У Росії не все добре: наскільки боляче санкції вдарили про її економіці та населенню

26 грудня 2022, 17:36
Читать новость на русском

У 2022 році на Росію було накладено безпрецедентні санкції. Якщо росіяни в перші місяці після запровадження не відчули на собі їх наслідок, то зараз настає час відплати.

Про це 24 каналу розповів український підприємець та інвестор, експерт з бізнесу Денис Довгополий. За його словами на економіку Росії в наступному році чекають важкі часи.

Зверніть увагу Діра в бюджеті Росії росте: Путін відмовляється продавати нафту за "стелею цін"

Чудові новини для українців

Він зазначив, що для українців є чудові новини, які свідчать про те, що в Росії не все добре, а навіть погано:

  • зараз впали ціни на нафту та газ й дисконт на російську сировину виріс;
  • обсяги видобутку дуже знизились;

"За підсумками року, "Газпром" знизив видобуток і продаж на 20%. Це дуже відчутна сума", – наголосив експерт.

  • за 10 місяців витрати на утримання нафтогазової індустрії Росії теж значно зросли.

Довгополий пояснив, що ці витрати складаються з трьох чинників:

  • транспортування, на яке дуже впливають аварії на нафто- і газопроводах і бойкотування;
  • відхід іноземних сервісних компаній з Росії, який уповільнив ремонт, розвідку та обслуговування;

"Також кошти на обслуговування нафтогазової індустрії зросли на 15 – 30% – це дуже велика частина витрат", – підкреслив він.

  • бойкотування більшості страхових та перестрахувальних компаній всіх ресурсів, які допомагають Росії вивозити все, що можливо.

Значно більший дефіцит бюджету, ніж очікували

На думку експерта, наступні три місяці в економіці Росії триватиме турбулентність.

Танкери вже обмежені, нафта та газ, які йдуть до Китаю, направляються туди не за "живі" кошти, а за те, що Китай надав декілька років назад кредити майже на 100 мільярдів доларів на побудову транспортних коридорів до Піднебесної,
– наголосив він.

Підприємець назвав ще один чинник, який впливає на економіку Росії.

"В них вже заповнені усі місткості для зберігання нафти чи іншої сировини, в тому числі склади та вагони. Тобто більша частина промисловості працює на склад. А частина газу, який вони видобувають, спалюють", – пояснив він.

За його словами, вже у цьому році очікується значно більший дефіцит бюджету, ніж прогнозувався. А щодо наступного року, то росіяни вже обговорюють різні бюджетні процедури, які скорочують основні напрямки бюджетування.

У росіян є навичка терпіти

Проблеми в економіці вже відчувають на своїх гаманцях й пересічні росіяни.

Вони не є дуже багатими. Крім того, ще мають генетичну пам'ять з "совка", і деяка частина населення може жити в злиднях,
– впевнений Довгополий.

Він наголосив, що за останні 20 років більшість російських регіонів (маються на увазі не великі міста, а селища), досі перебувають у злиднях.

"І для них вже не має значення, ці злидні більше чи менше. У людей сформувалась навичка терпіти", – розповів інвестор.

Він вважає, що російська економіка спадає дуже повільно, люди не одразу помічають, як погіршується їхнє життя, і не реагують дуже гостро на економічні проблеми.

Як вдарили санкції по економіці країни-агресорки та пересічним росіянам: дивіться відео

Маніпулювання російської статистики

Довгополий зауважив, що незалежні експерти, які оцінюють економіку Росії на основі Big Data та обробляють навіть чеки з магазинів, зазначають зростання реальних цін на товари повсякденного вжитку на 40% за 10 місяців.

Навіть, якщо витрати росіян не змінились, вони почали більш дорого купувати менш якісні товари. Саме цим може маніпулювати російська статистика,
– вважає він.

Експерт розповів, що в колах економістів є такий жарт: росіяни два місяці тому відзвітували, що інфляція, якщо з неї прибрати огірки та квитки на літаки, не змінилася.

"Наступного місяця вони теж те, що аномально буде зростати в ціні, викинуть з розрахунків, і будуть звітуватимуть, що з інфляцією все добре", – підкреслив він.

На його думку, цей жарт демонструє, що російській владі вже неможливо приховувати серйозні проблеми в економіці.

До теми Обсяг доходів Росії зменшується: економіст про те, як на це вплинула нафта

Ситуація в економіці Росії: коротко

  • США розширили санкції щодо Росії. До санкційного списку внесли ще 10 юридичних осіб, зокрема компанії, залучені до російського військово-промислового комплексу.
  • Євросоюз схвалив рішення щодо встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель. Завдяки цьому експорт нафти з Росії за останній тиждень впав на 54%.
  • Російські акції у 2022 році продемонстрували найгірший результат. Адже у зв'язку із масштабними санкціями проти офіційної Москви чимало інвесторів вирішили покинути російський ринок.