Власний видобуток та експорт у Європу: чи може Україна стати "годувальницею" газом
Україна має чималі ресурси природного газу і займає друге місце в Європі після Норвегії. Завдяки цьому українці вперше проходять опалювальний сезон лише з власним видобутком газу.
В "Нафтогазі" заявили, що це перша зима за всю історію незалежності України, яку проходимо користуючись газом власного видобутку. Ба більше, у НАК підкреслюють, що запасів газу в українських сховищах достатньо для успішного завершення опалювального сезону.
Читайте також Відключення світла за борги повернули: чи чекати далі підняття тарифів
Чи дійсно вистачає Україні власного газу
Під час розмови з 24 Каналом експерт Святослав Павлюк пояснив, що опалювальний сезон в Україні починається в жовтні й закінчується у квітні. Натомість бюджетний рік триває від січня до грудня. Саме тому у нас завжди є розрив між купівлею і споживанням.
За словами експерта, минулі роки "Нафтогаз" подавав інформацію про запаси, видобуток та споживання. Втім, сьогодні ця інформація лише приблизна.
Якщо говорити про баланс видобування і споживання, то теоретично, у нас споживання газу складається з трьох компонентів. Перший – це населення, ну і відповідно обігрів теплокомуненерго й бюджетні будівлі. Другий – це промисловість, а третій – енергетика.
Павлюк додає, що в попередні роки українці споживали десь до 18 мільярдів кубів газу. З цього показника близько 13 мільярдів було власного видобутку, якщо говорити про "Нафтогаз". А решту докуповували.
Після повномасштабного вторгнення споживання газу впало через скорочення населення, адже багато людей виїхало. Споживання впало десь на 30%. І в результаті, шляхом падіння споживання населення, ми вийшли в баланс,
– каже експерт.
Тобто кількість видобутку газу всередині державної компанії почала відповідати тому споживанню, який є фактично.
Зверніть увагу! Станом на жовтень 2023 року у рамках підготовки до опалювального сезону, Україна, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, вже накопичила в сховищах 15,5 мільярда кубометрів газу та понад 1,2 мільйона тонн вугілля.
Як проходить опалювальний сезон
У коментарі 24 Каналу експерт Володимир Омельченко заявив, що поки опалювальний сезон проходить за планом. Втім це не стосується прифронтових територій.
В іншій частині країни все йде більш-менш нормально, наскільки це можна зробити в теперішніх умовах. В принципі, у нас вистачає природного газу на сьогодні в підземних сховищах. Його може вистачити до кінця опалювального сезону, якщо не будуть довгі й сильні морози.
Водночас проблемою є нестача вугілля, каже Омельченко. Тому сьогодні тепловим електростанціям доводиться спалювати більше природного газу, а це економічно невигідно.
Зверніть увагу! Спалювання природного газу набагато дорожче, ніж вугілля. Це призводить до збитків компанії "Центренерго", відповідно, постачальника компанії "Нафтогаз України".Газ у Європу: чи реально це
Святослав Павлюк зауважує, що українська енергетика має великий потенціал. Втім, чи є цей потенціал можливістю – поки неясно, адже потрібен час для реалізації.
У нас є запаси розвідані та нерозвідані, є запаси сланцевого газу. Ну, зрештою, ця вся колотнеча, котру почали росіяни на сході України у 2014 році була зумовлена тим, що на територіях, біля Краматорська, є великий поклад сланцевого газу. І почасти їхнє втручання було для того, щоб заблокувати Україні можливість видобувати цей газ,
– пояснює експерт з питань енергоефективності.
Але будь-яка нова свердловина, будь-які нові потужності, котрі з'являються, це результат довгої роботи, яка за рік не робиться:
- перш за все потрібно провести сейсморозвідку,
- пробурити свердловину та зробити обсадні труби,
- а потім це все зацементувати,
Погоджується з Павлюком й Володимир Омельченко. Директор енергетичних програм Центру Разумкова теж вважає, що Україна в перспективі може видобувати більше газу. Разом з тим додає, що треба розібратися у тому, чому Україна почала забезпечувати себе газом саме зараз.
Видобуток виріс всього на 2% порівняно з попереднім роком. Водночас торік було значне падіння видобутку через військові дії та через пошкодження значної частини інфраструктури. Сьогодні вже сформувався тренд в Україні на динамічне зростання видобутку, але потрібно, щоб він зростав хоча б щорічно не менше, ніж на 5% впродовж 3 – 4 років,
– пояснює експерт.
Треба дійсно розуміти, що Україна забезпечена власним видобутком саме через зменшення промислового виробництва внаслідок війни, а також через велику еміграцію населення в країни Європейського Союзу.
Якщо економіка буде зростати, особливо після перемоги у війні, то для того, щоб забезпечити себе власним газом, потрібно значно підвищити його видобуток:
- провести демонополізацію ринку природного газу,
- удосконалити модель ринку природного газу,
- відмовитися від адміністративних заходів і так званого ПСО, тобто постачальника спеціальних обов'язків для населення тощо.