Без російського газу: Україна відмовляється продовжувати контракт на транзит з Росією

4 березня 2024, 16:00
Читать новость на русском

Цьогоріч спливає контракт, що передбачає транзит російського газу через Україну до Європи. Україна зі зрозумілих причин не погоджується продовжувати його. А от європейські партнери свого рішення щодо цієї ситуації ще не оголосили.

Контракт не будуть продовжувати

Як заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, контракт із Росією щодо транзиту газу не буде продовжено. Така позиція України є принциповою.

Читайте також Скільки мільярдів від ЄС отримає Україна вже у 2024 році: Шмигаль назвав суму

Водночас голова уряду заявив, що на сьогодні обговорюються потреби Євросоюзу щодо транзиту після завершення контракту. На разі Європа поки не прийняла рішення стосовно цього. 

 

Денис Шмигаль

Прем'єр-міністр України

Ми розуміємо як забезпечити всіх споживачів в Україні газом зараз і в наступні роки. Зокрема, продовжуємо збільшення видобутку блакитного палива в Україні. Лише минулого року "Нафтогаз" запустив 86 нових свердловин.
Нагадуємо! Нещодавно в "Нафтогаз" заявили, що Україна цьогоріч вперше пройшла опалювальний сезон лише на видобутку власного газу. У 2023 році вдалося видобути понад 1 мільярд кубометрів природного газу. 

Денис Шмигаль додав, що видобуток в країні продовжує зростати. І саме це завдання є одним із найголовніших для енергетичної незалежності.

Баталії з газовим транзитом

На сьогодні Україна – чи не єдина артерія, яка постачає газ у центральну Європу. Про це ще раніше говорив 24 Каналу економіст Олег Пендзин.

Наразі "Північний потік" не працює, а газогін, який йшов через Білорусь на Польщу, повністю перекритий. Відтак залишається лише газотранспортна система України та "Південний потік" через Туреччину.

  • За договором, який був підписаний ще у далекому 2019 році, щорічний об'єм транспортування газу через Україну мав скласти 40 мільярдів кубометрів впродовж 2021 – 2024 років.
  • У 2024 році дія контракту стосовно транспортування російського газу у Європу через Україну завершилася. Відтак Україна ще у січні заявила, що не хоче продовжувати цю угоду.
Цікаво, що була пропозиція щодо створення європейського хабу на території України. Відповідно до нього, газ продовжували б качати після 2024 року, але контракт з "Газпромом" мав би підписувати консорціум (тимчасове статутне об'єднання підприємств для досягнення його учасниками певної спільної господарської мети – 24 Канал). 
  • Як пишуть Reuters, Європа може відмовитися від російського газу й залучити альтернативних постачальників.
  • Звичайно, що припинення транзитної угоди може призвести до невеликого зростання європейських цін на газ, кажуть аналітики. Втім це не поставить під загрозу загальну енергетичну безпеку Європи.
Зауважте! Через те, що у березні 2022 року Україна синхронізувалася з європейською енергосистемою, деякі сусідні країни, як-от Молдова, відчула ефект російських атак на українську енергосистему взимку 2023 року. Відтак з повною блокадою транзиту російського газу окупована частина Лівобережжя Республіки Молдова (Придністровʼя – 24 Канал) може залишитися без світла взагалі.