Відключення світла за борги
Експертка з ЖКГ Христина Ненно під час розмови з 24 Каналом розповіла, що причиною того, що Уряд прийняв рішення про скасування заборони стали два моменти:
Читайте також Індексація пенсій у 2024 році: у Мінсоцполітики розповіли на скільки можуть зрости виплати
- Станом на середину грудня 2023 року більш ніж 50 підприємств теплокомуненерго не сплатили за спожиту енергію.
- Є такі громадяни, які користуючись нагодою, що їх не відключать від послуг, не сплачують тарифи.
- До речі, за словами Ненно, Запорізька, Одеська та Дніпропетровська області, які інтенсивніше обстрілюються ворогом, сплачують тарифи набагато частіше, ніж, наприклад, західні області країни.
На сьогодні у держави немає чим покривати витрати, немає чим ремонтувати мережі. На окупованих та тих територіях, де ведуться бойові дії, постанова на мораторій діє і надалі, але на всіх решту областей мораторій скасовується.
Чи підвищуватимуть тарифи
За словами Христини Ненно після скасування заборони, цілком ймовірно, що тарифи на світло можуть зрости.
Електроенергія для бізнесу з 1 січня 2024 року вже подорожчала. Де населення поки діють чинні тарифи,
– додає експертка.
Христина Ненно зауважує, що штучне стримування тарифів призвело до того, що зараз в Україні відбуватиметься вже не поступове підвищення. І воно істотно буде відчутне для населення. Якби підвищення відбувалося поступово, то зараз питань не виникало б.
Ще раніше у коментарі 24 Каналу експерт Богдан Серебренніков розповів, що на ціни електрики тиснуть навіть поступове послаблення гривні та інфляційні процеси.
Втім скоріш за все чергове підвищення тарифу для населення станеться вже після завершення опалювального періоду, навесні або влітку, і знову матиме частковий характер.
- До речі, реальна вартість світла у грудні 2023 року становила близько 8 гривень за кіловат. Натомість українці платять на сьогодні 2,64 гривні за кіловат-годину – це було крайнє підвищення влітку 2023 року.
- Прогнозується, що наступне підвищення може бути дещо меншим – "психологічна" відмітка у 4 гривні не перетнеться, а отже новий тариф може становити десь між 3 і 4 гривнями за кіловат-годину.
Деталі щодо скасування мораторію
Наприкінці грудня Кабінет міністрів України прийняв рішення про скасування заборони на припинення житлово-комунальних послуг. У постанові йдеться й про:
- нарахування та стягнення "неустойки" (штрафів, пені);
- стягнення заборгованості за ЖКП для населення у разі несплати.
Як заявив в ефірі телемарафон Голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, Андрій Герус, рішення про скасування прийняли через те, що українці почали зловживати нормами й накопичувати борги за світло.
Проблема полягала в тому, що ті люди, які можуть платити і мали б платити, особливо в такий складний період часу, не сплачували, розуміючи, що можна не сплачувати і за це нічого не буде.