зерно надалі буде утилізовано.

13:38, 26 лютого

До польських фермерів на кордоні приєднаються перевізники

Ще 17 січня акцію протесту перевізників було врегульовано. Тоді вони заявили, що почекають від польського уряду та Єврокомісії виконання їхніх вимог до 1 березня.

Втім, станом на зараз ситуація змінилася. Як зазначив президент Польської транспортно-логістичної асоціації Мацей Вронський, переговори перевізників із владою не просунулися.

Було оголошення від Міністерства інфраструктури про те, що буде представлено законопроєкт, який посилить контроль за українськими перевізниками. Пройшло кілька тижнів – у нас немає проєкту,
– заявив він.

12:28, 26 лютого

Кубраков відреагував на новий інцидент із зерном у Польщі

Як заявив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, ті, хто причетні до нещодавнього інциденту з українським зерном у польському Бидгощі мають бути знайдені й покарані.

За його словами, такі відео "мають схожість з російською гібридною війною".

Він додав, що посольство надіслало ноту з вимогою знайти та покарати винних.

Поліція вже зробила процесуальні дії на місці. Справою займається комісаріат поліції у Бидгощі. Ми тримаємо це під контролем,
– констатував міністр.

10:40, 26 лютого

У ДПСУ розповіли, де найбільші черги на кордоні з Польщею

Польські фермери продовжують блокувати шість пунктів пропуску на кордоні з Україною, у чергах стоять 2200 фур. Найбільше протестувальники перешкоджають руху вантажівок, що прямують з України у Польщу.

На жаль, блокування руху для вантажних транспортних засобів польськими фермерами продовжується. Кількість напрямків незмінна – це 6. З українського боку йдеться про пункти пропуску "Ягодин", "Устилуг", "Угринів", "Рава-Руська", "Шегині" та "Краківець",
– розповів речник ДПСУ Андрій Демченко.

За його словами, найбільша черга навпроти "Краківець", "Рава-Руська" та "Ягодин".

23:33, 25 лютого

Поляки пробивають колеса українським водіям на кордоні, – ЗМІ

За даними ЗМІ, на пункті пропуску "Рава-Руська – Гребенне" польські фермери розсипали по всій дорозі цвяхи та шурупи. Як зазначив водій, який стояв у черзі, зробили це саме поляки. Вони приїхали на пікапі та викинули з багажника гострі предмети.

Ймовірно, польські фермери зробили це, аби українські водії, які й так стоять у черзі, пробили колеса та не змогли продовжити рух. На місце вже прибули поліцейські та комунальники, щоб ліквідувати предмети з дороги – щоб українські водії змогли безпечно проїхати.

17:31, 25 лютого

Ми будемо захищати наш бізнес, – Зеленський про ситуацію на кордоні з Польщею

Володимир Зеленський зазначив, що він проводив зустрічі з польськими урядовцями щодо ситуації на кордоні. Він наголосив, що ще з квітня минулого року було зрозуміло, що це політична історія. Сьогодні це підтверджує Єврокомісія.

За словами президента, у Польщі триває внутрішня боротьба, однак Україна вдячна їй польському суспільству, яке з самого початку з Україною. Зеленський наголосив, що використовувати Україну як тиск на Європейські інституції – це просто несправедливо.

Я думаю, що прем'єри знайдуть відповідні кроки. Для нас важливо зберегти союз з Польщею. Якщо кроки не знайдуться, то ми будемо захищати наш бізнес,
– повідомив президент.

16:44, 25 лютого

У Польщі сталася наймасштабніша диверсія з українським збіжжям

У Міністерстві відновлення України зазначили, що новий акт вандалізму стався вночі з 24 на 25 лютого була розсипана українська агропродукція з 8 напіввагонів. Вантаж прямував транзитом до порту Гданськ, звідки направлявся до інших країн світу.

Українська сторона сумлінно виконує свої зобов’язання і згідно з домовленостями з польським урядом не експортує деякі види агропродукції на територію Польщі. Це підтверджено на офіційному рівні: ані зернові, ані кукурудза, ані рапс не залишаються там,
– заявили в міністерстві.

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков зазначив, що це четвертий випадок вандалізму на польських залізничних станціях. Четвертий випадок безкарності й безвідповідальності.

16:06, 25 лютого

Садовий закликав до повного ембарго російського зерна

Мер Львова Андрій Садовий опублікував пост, де поділився баченням того, як можна вирішити зернову кризу на польсько-українському кордоні. Він зазначив, що вирішення насправді просте – повне ембарго російського зерна.

Поки поляки з українцями сваряться на кордоні, російське криваве зерно, в тому числі вкрадене з українського Півдня, ешелонами заливає Європу. Щоправда, частина його йде морем, а заблокувати порти справді складніше, ніж зупинити українські фури,
– додав мер Львова.

Крім того, як зазначив Андрій Садовий, повне ембарго має бути загалом на усю агропродукцію країни-агресорки в ЄС.

22:30, 24 лютого

Кулеба пояснив, що робити з фермерами, які кличуть Путіна

Він назвав провокаторами тих, хто розсипає зерно і виходить із закликами до Путіна. Водночас цих людей не таких багато, це дуже вузьке коло радикально налаштованих поляків. Тож не варто думати, ніби вся Польща проти України.

Говорячи про фермерів-радикалів, глава українського МЗС провів паралель із тими людьми, які кликали Путіна на Донбас. Їх розстріляли першими, тож полякам варто пам'ятати історію. Росія, наприклад, брала участь у всіх поділах Польщі.

Не треба їм гратися з цими історіями "Путін, прийди, порядок наведи". Бо потім, коли російський чобіт буде знову топтатися по польській землі, буде дуже-дуже гірко і доведеться Польщі платити страшну ціну. Бо сьогодні український солдат воює під Авдіївкою, під Бахмутом, на Півдні – під Оріховим, під Роботиним, щоб в поляків не було стрільби, артилерії і смертей,
– нагадав Дмитро Кулеба.

Розібратися з такими фермерами мають самі поляки – здорова частина польського суспільства. Зараз протестувальники просто підставляють Польщу і відкривають ворота для росіян, підсумував Кулеба.
 

18:00, 24 лютого

Під будинок російського посла неподалік Варшави висипали купу гною

Польські активісти влаштували акцію біля будинку російського посла, скинувши під ворота дві тонни гною. Вони пояснили: саме Росія стоїть за гібридною війною в ЄС і причетна до блокади кордону фермерами.

Російські агенти впливу спричинили величезні заворушення по всій Європі, зокрема на польсько-українському кордоні. Поки ми будемо толерувати діяльність російських псевдодипломатів і фабрик тролів, загроза конфлікту у світовому масштабі буде тільки зростати,
– наголосив один з учасників акції.

Люди закликають вислати всіх російських дипломатів із Польщі та ліквідувати посольство Росії у цій країні.
 

14:14, 24 лютого

Польські фермери знову висипали українське зерно

Втретє пошкодили українську агропродукцію на польській залізничній станції Дорогуськ.
Приблизно о 9 ранку 24 лютого невідомі пошкодили вантажні вагони з бобами.

Системне знищення української агропродукції схоже на сплановані диверсії. Наша країна обороняється і виживає також і завдяки фермерам. Отже, ті, хто вчинили ці злочини, точно не зацікавлені в українському мирі і перемозі цивілізованого світу. Ми закликаємо правоохоронні органи Польщі дати негайну реакцію,
– прокоментував міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

14:11, 24 лютого

Яка ситуація на кордоні з Польщею

Станом на ранок 24 лютого у чергах перебуває приблизно 2500 вантажівок.

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко зазначив, що з українського боку є пункти пропуску Ягодин, Устилуг, Угринів, Рава-Руська, Шегині та Краковець. На усіх цих шести напрямках на території Польщі у бік України у чергах станом на ранок 24 лютого перебуває 2 500 вантажівок. Найбільше – навпроти пунктів пропуску Краковець, Рава-Руська, Ягодин.

Єдине, що змінилося за останню добу. За інформацією, яку ми маємо від польських колег, сьогодні польські фермери вирішили не блокувати рух ні для якого транспорту, зокрема для вантажних автомобілів у напрямку Устилуга. Обіцяють протягом дня вільно пропускати вантажівки як в бік України, так і в бік Польщі,
– розповів він.

19:15, 23 лютого

Україна запропонувала Польщі план деблокади кордону

Українська сторона запропонувала польській план деблокади кордону. Він складається з 5 кроків.

  • Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо нашого аграрного експорту. Це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор. Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об’ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження. Київ також готовий продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака. Тобто, без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок.
  • Україна направляє звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт. Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.
  • Україна пропонує Польщі ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.
  • Київ пропонує створити "Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія" під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії. До роботи цього штабу треба долучити українські та польські аграрні асоціації. Він має працювати цілодобово, аби оперативно вирішувати всі непорозуміння.
  • Польський уряд повинен забезпечити безперешкодний пропуск через кордон критичне необхідне Україні пальне.

Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня — дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі.
В іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску.

19:12, 23 лютого

Шмигаль пояснив, чому блокада кордону поляками не має сенсу

Прем'єр-міністр України навів три причини, аби пояснити безглуздість польських протестів.

  • По-перше, останні 5 місяців Україна не продає своє зерно на польський ринок. Кабмін 16 вересня минулого року прийняв рішення про ліцензування експорту частини агропродукції. Тобто, без дозволу Польщі зараз неможливо експортувати зерно, кукурудзу, ріпак та соняшник на польський ринок.
  • По-друге, через Польщу українське зерно їде тільки транзитом. Через польський кордон сьогодні проходить лише 5 відсотків нашого аграрного експорту. 
  • По-третє, блокада б’є по всій польсько-українській торгівлі, по економіці наших країн. Від неї програє не лише Україна, від неї програють польські підприємці, які експортують на наш ринок товарів на 12 мільярдів доларів щороку.
19:09, 23 лютого

Українська делегація прибула кордон, поляків не було

Шмигаль та команда Кабміну прибули на кордон. Однак, представників польського уряду там не було. 

 

16:53, 23 лютого

Група міністрів на чолі зі Шмигалем будуть сьогодні на кордоні, - Зеленський

Президент України повідомив, що сьогодні, 23 лютого, глава українського уряду, а також відповідні міністри разом із представниками прикордонної служби прибудуть на кордон для діалогу з польськими протестувальниками. Водночас глава держави не знає, чи прибудуть до кордону польські колеги.

15:40, 23 лютого

Яка ситуація на кордоні зараз: важливі вантажі прибувають в Україну

Ситуація подекуди покращала. До нашої держави й з неї проїжджають потяги та легкові автомобілі. Однак, досі критично мало вантажівок проїжджають кордони.

У чергах на кордоні стоїть понад 2400 вантажівок. Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко розповів 24 Каналу, що в Україну також надходять важливі гуманітарні та військові вантажі.

13:25, 23 лютого

Посольство України надіслало офіційну ноту до польських органів влади

Посол Василь Зварич заявив, що невідкладно надіслано офіційну ноту до польських органів влади через висипаний вранці ріпак. Посольство вимагає знайти та притягнути винних до відповідальності, а також не допускати подібних інцидентів у майбутньому.

Безкарність є неприйнятною. Злочинці, які зневажають і нищать чуже майно, повинні постати перед законом. Правова держава, якою є Польща, повинна діяти в таких випадках рішуче і безкомпромісно,
– наголосив Зварич.

13:21, 23 лютого

Польські фермери хочуть розширити блокади також на західний кордон

ЗМІ повідомляють, що польські фермери хочуть розширити блокади також на західний кордон. Протестувальники заявили про наміри посилити свої акції по всій території країни. У суботу, 24 лютого, вони планують 24-годинну блокаду траси S3 в районі міста Мислібуж, неподалік від кордону з Німеччиною.

Окрім того, на вихідних хочуть повністю заблокувати рух на німецькому кордоні в районі міста Крайнік Дольний, що неподалік від Щецина.

Також фермери з Любуського воєводства спільно з німецькими фермерами планують блокувати трасу і КПП біля найбільшого пункту перетину кордону, що в районі Свєчко та Слубіце.

Подекуди місцеві бізнес-асоціації виступили проти блокувань. Меру Слубіце надіслали спільне звернення керівники низки компаній перевізників, АЗС, магазинів тощо з проханням заборонити проведення акції. Поскаржилися, що протест паралізує їхню роботу і призведе до невиконання зобов'язань перед бізнес-партнерами зі значними фінансовими наслідками.

Також компанії-перевізники пригрозили судовими позовами проти фермерів, якщо акція таки відбудеться і вони зазнають збитків.

12:24, 23 лютого

З польською стороною плануємо провести прагматичний діалог, – прем'єр

Денис Шмигаль заявив, що сьогодні Уряд проводить виїзне засідання у Львівській області на доручення президента.

Серед ключових питань — ситуація з блокадою на кордоні. Готуємо чіткі кроки та конкретні пропозиції. З польською стороною плануємо провести прагматичний діалог і готові до розумних компромісів,
– наголосив прем'єр.

11:24, 23 лютого

У Польщі невідомі висипали на землю українську сільгосппродукцію

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України заявив, що сьогодні вранці на залізничній станції Дорогуськ у Польщі невідомі пошкодили українську сільгосппродукцію.

Уточнив, що відкрито три зерновози з ріпаком. Це транзитний вантаж, який прямує до Німеччини.

Скажу тільки, що непокарані злочини завжди повертаються. Чи то військова агресія чи то пошкоджене зерно. Злочинці повинні бути покарані, щоб інші не спокусилися повторити їх,
– наголосив Олександр Кубраков.

Невідомі відкрили три зерновози / Фото з соцмереж Кубракова

 

23:58, 22 лютого

Українці звозять до кордону з Польщею спалену техніку фермерів

Увечері 22 лютого у мережі з'явилися відео, на яких видно, що українські фермери звозять сільськогосподарську техніку, понівечену війною, до КПП "Угринів". Ймовірно, у такий спосіб українці хотіли відповісти на акції протестів поляків, які  майже місяць блокують кордон. 

22:10, 22 лютого

У ДПСУ сказали, чому протести польських фермерів зовсім не схожі на попередні

Якщо під час протестів польських перевізників надходив перелік вимог для припинення блокади кордону, то від польських фермерів українська сторона не отримувала жодних запитів.

Про це 24 Каналу розповів речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, зауваживши, що з відкритих джерел можна побачити те, що поляки вбачають конкуренцію від українських товарів, які слідують у бік Європи.

21:00, 22 лютого

Польські фермери анонсували масштабні протести

У вівторок, 27 лютого, польські фермери планують провести масштабні акції протесту у Варшаві під гаслом "Зоряний марш на столицю".

За даними місцевих ЗМІ, фермери планують зібратися перед Палацом культури та науки, звідти попрямувати до Сейму, а потім до офісу прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска.

Також фермери планують зустрітись з самим Туском та представити йому петицію, в якій вони вимагають обмеження імпорту сільськогосподарської продукції з України та виходу польського уряду з Green Deal ЄС.

19:20, 22 лютого

Дуда відреагував на "розсипане зерно на кордоні"

Президент Польщі в інтерв'ю українським ЗМІ зауважив, що йому прикро через те, що виникають подібні ситуації на кшталт розсипаного зерна. Водночас він нагадав, що Польща – демократична країна, а тому фермері мають законне право на протест. Влада не може їм цього заборонити.

Дуда висловив сподівання, що переговори з фермерами та українським урядом допоможуть вирішити конфлікт. 

17:55, 22 лютого

Київ і Варшава чітко розуміють, хто є спільним ворогом, – Кулеба

22 лютого очільник МЗС Дмитро Кулеба зустрівся у Варшаві з керівником Кабінету премʼєр-міністра Польщі Павлем Грасем і головою Комісії у закордонних справах Сейму Польщі Павлем Ковалем.

Головна тема перемовин – розв'язання проблеми протестів на кордоні. 

Обговорили також подальші спільні зусилля для нарощування військових постачань. У Києві та Варшаві є чітке розуміння, хто є нашим спільним ворогом,
– повідомив міністр.

Також Кулеба привітав рішення Польщі, яка гарантувала безперешкодні постачання військових і гуманітарних вантажів в Україну.

15:54, 22 лютого

Затримка допомоги на кордоні: Польща знайшла вихід

Дональд Туск оголосив, що прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг будуть внесені до переліку об'єктів критичної інфраструктури.

За словами Туска, це рішення має забезпечити "100-відсоткову гарантію того, що військова та гуманітарна допомога буде надходити до української сторони без будь-яких затримок". Прем'єр заявив, що "це питання наступних кількох годин".

14:04, 22 лютого

Туск відповів, коли відбудеться зустріч урядів України та Польщі

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск відреагував на пропозицію президента України. Він сказав, що зустріч урядів країн відбудеться у Варшаві наприкінці березня, про що було домовлено в січні.

Ще перебуваючи у Києві, я домовився, що зустріч урядів Польщі та України відбудеться у Варшаві 28 березня,
– заявив Дональд Туск.

Нагадаємо, що Туск відвідував Київ 22 січня.

10:45, 22 лютого

Україна й Польща почали обговорювати зустріч на кордоні

Прессекретар Володимира Зеленського Сергій Никифоров повідомив, що українські та польські команди вже працюють над підготовкою зустрічі на польсько-українському кордоні.

Формат самої зустрічі ще визначається.

10:43, 22 лютого

В чергах стоять майже 2500 вантажівок

Польські фермери продовжують блокування – зараз заблоковано 6 напрямків на кордоні з Україною. Найскладніша ситуація навпроти пунктів пропуску "Рава-Руська", "Шегині" та "Краківець".

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко розповів, що нині в чергах стоять 2 450 автівок, а за добу пропустили усього 60 вантажівок на "Шегині" й 70 – на пункті пропуску "Ягодин".

09:02, 22 лютого

У Дуди відповіли на заклик Зеленського

Державний секретар канцелярії польського президента Анджей Дера відповів на ідею Зеленського провести зустріч на кордоні.

Він сказав, що підтримує переговори між польськими й українськими урядами. Однак вважає, що зустріч безпосередньо на кордоні – "не найбезпечніший варіант".

Краще говорити у Варшаві чи десь у Жешуві або Любліні, і не обов’язково біля кордону. Звісно, ​​це не будуть довгі обговорення, тому що вони не можуть відбуватися там. Це про символ,
– сказав Дера.

21:36, 21 лютого

Деякі учасники протесту виявилися пропутінськими активістами

Як з'ясувалося, низка протестувальників виявилася зовсім не аграріями, а маргінальними проросійськими політиками та активістами. Вдалося знайти щонайменше двох "фермерів", які беруть участь у блокаді кордону.

Серед них "борець із нацизмом" Петро Панасюк, який є в базі "Миротворця", та екскандидат від радикальної партії "Конфедерації" Томаш Бучек. Користувачі соцмережі "Х" (колишній Twitter) звернули увагу на те, що Панасюк вказав як свій вебсайт сторінку у забороненій в Україні російській соцмережі "ВК". Він активно підтримує російську армію, а також критикує Україну, США та польську владу. В контактах у нього є Рафал Меклер. Це представник радикальної "Конфедерації" та лідер ультраправої українофобської партії "Ruch Narodowy".

Журналіст Євген Плінський оприлюднив інформацію про ще одного проросійського активіста. Томаш Бучек відкрито висловлює свою антиукраїнську позицію. Він є не фермером, а дрібним польським підприємцем, а також будівельником-інженером. Восени Бучек був кандидатом у Сейм від радикальної "Конфедерації", яка виступає проти підтримки України. Він набрав лише 1,6% голосів на виборах та не пройшов до Сейму. Попри це, Бучек залишився в політиці та продовжив участь у деструктивних кампаніях, спрямованих на протистояння Україні.

21:26, 21 лютого

Зеленський звернувся до поляків

Володимир Зеленський запросив Анджея Дуду та Дональда Туска разом із ним приїхати до мітингувальників, аби врегулювати конфлікт. Глава держави повідомив, що доручив уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між Україною та Польщею.

Він наголосив, що це важливо для національної безпеки обох країн. Ще Зеленський висловив побажання, аби у зустрічі взяв участь представник Єврокомісії. Оскільки це фундаментальний інтерес ЄС – зберегти єдність у Європі.

21:23, 21 лютого

Яка ситуація на кордоні

Станом на 21:00 21 лютого протестувальники продовжують блокувати рух для вантажних транспортних засобів на 6 напрямках. Мовиться про пункти пропуску: "Дорогуськ – Ягодин", "Гребенне – Рава-Руська", "Медика – Шегині", "Зосин – Устилуг", "Долгобичув – Угринів" та "Корчова – Краківець". Польські фермери пропускають по кілька вантажних транспортних засобів за годину в обох напрямках. Про це в етері телемарафону сказав речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.

13:57, 21 лютого

Зеленський провів селектор щодо блокування на польському кордоні

Президент України провів селектор. Окрім щоденних тем, обговорювалось гостре питання блокування на польському кордоні. Володимир Зеленський розповів, що Україна визначила свої наступні кроки щодо ситуації на кордоні з Польщею.

Він уточнив, що лібералізація торгівлі з Європейським Союзом має тривати. Володимир Зеленський також висловив вдячність за чітку позицію Європейській комісії.

13:45, 21 лютого

Генконсулка Польщі у Львові перепросила в України за протести на кордоні

Генеральний консул Республіки Польщі у Львові Еліза Дзвонкевич відреагувала на останні події на українсько-польському кордоні. Зокрема вона попросила вибачення в українців.

На її думку, справжній поляк ніколи не вдарить ножем у спину сусіда, який бореться за свободу. 

Я не можу вдавати, що не бачу цих ганебних дій Польщі на польсько-українському кордоні. Прошу вибачення у вас, дорогі українські друзі. Те, що відбувається, не може бути справою рук моїх співвітчизників,
– написала генеральна консулка.

13:43, 21 лютого

У Польщі закликали ЄС ввести квоти на українські товари

Заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак пригрозив Україні посиленням обмежень імпорту. Він також заявив, що не хоче заглушати протести.

В ефірі Polske radio 24 він заявив, що ЄС має ввести квоти на українські товари.

Колодзейчак уточнив, що повідомлення про те, що українське зерно просочується на ринок Польщі, попри ембарго, не підтвердилися. Але разом українська продукція витісняє польську на німецькому ринку, через що країна зазнає збитків в агросекторі.

01:59, 21 лютого

Дуда прокоментував блокування кордону Польщі з Україною

Президент Польщі наголосив, що обидві сторони намагаються розв'язати проблему на кордоні. Водночас, на його думку, всі ці події є конфліктом інтересів між польськими фермерами, які бояться за своє існування, та виробниками сільськогосподарської продукції в Україні.

Дуда також наголосив, що подібні протести прокотилися "практично по всьому Європейському Союзу", адже фермери "бояться величезного напливу української сільськогосподарської продукції на ринки ЄС".

Він також підкреслив, що якби не було російської агресії проти України, то цієї проблеми не виникло б взагалі. Водночас Дуда сказав, що поляки мають право на протест, і якщо він законний, то влада його захищатиме.

01:17, 21 лютого

Польського фермера, що закликав Путіна "розібратися з Україною" затримала поліція

Міністр внутрішніх справ Польщі Марчін Кервінський у соцмережі Х підтвердив, що фото скандального банера, який ширили в Інтернеті, нівелювала польська поліція. Наразі поліція переслідує в судовому порядку особу, відповідальну за банер. При цьому міністр підкреслив, що подібна злочинна поведінка не буде терпимою.

Наразі польському фермеру інкримінували пропаганду тоталітарного державного устрою та розпалювання ворожнечі.

Варто зазначити, що за розпалювання ворожнечі на ґрунті національних, етнічних, расових чи релігійних відмінностей польський провокатор може бути оштрафований або йому загрожує до двох років обмеження чи позбавлення волі.

23:35, 20 лютого

На розсипання українського зерна відреагували правоохоронці

Протест поляків не спрямований проти українців. Це в першу чергу конфлікт з Брюсселем і його "зеленою політикою". Резонансними стали випадки з розкиданням українського зерна на кордоні. Однак поліція реагувала, прокуратура вже займається цими конкретними випадками. Також ведуться перемовини уряду. Про це повідомила керівниця порталу Ukrayina.pl, журналістка телеканалу tvn24.pl та Super Express Аліна Макарчук. За її неофіційною інформацією, 20 лютого відбулися телефонні перемовини Дональда Туска та Дениса Шмигаля.

23:31, 20 лютого

Воїн ЗСУ звернувся до поляків

Михайло Савицький із позивним "Скрипаль" звернувся до громадян Польщі. Боєць ЗСУ, який до війни працював у запорізькому театрі, сам має польське коріння. Він записав звернення до поляків, в якому нагадав, що в Україні йде війна, і наша держава зараз потребує допомоги від друзів, на яких завжди можна покластися.

Український захисник наголосив, що нашій країні було б дуже важко без допомоги Польщі Україна має небагато боєприпасів і потребує підтримки.

Польща – це наш друг, це наш брат. Так, у нас важка спільна історія, так, таке було. Але разом, зараз ми боремося з Росією. (...) А всі ж чудово розуміють: якщо Росію ми тут не зупинимо, то вона піде далі і в Польщі буде те, що зараз в Україні. І ця важка спільна історія нас зобов'язує до дій, до певних дій,
– сказав він.

Савицький зауважив, що українці та поляки повинні просто пам'ятати історію та йти далі до нашої спільної перемоги.

22:35, 20 лютого

Один з протестувальників закликав Путіна "розібратися з Україною"

Журналісти Gazeta Wyborca розповіли, що один із польських фермерів розмістив на одному з тракторів послання, адресоване російському президенту Владіміру Путіну. Зокрема, на банері було зазначено: "Путін, розберися з Україною, Брюсселем та нашими правителями". Крім того, на передній частині машини також було прикріплено великий прапор Радянського Союзу.

Автори польського видання наголосили, що інші протестувальники не підтримують подібні заклики польського фермера. Зокрема, польські протестувальники запевнили, що "тримають кулачки" за Україну у війні з Росією. Організатори протесту також були здивовані наявністю цього банера, однак наголосили, що кожен учасник самостійно несе відповідальність за подібні надписи.

21:16, 20 лютого

Такий вигляд має пункт пропуску "Медика – Шегині" ввечері 20 лютого.
 

 

21:11, 20 лютого

У чергах на кордоні з Польщею застрягли не лише українські водії

Чи не найскладнішою є ситуація на пункті пропуску "Медика – Шегині". Там перебуває велика кількість протестувальників. Про це розповіла ведуча 24 Каналу Софія Трощук.

Якщо легкові автобуси ще пропускають, то водії вантажівок стоять у величезних чергах. Серед них багато поляків, яких не пускають додому їхні ж співгромадяни. На пункті "Медика – Шегині" польський далекобійник розповів, що поліція у справу не втручається. Їх нібито не цікавить черга на кордоні, а лише порядок. Чоловік переконує, що ця ситуація дратує не тільки українських водіїв, але й поляків.

Це несправедливо. За день замість того, щоб проїхали 24 машини – проїжджає лише 9. Важко, у нас здають нерви… Я стою тут від понеділка (19 лютого – 24 Канал), зараз вівторок. Там стоїть ціла фабрика, яку розвалили росіяни, люди чекають, не мають роботи, а доводиться стояти в черзі й немає можливості проїхати кордон,
– сказав він.

19:53, 20 лютого

Польські фермери 20 лютого масштабували свої дії. У вівторок вони блокували 6 пунктів пропуску. Зокрема, "Ягодин", "Устилуг", "Угринів", "Шегині", "Рава-Руська" та "Краківець". Спочатку мітингувальники не пропускали вантажні транспортні засоби, які рухалися на виїзд з Польщі, і навпаки. Про це 24 Каналу повідомив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.

19:06, 20 лютого

Кубраков відреагував на інцидент з автобусом

Міністер інфраструктури України Олександр Кубраков прокоментував повідомлення ЗМІ про те, що на пункті перетину кордону "Рава-Руська – Хребенне" польські протестувальники зупинили пасажирський автобус, а один з пасажирів, попередньо громадянин Ізраїлю, був затриманий невідомими особами. Він наголосив на важливості негайної реакції з боку польського уряду.

Під час розмови з очільником бюро нацбезпеки Польщі Яцеком Сєвєрою, міністр наголосив, що ситуація вже починає виходити з-під контролю і за межі цивілізованого протесту. Діти та жінки, що перебувають в автобусі, не можуть ставати заручниками будь-якого протесту. Кубраков назвав це небезпечною картинкою, яку росіяни повністю використають для розколу європейської єдності.

19:00, 20 лютого

Польські страйкарі послабили обмеження руху біля кордону з Україною

Після 17:00 відновився рух легкових автомобілів та автобусів через пункт пропуску "Хребене – Рава-Руська". Протестувальники також висловили готовність щогодини пропускати по 1 вантажівці в обох напрямках. Ще вони готові пропускати незначну кількість транспорту через пункт пропуску "Зосін – Устилуг".

Вони планують кожні 30 хвилин пропускати по 5 легковиків в обох напрямках, щогодини по 1 вантажівці на в'їзд до Польщі та по 3 вантажівки на в’їзд в Україну. Автобуси в обох напрямках будуть пропускати у звичайному режимі.

Після 18:00 мітингувальники розблокували рух легковиків та автобусів через пункт пропуску "Долгобичув – Угринів". Водночас протестувальники мають намір продовжувати обмеження руху для вантажівок та пропускати щогодини лише по 4 вантажівки на вʼїзд в Україну та по 1 вантажівці на виїзд з нашої країни. Про це повідомляє ДПСУ.

15:39, 20 лютого

Співлідер польських фермерів вже допускає блокування пасажирських перевезень

Співлідер протестів польських фермерів на кордоні з Україною допустив блокування пасажирських перевезень у випадку початку контракцій з українського боку.

Лідер підкарпатського осередку руху "Ошукане село" Роман Кондрув заявив, що фермери поки невдоволені діями нового уряду у питанні імпорту з України і хочуть "більше, ніж обіцянки".

15:37, 20 лютого

Ситуація на КПП

Польські страйкарі розпочали більш жорстке обмеження руху транспортних засобів на кордоні з Україною.

"Медика-Шегині". Польські фермери повністю заблокували рух вантажівок через пункт пропуску. Термін завершення такого блокування не повідомлявся.

"Долгобичув-Угринів". Біля пункту пропуску протестувальники планують перекрити рух для усіх видів транспорту до 17.00 20 лютого.

"Зосін-Устилуг". З 13.00 по 16:00 протестувальники мають намір обмежити рух автобусів, вантажних та легкових транспортних засобів в обидвох напрямках. Обіцяють пропускати лише вантажівки з гуманітарною допомогою.

"Корчова-Краківець". До 21.00 20 лютого протестувальники планують блокувати рух вантажівок на виїзд з Польщі, крім тих, які перевозять критичні вантажі. При цьому, автобуси, мікроавтобуси, легкові автомобілі в обидва напрямки зможуть рухатися безперешкодно.

"Гребене-Рава-Руська". Протестувальники з 13.00 20 лютого повністю заблокували рух в обох напрямках всіх категорій транспортних засобів, крім тих, які везуть критично важливі вантажі та гуманітарну допомогу.

"Дорогуськ-Ягодин". До 19.00 організатори протесту мають намір повністю заблокувати рух вантажівок в обидвох напрямках.

15:34, 20 лютого

Польський міністр назвав блокаду на кордоні "гідною справою"

Міністр розвитку та технологій Польщі Кшиштоф Гетман заявив, що польські фермери, які блокують кордон з Україною, протестують "за гідну справу".

Гетман зауважив на тому, що станом на зараз польські фермери нібито перебувають у дуже складній ситуації.

Мовиться, що їхні витрати на сільськогосподарське виробництво надзвичайно зросли, що безпосередньо впливає і рентабельність.

15:33, 20 лютого

Українські активісти розпочали акцію проти польських водіїв

Мирну акцію українці розпочали на трьох пунктах пропуску. Мовиться про такі ПП як "Рава-Руська", "Краковець" і "Шегині". Організатори контролюють порядок проїзду через зазначені пункти та не дозволяють польським вантажникам об'їжджати чергу.

15:31, 20 лютого

Водії розповіли про нелюдські умови на кордоні з Польщею

Як розповіла ведуча 24 Каналу Софія Трощук, 20 лютого на пункті пропуску "Медика – Шегині" вітряна та неприємна погода. В цих умовах водії змушені стояти у кілометрових чергах. Хтось чекає вже кілька діб, а дехто – стоїть вже тиждень. Все через польських протестувальників, які вирішили заблокувати кордон.

Величезна кількість фур чекає на проїзд біля кордону. Але черга вже настільки виросла, що вантажівки змушені чекати навіть поза Перемишлем, який розташований неподалік від пункту пропуску. В самому місті не можна паркуватися.

15:26, 20 лютого

Польські протестувальники перекрили залізницю поблизу ПП "Медика – Шегині" і розсипали зерно

Польські фермери біля пункту пропуску "Медика – Шегині" посилили протест. Вони перекрили залізницю та розсипали зерно з вантажного вагона на колії.

Це реакція на наплив збіжжя з України. Це дуже погано. Люди в розпачі та не можуть стриматись. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська,
– заявив співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув.

15:17, 20 лютого

У МЗС України прокоментували блокаду на кордоні з Польщею

Блокування польсько-українського кордону, якими б гаслами воно не супроводжувалося, не має виправдання. Про це у коментарі 24 Каналу заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Ніколенко зауважив, що наземні кордони залишаються важливими в умовах російської агресії. Дії польських протестувальників та окремих радикальних польських політиків підважують українську економіку та стійкість до відбиття агресії Росії.

15:16, 20 лютого

Українці вдалися до відповіді

Польські мітингарі від 20 лютого 2024 року перейшли до тотальної блокади кордону із нашою державою. Однак українці вирішили діяти також і знайшли відповідь для протестувальників.

Натомість українські перевізники вирішили відповісти польським колегам і також влаштувати акцію на кордоні.

Протестувальники планують пропускати польські вантажні автомобілі на територію України, але із затримкою, з якою польські страйкарі пропускають українські. Таку акцію вже проводили на пункті пропуску "Устилуг".

15:12, 20 лютого

Польські протестувальники не пропустили вантажівку з автівками для українських військових

У мережі 16 лютого оприлюднили відео, де українські перевізники розповіли, що польські протестувальники не пропустили вантажівку з автівками для Сил оборони.

Крім того, на відеозаписі, яке оприлюднили в мережі показали автівки для військових, якими була завантажена фура. На кадрах можна побачити, що це саме військова техніка, яку везли для наших захисників.

15:11, 20 лютого

Зеленський доручив Шмигалю терміново переговорити з Туском

Президент Зеленський у зверненні 15 лютого відреагував на ситуацію із розсипаним зерном та на протести на кордоні загалом. 

За словами глави держави, він провів нараду щодо прикордонної ситуації з Польщею. За її результатами, президент доручив прем’єр-міністру Шмигалю терміново переговорити із Туском.

15:09, 20 лютого

Будівлю Єврокомісії у Вроцлаві закидали яйцями

15 лютого кілька сотень тракторів заблокували центр Вроцлава. Відомо, що фермери у столиці Нижньої Сілезії протестували проти Зеленого курсу. Як розповідають журналісти, під час мітингу вони навіть закидали яйцями будівлю Єврокомісії. Крім того, деякі протестувальники запалили фаєри та петарди.

У мерії Вроцлава повідомили, що у мітингу у четвер 15 лютого взяли участь близько 2 тисяч учасників. Їхня мета – виступити проти Зеленої угоди й обмежень на торгівлю тваринами. Фермери також вимагали обмежити торгівлю з Україною.

15:07, 20 лютого

Анонс повного блокування

Польські фермери не отримують бажаного результату своєї акції протесту, тож 15 лютого вони оголосили про намір повністю заблокувати кордон із Україною 20 лютого.

15:05, 20 лютого

Розсипане зерно на кордоні

На українсько-польському кордоні 11 лютого стався скандал із протестувальниками. Перед Дорогуськом польські фермери пошкодили декілька українських фур та висипали з них зерно.

Водії вантажівок стверджують, учасники блокади підійшли з болгарками й порізали ними замки та відсіки.

За даними польської поліції, протестувальники висипали з 3 вантажівок на дорогу частину зерна. Деякі учасники після цього відібрали його проби нібито задля "перевірки на вміст заборонених речовин".

Посол України у Польщі Василь Зварич розповів, що посольство звернулося до польської поліції з вимогою відкрити справу після інциденту з зерном на кордоні. Він зазначив, що українські вантажівки були опломбовані після митних процедур і мали їхати транзитом до Литви.

Посол також підкреслив, що такі методи протесту не можуть бути прийнятними в європейській цивілізованій країні, не кажучи вже про моральні наслідки цієї провокації. Підкресливши позицію України, він закликав притягнути винних до відповідальності за їхні дії.

15:00, 20 лютого

Угорські фермери підтримали поляків

Угорське видання Világgazdaság написало, що їхні фермери 9 лютого влаштували протест біля пункту пропуску "Захонь" на кордоні з Україною. Адже вони також виступили проти позиції ЄС.

15:00, 20 лютого

Польські фермери знову вийшли на протест

Так фермери вранці 9 лютого вийшли на протест на кордоні та в деяких населених пунктах. Зокрема, між містом Ястрове та Подґає обіцяли страйкувати 24 години.

Крім цього, вони деякий час не пропускали нікого через кордон.