Другий імпічмент Трампа: чи дотиснуть демократи президента США

11 січня 2021, 20:45
Читать новость на русском

У Нью-Йорку активісти вимагали, аби Трамп залишив президентське крісло. Люди обурені безладами, які вчинили його прибічники в Конгресі 6 січня, і вважають саме його відповідальним за це. Мітинги проти очільника Білого Дому, який ніяк не може змиритися з поразкою на виборах, відбулися й в багатьох інших американських містах.

Не гаяли часу і прибічники Трампа. Вони зібрали акції на підтримку чинного президента. Республіканцю дійсно потрібна зараз підтримка. Адже проти чинного президента США почали підготовку вже другої за його каденцію процедури імпічменту. Більше про це – в сюжеті 24 каналу.

Читайте також Коли у США можуть запустити процедуру імпічменту Трампа: ймовірна дата

Але спочатку демократи, які мають більшість в Палаті представників, запропонували Майку Пенсу застосувати 25 поправку до Конституції. Вона передбачає, що на спеціальному засіданні кабінет може визнати президента нездатним виконувати свої функції, і тоді його повноваження перейдуть до віцепрезидента.

Мені подобається 25 поправка, тому що дозволяє позбавитися Трампа. Його більше не буде в президентському офісі,
– заявила спікерка Палати представників Ненсі Пелосі.

Вона також наголосила, що в Конгресі є велика підтримка для другого імпічменту президента. І додала, цей президент винний у підбурюванні до повстання, тож повинен заплатити за це.

Ненсі Пелосі дала Майку Пенсу 24 години, аби він вирішив, чи застосовувати 25 поправку до Конституції. Якщо він не піде на це, то Палата представників запустить процедуру імпічменту. Але її може спіткати та ж доля, що і першу.

Сенат може її не схвалити, бо там більшість мають республіканці. І частина з них не готова ризикувати підтримкою своїх виборців, які 3 листопада голосували за Трампа.

Чому Трампу хотіли оголосити імпічмент вперше?

21 вересня 2019 року стало відомо, що під час телефонної розмови у липні Дональд Трамп нібито пообіцяв Володимиру Зеленському, що стосунки між країнами покращаться, якщо Україна поновить розслідування у справі газової компанії "Burisma". До цього причетний син головного суперника Трампа на президентських виборах Джо Байдена.

24 вересня спікерка Палати представників Ненсі Пелосі звинуватила Трампа в намаганні приховати факт здійснення тиску на Україну. Таким чином, за її словами, він порушив американський закон.

Згодом Конгрес США ініціював розслідування дій президента Трампа, підсумком якого могло стати рішення про імпічмент.

5 лютого 2020 року Сенат США не підтримав імпічменту Трампа, оскільки не знайшлося потрібної кількости голосів для його відсторонення

Втім у лавах його однопартійців є й такі, хто все ж вважає американського президента занадто неврівноваженим і здатним в останні дні перед інавгурацією нового очільника держави наробити багата лиха.

"Найкращим для нашої країни буде, якщо президент звільниться зі своєї посади і залишить президентський офіс якомога швидше", – заявив сенатор Пенсильванії від Республіканської партії Пет Тумі.

Байден вважає недоречною процедуру імпічменту

Але сенаторів-республіканців, готових підтримати імпічмент президенту, недостатньо, аби отримати 2 третини голосів, необхідних для позбавлення Трампа повноважень.

А от його безпосередній конкурент Джо Байден взагалі вважає непотрібним імпічмент за кілька днів до завершення президентського строку республіканця, адже він може ще більше поглибити розкол в американському суспільстві.

Він перевершив мої найгірші очікування. Він став проблемою для країни, зганьбив її у світі, він не гідний президентського офісу. Якби ми повернулися на пів року назад, то тоді треба було б зробити все можливе, аби позбавити його президентського крісла, оголосити йому імпічмент,
– зазначив Байден.

Сам же Трамп залишився без свого найголовнішого інструменту для спілкування з американцями. Twitter і Facebook заблокували його акаунти назавжди через неправдиві дописи щодо фальсифікації виборів і нагнітання ситуації, що потенційно може загрожувати новими безладами в країні.

Більшість американців виступають за імпічмент Трампа

Віцепрезидент Майк Пенс поки утримується від коментарів щодо застосування 25 поправки до Конституції. А джерела видання Bloomberg у Білому Домі повідомили, що там не занепокоєні ситуацією, яка склалася.

Зверніть увагу Палата представників США оприлюднила резолюцію про імпічмент Трампа: у чому його звинувачують

В оточенні Трампа впевнені, що демократи не зможуть домогтися затвердження імпічменту в Сенаті, а віцепрезидент не піде на усунення свого шефа від виконання обов'язків очільника держави.

А от соціологічні опитування демонструють, 56% американців вважають, що Трамп має піти достроково. Під час першої процедури імпічменту у 2019 році таких було лише 40%.