США дозволили Україні бити ATACMS по Росії: усе, що відомо про важливе рішення Вашингтона

18 листопада 2024, 10:58
Читать новость на русском

Адміністрація чинного лідера США Джо Байдена зняла обмеження, які забороняли Києву використовувати надану США зброю для ударів по російській території, зокрема ракети ATACMS із дальністю до 306 кілометрів. Уже найближчими днями відбудуться перші удари.

Цього вкрай важливого рішення Київ особливо потребував на тлі залучення північнокорейських сил у війні на боці Росії, Володимир Зеленський місяцями звертався з проханнями до партнерів. Усе, що відомо про дозвіл Білого дому та про те, які події цьому передували, – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Дивіться також Україна зможе бити ракетами ATACMS по Росії: що відомо про цей вид зброї

Київ здобув дозвіл на використання ATACMS для ударів по Росії

Видання The New York Times із посиланням на посадовців в американському уряді повідомило в неділю, 17 листопада, що президент США Джо Байден дозволив Україні застосовувати американську далекобійну зброю для ударів по території Росії.

Трохи згодом про це написали CNN та Reuters. Україна місяцями просила дозволу на удари західною зброєю вглиб Росії, однак низка західних лідерів та критиків такого кроку бачили в цьому загрозу ескалації війни.

Утім, були й ті, хто виступав за відповідний дозвіл. Зокрема, минулого тижня західна преса повідомляла, що прем'єр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон намагаються переконати Байдена дозволити Україні удари по цілях вглиб Росії.

І ось довгоочікуваний дозвіл Вашингтона вдалося отримати. За словами співрозмовників Axios, про це Києву повідомили ще три дні тому. Вочевидь уже найближчими днями Україна планує здійснити перші далекобійні удари ATACMS, проте поки що подробиці операції не розголошують з міркувань безпеки. 

Що змусило США змінити позицію

Раніше США дозволили Україні використовувати HIMARS для ударів по території Росії поблизу кордону на тлі початку фактично нового наступу через кордон у напрямку Харкова. Аби запобігти цьому, Білий дім вжив відповідних заходів.

Як і в ситуації з HIMARS, Вашингтон мав чітку причину такого рішення. У США пояснюють це залученням північнокорейських військових у війну, які прибули в межах вкрай небезпечної співпраці між Москвою та Пхеньяном. Особливо ситуація загострилася після даних про збільшення кількості військ.

Bloomberg із посиланням на джерела писало, що КНДР може відправити ще 100 тисяч військових до Росії. Журналісти заявили, що ця підтримка є черговим кроком на тлі розвитку партнерства між президентом Росії Владіміром Путіним і лідером Північної Кореї Кім Чен Ином.

Тож, за словами американських чиновників, радше за все вищезгаданий тип зброї спершу застосують проти російських і північнокорейських військ для захисту українських сил у Курській області на заході Росії. Однак американський лідер може дати дозвіл і на розширення допустимої зони ураження.

Чи є можливість застосовувати ракети не лише по Курській області

Як пише західна преса, президент США погодив використання Україною ракет великої дальності тільки для обстрілу російських і північнокорейських сил у Курській області, адже Байден сподівається, що наступ росіян на цій ділянці зазнає невдачі.

Водночас експерт з аналітичного центру Foundation for Defense of Democracies (FDD) Джон Харді вважає, що дозвіл не має обмежуватися Курською областю. Крім того, посилаючись на власні джерела, The Washighton Post пише, що дозвіл пізніше може розширитися на всю російську територію.

На думку Майкла Кофмана з Фонду Карнегі за міжнародний мир, дозвіл може бути корисним в оперативному плані, даючи можливість краще захищати та утримувати оборону в Курській області. Отже, він зможе компенсувати вигоду, яку має Росія від використання там північнокорейських сил.

Як відреагували на це рішення в штабі Трампа

Поки що невідомо, чи Трамп скасує рішення Байдена, коли вступить на посаду, оскільки дозволу намагалися досягти саме до його інавгурації 20 січня 2025 року. Усе через побоювання на тлі його гучних заяв про нібито й так великі масштаби фінансової та військової допомоги США Україні та можливе її скорочення.

Своєю чергою, в команді республіканця відмовилися казати журналістам, чи погоджував Байден це рішення зі своїм наступником. Однак один із представників припустив, що Трамп може переглянути останні дії Байдена, коли він вступить на посаду, що не дивно, адже про подібні заходи вже повідомляли.

Росія пригрозила світовою війною через дозвіл США

У Раді Федерації Росії сказали, що таке рішення веде до початку великої світової війни. Перший заступник голови комітету з міжнародних справ Володимир Джабаров заявив, що Москва відповість "негайно" на нібито "безпрецедентний крок" Вашингтона з цього приводу.

Водночас речниця ворожого МЗС Марія Захарова заявила, що російський диктатор Владімір Путін уже висловлювався на цю тему. І дійсно, у вересні він погрожував, що цей дозвіл сприймуть у Росії як пряму участь НАТО у війні, унаслідок чого Москва ухвалюватиме "відповідні рішення".

Як коментує нові можливості українська влада

У вечірньому зверненні від 17 листопада Володимир Зеленський прокоментував вищезгадану інформацію, зауваживши таке: "Сьогодні багато в медіа говорять про те, що ми отримали дозвіл на відповідні дії. Але ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов'язково".

Водночас на це відреагувала й очільниця партії "Слуга народу", наголосивши, що це рішення може суттєво змінити динаміку війни, посилюючи тиск на російські сили та послаблюючи їхню здатність до подальшої агресії через загрозу, яка може зачепити вже й безпосередньо російську територію.

Були повідомлення й про дозвіл на використання Storm Shadow

Le Figaro повідомляло, що Британія та Франція дозволили Україні завдавати ударів углиб російської території за допомогою їхніх ракет SCALP/Storm Shadow, коли адміністрація Байдена зняла заборону на удари по Росії ракетами ATACMS дальнього радіуса дії. Утім, наразі видання прибрало цю інформацію і пише лише про рішення Сполучених Штатів.


Перший варіант публікації Le Figaro / Скриншот 24 Каналу

Жодної чіткої згадки у відредагованому варіанті про дозволи з боку Лондона та Парижа вже немає: "У канцеляріях уже вирували дебати щодо дозволу на використання західних ракет проти російської території. Еммануель Макрон висловився за це під час державного візиту до Німеччини в травні 2024 року".

Своєю чергою, в уряді Великої Британії заявляють про повну підтримку України, але, як пише Sky News, утримуються від коментарів щодо дозволу на удари ракетами Storm Shadow по Росії. Зокрема, міністр освіти Бріджіт Філліпсон каже, що Лондон не планує "наслідувати приклад США".

Водночас міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що дозвіл Україні бити далекобійними ракетами по військових об’єктах у Росії залишається "одним із варіантів", передає агентство Reuters.