Китай втомився від неадекватності Росії: політолог назвав 3 причини зміни позиції Пекіна

9 серпня 2023, 10:39
Читать новость на русском

У Саудівській Аравії 5 – 6 серпня відбувся саміт щодо обговорення української "формули миру". Участь в обговоренні взяв представник Китаю, що стало проривним результатом зустрічі.

Політолог Ігор Рейтерович сказав 24 Каналу, що позиція Пекіна щодо війни в Україні трансформується. Проте він зауважив, що Китай не змінив свою позицію кардинально й навіть під час цієї зустрічі китайська делегація говорила, що має свій план, що однаково треба буде думати про залучення Росії до цих перемовин. Однак деякі зміни є.

Дивіться також Росія в глухому куті: як Кремль реагує на форум у Саудівській Аравії

Сигнал Росії

Насамперед представники Пекіна були на зустрічі, де обговорювали українську "формулу миру". Ба більше, вони заявили, що братимуть участь у подальших зустрічах. Тобто Китай планує займати проактивну позицію щодо відпрацювання ключових постулатів завершення російсько-української війни й побудови нової архітектури міжнародної безпеки.

Існує три причини, які обумовили зміну позиції Китаю:

  • Китай зрозумів, що можуть домовитися без його участі. Україна отримає підтримку своєї "формули миру", вона буде презентована й значна кількість розвинутих країн її підтримають. А Китай залишиться осторонь й тоді про глобальні амбіції можна забути;
  • питання, які цікавлять Китай, зокрема, відновлення зернової угоди зараз свідомо блокуються Росією. Пекін шукає додаткові засоби впливу на Москву для продовження угоди. Або буде відпрацьована альтернативна версія, про що говорили у Джидді. Китай до неї також був дотичний та зміг представити свої суто економічні інтереси;
  • керівництво Китаю зрозуміло, що ніякої впевненості коли та як закінчиться війна з позиції саме Росії наразі немає. Москва дає обіцянки Пекіну, які постійно порушує.

Окрім того, що росіяни не попередили Китай про початок повномасштабного вторгнення, вони сказали, що за три дні – тиждень все буде вирішено. Потім це перетворилося на кілька місяців. Зараз Росія ігнорує і не каже, коли це взагалі закінчиться. Це створює елемент серйозної стратегічної нестабільності.

Чому Китай вирішив взяти участь у саміті у Саудівській Аравії: дивіться відео

Для Китаю це вкрай погана ситуація, адже він хоче впевненості, розуміння як розвиватиметься ситуація для того, аби впроваджувати в життя свої далекоглядні плани. На відміну від Росії, Китай планує на десятиліття вперед. Це також підштовхує китайську сторону до більш активної участі у консультаціях, які зараз відбуваються.

"Це є неявним сигналом у бік Росії, що навіть такі країни як Китай втомилися від вашої неадекватності й нераціональності", – зазначив Рейтерович.

Саміт у Саудівській Аравії: основні новини

  • На саміті в Джидді представники Офісу Президента розповіли учасникам про філософію кожного з пунктів української "формули миру". Зокрема, там є умова й про відновлення територіальної цілісності України, і про ядерну, продовольчу та енергетичну безпеку.
  • США підбили підсумки зустрічі у Саудівській Аравії щодо України. Америка вважає продуктивним те, що Китай брав участь" у зустрічі у Джидді.
  • МЗС Китаю відзначило важливість саміту, однак разом з тим китайці знову назвали російсько-українську війну "кризою".