Іран почав ескалацію на Близькому Сході: чи доклала до цього руку Росія
Іран має ресурси та можливості, щоб піти на загострення у відносинах з цілою низкою країн Близького Сходу. Водночас постає питання, чи вигідно Тегерану "втягуватися" у таку авантюру.
Участь Росії у процесі збільшення напруги у відносинах між Саудівською Аравією та Іраном наразі викликає лише риторичні запитання. Про це 24 каналу розповів експерт Українського інституту майбутнього Ілія Куса.
Зверніть увагу Удари відплати, – дослідник оцінив ймовірність нападу Ірану на Саудівську Аравію та Ірак
Експерт зазначив, що на сьогодні немає інформації, яка свідчила б те, що Росія впливає на Іран у ситуації з загостренням проти Саудівської Аравії та США.
Напад Ірану на Саудівську Аравію – це не факт. Ми поки говоримо про це, як про припущення, висловлене анонімними джерелами в одному з видань США. Ми ще не говоримо про те, що щось сталося. Також немає інформації про договірний характер таких гіпотетичних планів,
– пояснив оглядач.
На його думку, немає доказів того, що Росія та Іран "затіяли" якусь спільну гру, тому що регіональна масштабна війна не вигідна Тегерану.
"Іран може на це піти, у них є потенціал і можливості, але вони програють у такій війні. Також війна непопулярна серед іранців, вони її не підтримають. Тому Тегерану немає сенсу у це втягуватися. Водночас Росії не треба про це домовлятися, позаяк вони будуть безумовно грати на цій ідеї, як вони грали на ситуації з Тайванем через ЗМІ", – додав аналітик.
Читайте також Іран може напасти на Саудівську Аравію та Ірак: чи зміниться військова підтримка США Україні
На його думку, зараз Кремль робитиме те ж саме, "розбурхуючи емоції й граючи на антизахідних настроях Ірану".
"Вони робили це весь останній рік й розповідатимуть про те, що треба вдарити по саудитах, як по союзниках США. Загалом для росіян це було б бажано, попри те, що вони так могли втратити канал постачання озброєнь. Це для них не є трагічним", – підкреслив політолог.
Він резюмував, що іранське керівництво обережно ставитиметься до питання, пов'язаного з тим, щоб піти на якусь серйозну ескалацію з цілою низкою держав регіону.
"Поки йде мова про ризики обмежених військових ударів з Ємену по нафтовій інфраструктурі КСА, що ми бачили у попередні роки", – констатував Куса.
Вас також може зацікавити – чи готує Іран удари "помсти" саудитам та США: дивіться відео
Загроза війни між КСА та Іраном: що відомо
- Ввечері 1 листопада Саудівська Аравія заявила, що Іран готується "найближчим часом" напасти на неї та Ірак. Цим країна нібито хоче відвернути увагу населення від антиурядових протестів.
- У США запевнили, що без вагань діятимуть на захист своїх інтересів та партнерів в регіоні.
- Водночас в Ірані продовжуються масові протести, що виникли після вбивства 22-річної іранської дівчини Махсу Аміні 17 вересня. Іранська поліція затримала її через неправильне носіння хіджабу.
- За декілька днів після затримки "поліцією моралі" дівчина померла. Офіційно влада заявила про серцевий напад, проте активісти зазначили, що поліція побила Аміні й вона померла від отриманих травм. З того часу в країні тривають протести, на яких жінки обстригають собі волосся та знімають хіджаби.
- 2 листопада у священному іранському місті Кум над мечеттю Джамкаран підняли "прапор помсти". Аналогічний стяг з'явився і над мечеттю в місті Шираз, що на півдні Ірану.