Україна та Росія підписали контракт на транзит газу на 5 років
У Відні завершився фінальний етап переговорів між Україною та Росією щодо транзиту газу. Україну представляв "Нафтогаз", а Росію – "Газпром". За підсумками перемовин, країни остаточно узгодили контракт для здійснення транзиту. Згідно з ним, Росія транспортуватиме газ через українську територію впродовж найближчих 5 років. Розпочне Кремль здійснювати транзит з 1 січня 2020 року.
Що каже про транзитну гозову угоду між Україною та РФ Зеленський
Як зауважив гарант у своєму телеграм-каналі, упродовж цих 5 років Україна отримає щонайменше понад 7 мільярдів доларів. Також сторони можуть продовжити контракт ще на десять років.
Важливо! Україна і "Газпром" підписали мирову угоду на 7,4 мільярда
Українська ГТС буде завантажено, а це – енергетична безпека та добробут українців! Мінімально гарантована прокачка – 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів у наступні чотири. Фактично ж прокачувати можемо більше. Європа знає, що ми не підведемо в енергетичній безпеці,
– констатував Зеленський.
Нова газова угода між Києвом і Москвою: коментар прем'єра Гончарука
Відреагував на підписання угоди й український прем'єр-міністр Олексій Гончарук. Він наголосив, що було захищено національні інтереси України. І підписання цієї угоди позитивно вплине на енергетичні ринки та стане значним фактором зниження ціни газу на ринку.
"Україна вкотре довела європейським партнерам, що є надійним партнером, який виконує свої зобов’язання та гарантує енергетичну безпеку в регіоні", – заявив Гончарук.
За його словами, це документ є результатом злагодженої роботи та був черговим складним викликом. Він додав, усі хто долучився до цієї події (президент, урядова команда, парамент, представники "Нафтогазу") зробили неможливе, аби цей документ зрештою було підписано.
Зверніть увагу! "Газпром" виплатив Україні 3 мільярди доларів за рішенням Стокгольму
Що кажуть про контракт з Росією щодо транзиту газу у "Нафтогазі"
Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко розповів, що він цей договір підписав у Відні 30 грудня о 14:30, а голова "Газпрому" Олексій Міллер – увечері в Санкт-Петербурзі.
"Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібними були погодження правління та Наглядової Ради "Нафтогазу", а також Кабміну, тому довелося перенести підписання та робити це вже по черзі і дистанційно", – пояснив він.
За його словами, зовсім нещодавно була вірогідність того, що Росія з 1 січня повністю припинить транзит газу через українську територію. Як приклад, він наводить дані Оксфордського інституту енергетичних досліджень, згідно з якими "Газпрому" не вистачало зовсім небагато, щоб обходитися не лише без транзиту через Україну, а і навіть без "Північного потоку – 2". А цей дефіцит потужностей "Газпром" перекрив би завдяки сховищам газу в Європі та поставкам скрапленого газу з терміналу на Ямалі.
Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом "качай або плати" на п’ять років, є непересічною подією за таких умов. Зауважу, що це вперше в історії України, коли "Газпром" уклав контракт на транзит за європейським принципом "качай або плати". До цього часу тільки закупівлі газу в "Газпрому" покривалися схожим, але невигідним для України та вигідним для Росії, принципом "бери або плати". Також зазначу, що гарантовані обсяги транзиту за цим принципом значно перевищують обсяги, що називали наші міжнародні партнери як варіант, який вони спробують забезпечити для України, і на який ми маємо погодитись,
– наголосив Вітренко.
Керівник "Нафтогазу" підкреслив, що визначною подією також є перехід на європейські правила щодо транзиту газу. До цього часу сторони працювали за правилами, які склалися ще за радянських часів. І це блокувало транзит для використання тільки "Газпромом", а також не дозволяло Україні повністю інтегруватися в європейський ринок.
Вітренко додав, що Україна та Росія також підписали угоду про врегулювання, за якою "Газпром" повністю припиняє оскарження рішень Стокгольмського арбітражу. За його словами, хоча і росіяни мають значно меншу ймовірність виграшу, але мовиться про десятки мільярдів доларів, що навіть є більшим, аніж сума позовів України.
"Важливо розуміти, що наші позовні вимоги на 12,2 мільярда доларів були передусім наслідком очікувань припинення транзиту. Іншими словами, ми могли б виграти в арбітражі ці 12,2 мільярда тільки, якби "Газпром" відмовився від транзиту. А він не відмовився. Фактично з нашого боку це був економічний стимул для "Газпрому" продовжити транзит. Також зауважу, що далеко не завжди вдається виграти всю суму позову на такі великі гроші. Арбітраж зазвичай нам присуджує меншу компенсацію, ніж ми вимагаємо", – зазначив він.
У пресслужбі "Нафтогазу", зі свого боку, зазначили, що рекордні запаси газу у сховищах дозволили не хвилюватись щодо проходження опалювального сезону за будь-яких сценаріїв, а санкції США проти "Північного потоку-2" змусили "Газпром" почати хвилюватись щодо виконання своїх зобов’язань перед європейськими споживачами. Також позитивно на ситуацію вплинув і вчасно проведений анбалдінг ГТС України.
До теми! Чому Росія одночасно з транзитом не уклала договір на поставку газу
Новий газовий контакт між Києвом і Москвою: коментар "Газпрому"
Голова "Газпрому" Олексій Міллер підкреслив, що Україна та Росія одночасно підписали цілий комплект угод і контрактів, і ці домовленості дійсно є великою пакетною угодою, яка відновила баланс інтересів сторін, передає інформаційна агенція "РИА Новости".
"З сьогоднішнього дня (30 грудня – 24 канал) ці документи набувають юридичної сили та забезпечують транзит російського газу через Україну після 31 грудня 2019 року", – додав він.
Що передувало підписанню угоди про транзит
- 20 грудня у Мінську Україна та Росія підписали протокол, яким передбачено кроки, необхідні для продовження транзиту російського газу через Україну.
- Відповідно до нього Росія погодилася перерахувати Україні 3 мільярди доларів боргу за рішеннями Стокгольмського арбітражу. Їх "Газпром" виплатив Україні 27 грудня.
- "Нафтогаз" у відповідь відмовився від штрафу "Газпрому" на 7,4 мільярда доларів в антимонопольній справі.
- Перемовини щодо укладення підсумкової угоди розпочалися 26 грудня.