Таємна зброя ворога: що відомо про бомби, якими росіяни вдарили по "Епіцентру" в Харкові

25 травня 2024, 20:36
Читать новость на русском

Вдень 25 травня окупанти завдали ударів по будівельному гіпермаркету у Харкові. У прокуратурі уточнили, що противник випустив по "Епіцентру" два авіаційні снаряди. Як виявилося, це нові авіабомби, якими росіяни почали тероризувати харків'ян з березня.

Йдеться про так звані уніфіковані міжвидові плануючі боєприпаси УМПБ Д-30. Їх окупанти запустили по гіпермаркету з території Бєлгородської області.

Дивіться також "Час настав": Столтенберг закликав країни НАТО зняти для України обмеження на удари по Росії

Чим противник влучив у гіпермаркет

Так, вдень, близько 16:06 росіяни вдарили двома УМПБ Д-30 прямо по "Епіцентру".

Уніфікований міжвидовий плануючий боєприпас (УМПБ) – це модернізована бомба, яка застосовується окупантами з березня 2024 року. Інформації про неї мало, але відомо, що запускати її можуть не лише з фронтових бомбардувальників Су-34, а й із землі — із систем реактивного залпового вогню типу "Смерч", "Торнадо" чи "Ураган". УМПБ, за деякими даними, вже здатний атакувати цілі на відстані до 90 кілометрів.

Внаслідок удару по гіпермаркету загинуло щонайменше двоє людей – це співробітники ТЦ. Ще щонайменше 40 осіб отримали поранення. Крім того, велика кількість людей вважається зниклими безвісти. Точну цифру осіб, яка на момент удару перебувала у будівлі "Епіцентру" встановлюватимуть за допомогою відео з камер спостереження. 

Попередньо, у гіпермаркеті могло перебувати понад 200 відвідувачів.

Яка дальність нових бомб УМПБ Д-30

У виданні Defense Express описали детальніше про дальність нових бомб УМПБ Д-30.

У виданні зазначили, що УМПБ Д-30СН – нова плануюча бомба з додатковим двигуном, яка має більшу дальність скидання, порівняно з комплектом УМПК.

Окупаційні війська вперше виклали якісне зображення використання нових далекобійних бомб УМПБ Д-30СН, які з березня активно застосовуються для того, аби бити по українських містах. Зокрема, для методичних терористичних неприцільних бомбардувань Харкова.

На зображені зафіксовано скидання 4 таких бомб, які створені на базі ФАБ-250. Однак, лише в 3 з них розкрилось оперення. А ось четверта, як пишуть у виданні, вочевидь, є поясненням таких ситуацій, як "обвал багатоповерхового будинку у Бєлгороді".

Однак найголовніше – це можливість локалізувати місце скидання, що і було проведено Defense Express.


В однієї авіабомби УМПБ Д-30СН із чотирьох не відкрилися крила / Фото Defense Express

Попри те, що достеменно невідомо, куди саме були запущені ці бомби, скоріш за все йдеться про черговий удар по Харкову, на що вказує напрям польоту бомб. У виданні підкреслили, що він був завданий з фронтового бомбардувальника Су-34, який перебував у районі населених пунктів Шеіно, Аркадієвка та Ушаково Бєлгородської області.


Російські УМПБ Д-30СН / Фото Defense Express

І тоді, якщо удар завдавався по Харкову, орієнтовна дальність застосування УМПБ Д-30СН становить щонайменше 90 кілометрів. Водночас до кордону від місця скидання, по прямій, 50 кілометрів, а від району Вовчанська, за який зараз йдуть бої, приблизно 40 кілометрів,
– йдеться в Defense Express.

Там підкреслили, що наразі неможливо говорити про те, що 90 кілометрів для УМПБ Д-30СН є саме максимальною дальністю, але це вже параметр, який дозволяє здійснювати оцінку ризиків.


Дальність УМПБ Д-30СН / Фото Defense Express

І так, УМПБ Д-30СН має на 20 – 30 кілометрів більшу дальність ніж відомі комплекти УМПК, дальність застосування яких становить у версії для ФАБ-500 – близько 60 – 65 кілометрів за умови висотного високошвидкісного польоту носія.

Окупанти кинули на Харків УМПБ Д-30СН: коротко

  • Вдень 27 березня ворог завдав сильного удару по Харкову. 
  • Для атаки на Харків 27 березня ворог вперше за довгий час використав авіабомби. Начальник Слідчого управління ГУНП в Харківській області Сергій Болвінов розповів, що востаннє такий інцидент було зафіксовано у 2022 році.
  • За його словами, ворог застосував "дешевий аналог крилатої ракети. Це УМПБ Д-30 СН, що виготовлений на базі ФАБ-250".