Попри зовнішньополітичну спрямованість, це може бути спробою Ірану вплинути на внутрішню повістку країни, що переповнюється протестними настроями. Про це 24 каналу розповів співзасновник Центру близькосхідних досліджень Сергій Данілов.

Зверніть увагу Іран може напасти на Ірак та Саудівську Аравію: яких провокацій чекати

План консолідації

Експерт зазначив, що загострення ірансько-саудитських відносин може вилитися не у війну, а у ракетні удари "відплати".

Це пов'язано, найімовірніше, з внутрішньополітичною динамікою в Ірані та протестами, що відбуваються і спробою режиму перемкнути увагу і знайти точку консолідації для іранського суспільства. Не просто окремі політики непопулярні в Ірані, а суспільство відмовляє у легітимності самій "Ісламській республіці Іран",
– пояснив оглядач.

За його словами, у Тегерані шукають, як підтримати легітимність і як консолідувати суспільство.

"Війна в цьому випадку є виходом. Тим паче, що представники Корпусу стражів ісламської революції звинувачували Саудівську Аравію в тому, що вона підбурює і підтримує протести в країні", – додав аналітик.

Чому Іран вже ніхто не переконає: дивіться відео

Хто допоможе КСА і що зробить Іран

Політолог зауважив, що саудити зверталися за допомогою до США, бо лише Вашингтон може надати Ер-Ріяду реальну військову допомогу і завжди зможе гарантувати безпеку КСА.

Раніше бути удари іранцями через свої проксі-сили по саудівській нафтовій інфраструктурі з Ємену та Іраку. Саудити закупили чимало американської зброї, зокрема найсучаснішої протидронової та протиракетної, але ударна авіаносна група США – це єдине, чим можуть захистити королівство від Ірану,
– підкреслив дослідник.

На його думку, Іран – це "серйозний супротивник", з великою чисельністю населення, флотом та армією. Водночас він переконаний, що у Тегерані не наважаться розпочинати бойові дії.

"Буде щось схоже на реакцію Ірану після вбивства командира загонів "Аль-Кудс" КСІР Касема Сулеймані. Тоді іранці завдали ракетного удару по базі США, в результаті чого поранення отримали близько 100 американських військових на території Іраку", – вказав експерт.

Читайте також Іран може напасти на Саудівську Аравію та Ірак: чи зміниться військова підтримка США Україні

Він розповів, що максимумом Ірану можуть бути точкові удари по військових об'єктах і об'єктах інфраструктури.

"Іран підняв "червоний прапор помсти", тому вони зробити щось мусять. Після цього Тегеран очікуватиме на відповідну реакцію, як роблять схоже росіяни. Мовляв, "ми ескалуємо ситуацію, але чи ви ескалуватимете?" – це зараз іранська тактика", – уточнив оглядач і додав, що справа не дійде до наземних бойових дій.

Радимо Росія падає у прірву залежності від Ірану: в ISW про нові поставки зброї

Чи буде революція в Ірані

Аналітик зауважив, що революція в Ірані має шанси відбутися, але наразі цей протест не перейшов у стадію від бунту до революції.

Є суспільний консенсус в Ірані про те, що режим мають змінити й "Ісламська республіка Іран" має повернутися до "Ірану". Але немає розколу еліт, переходу армії чи інших силовиків на бік протестувальників, немає організації національного рівня, яка може репрезентувати й стати організатором революції. Тому підстави є, умови склалися, але необхідних чинників не спостерігається,
– резюмував Данілов.

Вас також може зацікавити – Іран відправляє Путіну ще більше зброї: дивіться відео

Загроза війни між КСА та Іраном: що відомо

  • Ввечері 1 листопада Саудівська Аравія заявила, що Іран готується "найближчим часом" напасти на неї та Ірак. Цим країна нібито хоче відвернути увагу населення від антиурядових протестів.
  • У США запевнили, що без вагань діятимуть на захист своїх інтересів та партнерів в регіоні.
  • Водночас в Ірані продовжуються масові протести, що виникли після вбивства 22-річної іранської дівчини Махсу Аміні 17 вересня. Іранська поліція затримала її через неправильне носіння хіджабу.
  • За декілька днів після затримки "поліцією моралі" дівчина померла. Офіційно влада заявила про серцевий напад, проте активісти зазначили, що поліція побила Аміні й вона померла від отриманих травм. З того часу в країні тривають протести, на яких жінки обстригають собі волосся та знімають хіджаби.
  • 2 листопада у священному іранському місті Кум над мечеттю Джамкаран підняли "прапор помсти". Аналогічний стяг з'явився і над мечеттю в місті Шираз, що на півдні Ірану.