Це величезна мережа, – ексрозвідник про російських шпигунів на Заході
Російських розвідників дуже багато. Їхнє число значно збільшилося протягом останніх років і продовжує навертати до свого кола звичайних людей
Про це 24 Каналу розповів Сергій Жирнов – ексспівробітник КДБ і Служби зовнішньої розвідки Росії. За його словами, російських шпигунів на стільки багато, що вони утворюють цілу мережу.
Дивіться також "Злиті" документи про український контрнаступ: що відомо про російський фейк та як реагує Київ
Розвідників стає більше
Сергій Жирнов пояснив, що вона вдвічі сильніша, ніж за Радянського Союзу під час Холодної війни. Для цього достатньо навести факт розширення штаб-квартири Служби зовнішньої розвідки в Ясенево. Зокрема, там з'явилися три нові будівлі, а в оперативній зоні стало в 5 разів більше зведень, ніж в технічній.
Це говорить про те, що в цій спецслужбі працює в два рази більше співробітників, ніж у мій час, коли вона обслуговувала весь Радянський Союз, тобто 15 держав,
– зауважив він.
Окрім цього, в Академії зовнішньої розвідки з'явилося два нових факультети аеророзвідки. До 2014 року там готували й українських розвідників у межах співпраці між спецслужбами.
Як шириться мережа агентів Кремля
Жирнов розказав, що торік з понад 27 країн було усунено близько 500 російських розвідників.
"Це лише верхівка айсберга, тому що це тільки те, що називається легальною розвідкою: викидають одних, приїжджають інші", – пояснив колишній співробітник КДБ.
За його словами, також є нелегальні розвідники. Вони ведуть розвідку під нетрадиційним чи глибоким прикриттям російської чи російськомовної діаспори, яка розкинута по всьому світу.
Таких людей приблизно 30–40 мільйонів. Опинитися серед них дуже просто,
– переконаний він.
Жирнов додав, що декілька років тому у французькій контррозвідці російський відділ складав 50 людей, враховуючи, що СЗР це 15 тисяч людей, а ГР – 25 тисяч осіб.
"Їм протистоїть служба розміром 40 тисяч оперативних співробітників", – наголосив він.
Водночас у Франції лише 30 чи 50 людей працює у штаб-квартирі й ще трохи на регіональному рівні. Це дуже мало, тому що останнім часом Захід зосереджував увагу на ісламській загрозі. Росія фінансувалася за залишковим принципом.
Як діють розвідники
Сергій Жирнов підкреслив, що є багато баз для вербування. Компромат, який має Захід, є останньою і найменш ефективною основою для вербування.
Завжди потрібно шукати позитивну мотивацію. На жаль, такої позитивної мотивації набагато більше, ніж компроматів,
– зауважив він.
На його думку, часто в Західній Європі лише одним антиамериканізмом можна завербуватися тисячі державних посадовців, які не люблять США, а тому готові співпрацювати з Росією.
Також є люди, які пам'ятають Другу світову війну і вважають, що Йосиф Сталін звільнив Європу.
"Вони забули, що їх звільняли американці, що ніяких російських військ у Франції не було", – підкреслив він.
Колишній співробітник КДБ пояснив, що французам, оскільки почувають себе боржниками США, приємніше було думати про Сталіна. Це і є частиною вербування.
"Серед основ вербування: перша – ідеологічна, тобто люди, які близькі вам за вашими переконаннями, друга – матеріальна основа. Третя – людська основа, тобто це те, що називається его", – розказав він.
За його словами, у деяких випадках співпраця із розвідкою – можливість реалізувати себе у тих справах, де людина не змогла себе зарекомендувати за нормальних умов.
"Злив" щодо контрнаступу ЗСУ: головне
- 7 квітня у соцмережах з'явилися засекречені військові документи. На них зафіксовано США і НАТО, які стосуються розбудови української армії напередодні контрнаступальних дій.
- Радник глави ОП Михайло Подоляк зауважив, що у такий спосіб Москві надто хочеться зірвати український контрнаступ.
- Речник Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомив, що країна-агресорка робить усе можливе, аби дестабілізувати ситуацію на всіх фронтах. Мовиться не тільки про інформаційне середовище України, а й – держав-членів НАТО.
- За даними аналітиків CNN, які посилаються на офіційних осіб, ймовірний "витік" уже змусив Пентагон обмежити доступ до потоків певних даних, що були доступними сотням людей в уряді. З огляду на це Україні довелось навіть змінити свої плани щодо ходу війни з Росією.